V malebné krajině Českého středohoří, na levém břehu řeky Ohře, stojí ve stejnojmenném městečku barokní zámek Libochovice. Pro svoji romantickou polohu je vyhledávaným turistickým cílem. Poznejte i vy Perlu na Ohři!
Zámek Libochovice – procházka několika staletími
Libochovický zámek patří mezi nejkrásnější raně barokní šlechtická sídla u nás. Však se také zámek právem přezdívá „Perla na Ohři”. Interiéry zámku si prohlédnete v rámci základního okruhu, kde jednotlivé zámecké komnaty navozují různá historická období. Pozdní renesanci prezentují malá a velká galerie, vrcholné baroko je představováno v zámecké ložnici. Uvidíte zde rokokový salonek, empírový salonek, slohy 19. století atd. Stropy většiny zámeckých komnat zdobí fresky, zobrazující většinou scény z řecké a římské mytologie.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Nesmírně cenná je sbírka vlámských zámeckých nástěnných tapisérií. Je zde vystaven velice hodnotný nábytek, typický pro jednotlivá historická období, soubory skla evropské provenience a zejména vzácného porcelánu z Číny a Japonska, množství cenných obrazů a spousta dalších předmětů, dokreslujících honosnost šlechtického sídla. Prohlídka zámku Libochovice je cestou několika staletími.
Zámek Libochovice hostí expozici J. E. Purkyně
Víte, který světově proslulý český přírodovědec a fyziolog se narodil na zámku v Libochovicích? Je jím Jan Evangelista Purkyně (1787–1869). Tomuto nejvýznamnějšímu libochovickému rodákovi je věnována v přízemí zámku samostatná expozice. Poznat jeho život a dílo můžete v samostatné prohlídce, bez průvodce. Purkyně se do Libochovic vždy rád vracel a ani Libochovice na svého slavného rodáka nikdy nezapomněly. Již roku 1887 byl před vchodem do zámku umístěn jeho pomník.
Procházka parkem a zahradou
Jste milovníci zámeckých zahrad a parků? Tak si určitě projděte po zámecké zahradě, která v Libochovicích byla asi již počátkem 17. století, ale o její podobě se z těch dob nedochovaly žádné záznamy. Teprve v roce 1685 nový majitel libochovického panství kníže Gundakar z Dietrichsteina přijímá do svých služeb kraso-zahradníka Jana Tulipána. Ten podle plánů italského architekta Antonia della Porty začal se založením parteru ve slohu barokním, podle vzoru Versailleského parku. Dnes v zahradě spatříte například vzácné dřeviny, v parku jsou bazény s fontánami a romantickou atmosféru doplňují barokní sochy.
Park i zahrada zámku Libochovice je volně přístupná.
Zámek Libochovice a jeho historie
Libochovický zámek stojí na místě starší gotické tvrze, kterou nechal Jan z Lobkowicz přestavět na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, přistoupil v letech 1682–1690 k rozsáhlé barokní přestavbě. Autorem architektonického návrhu byl proslulý italský stavitel Antonio Porta. V roce 1685 byla u zámku založena okrasná zahrada, jejíž součástí jsou i skleníky.
Turistické informace k návštěvě zámku
Zámek Libochovice najdete v areálu zámecké zahrady a parku, které jsou během celého roku návštěvníkům zpřístupněny zdarma. Bližší informace o návštěvní době, vstupném, kulturních akcích a dalších aktuálních informací se dozvíte na webových stránkách libochovického zámku.
Kde zámek Libochovice nejdete?
Kraj: Ústecký
Okres: Litoměřice
Město: Libochovice
Kontakt na provozovatele
Státní zámek Libochovice
Náměstí 5. května 1
411 17 Libochovice
tel.: +420 416 591 443
e-mail: libochovice@npu.cz
www.zamek-libochovice.cz
Tip na výlet v okolí zámku Libochovice
Symbol dolního Poohří a král Českého středohoří. Takovými tituly se honosí zřícenina gotického hradu Házmburk v Ústeckém kraji. Patří k nezaměnitelným dominantám české krajiny. Jeho siluetu, kterou tvoří dvě charakteristické majestátní věže, spatříte už z velké dálky. Pojďte jej poznat i z blízka. Z Libochovic je to na hrad cca 5 km. Objevte zámek Peruc, znovuzrozený rokokový klenot s krásnými interiéry i zámeckou zahradou.