
Hrad Házmburk je symbolem dolního Poohří a král Českého středohoří. Takovými tituly se honosí zřícenina gotického hradu v Ústeckém kraji. Patří k nezaměnitelným dominantám české krajiny. Jeho siluetu, kterou tvoří dvě charakteristické majestátní věže, spatříte už z velké dálky. Pojďte jej poznat i z blízka.
Vzhůru na hrad Házmburk
Pokud za královnu Českého středohoří považujeme Milešovku, králem může být jedině Házmburk. Věže této zříceniny, oválná Černá věž a hranolová Bílá věž, patří k nepřehlédnutelným dominantám krajiny dolního Poohří a spatřit je můžete na vzdálenost až několika desítek kilometrů. Tyčí se na vrcholu strmého čedičového masivu a připomínají zašlou slávu nedobytného gotického hradu. Vrch dosahující výšky 418 m byl podle archeologických nálezů obydlen již v 5 tisíciletí př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hrad Házmburk nabízí jeden základní prohlídkový okruh bez průvodce, při kterém se podíváte do celého areálu hradu včetně Bílé vyhlídkové věže.
Mohutný hrad na osamělé čedičové vyvřelině vybudoval do současné podoby rod Zajíců, po kterém nese i své jméno. Po bouřlivých dějinách a několika změnách majitelů hrad zpustl.
Historie nedobytného hradu
Vznik hradu je opředen tajemstvím. Podle Dalimilovy kroniky si zde první sídlo vybudoval jakýsi Léva se svou družinou, Václav Hájek z Libočan naopak uvádí, že roku 754 bratři Kalboj a Veslav z Košťálova postavili na svahu kopce dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj. Stavbu, která se dochovala do současnosti, založil téměř jistě kolem poloviny 13. století, kdy v Čechách vznikala řada významných feudálních sídel, rod Lichtenburků. Husité se ho pokoušeli několikrát dobýt, ale neuspěli.
Na konci 19. století se stal Házmburk neblaze proslulý rozsáhlými sesuvy horniny, které jsou opředeny legendami o otevírání hory se zázračnými poklady. O dalších zajímavých pověstech si můžete přečíst v článku Házmburk: nezdržujte se tu do noci!
Tajemný hrad si oblíbil i romantický básník Karel Hynek Mácha. Nechejte se i vy vtáhnout do magické atmosféry hradní zříceniny.

Kudy na hrad Házmburk?
K hradní zřícenině nelze dojet autem. Nejlépe se ke zřícenině dostanete z centrálního parkoviště u obce Klapý (GPS: 50.4306250N, 14.0106986E), které je vzdálené 2,5 km pod hradem a je vybaveno parkovacím automatem. Odtud se vydáte lesní cestou po žluté turistické značce.
Bude vás doprovázet váš psí mazlíček? I ten může vstoupit do hradu za poplatek a na vodítku.
Ke zpáteční cestě k parkovišti můžete zvolit i trasu po červené turistické značce a dále po neznačené pěšině sadem.
Turistické informace
Kdy můžete hrad navštívit a jaké zaplatíte vstupné, případně další informace a aktuality se dozvíte na webových stránkách Házmburku, v sekci Informace pro návštěvníky.
Chcete navštívit Házmburk na Silvestra nebo Nový rok? Zúčastněte se silvestrovského výstupu s kulturním programem nebo novoročního výstupu s netradiční prohlídkou. Bližší informace najdete na internetových stránkách hradu Házmburk.

Fajn výlet v okolí: Cílem s tak trochu mystickým nádechem se pro vás může stát Vodní hrad v Budyni nad Ohří. Skrývá totiž alchymistickou dílnu.
Kde se hrad Házmburk nachází?
Kraj: Ústecký
Okres: Litoměřice
Obec: Libochovice
Kontakt na provozovatele
Národní památkový ústav
správa hradu Házmburk
Purkrabská 2, 411 17 Libochovice
tel.: +420 606 175 052
e-mail: hazmburk@npu.cz
www.hrad-hazmburk.cz