Výlety pro seniory: 10 fajn výletů na Královéhradecku

Muzeum krajky Vamberk. Foto: MGOH (Muzeum a galerie Orlických hor)
Muzeum krajky Vamberk. Foto: MGOH (Muzeum a galerie Orlických hor)

Nabízíme tipy na výlety pro seniory! Toužíte po pomalejších zajímavých výletech a vaší zálibou jsou procházky? Máte tu letní výlety pro seniory, výlety na jaře, v zimě i na podzim. Brouzdejte se centry měst, na zámky, do muzeí, skanzenů, rodných domků slavných, k unikátním hřbitovním kostelům i vodopádům Bílého Labe. Vůbec nevadí, pokud potřebujete hůlky, výlety zvládnete i tak.

Už jste viděli rodný domek Aloise Jiráska a ochutnali minerální prameny poblíž? Nebo vás zajímá ruční paličkování krajek a obdivujete křehkou nádherou závojů, ozdob a prostírání? Líbí se vám subtilní sgrafitová výzdoba fasád, sbírky obrazů, vějířů a ceremoniálních mečů? Chcete vidět barokní lékárnu, větrný mlýn, sochy, sbírky foukaného skla, perlařskou dílnu a objevit vodopády Bílého Labe? Inspirujte se tipy na výlety pro seniory na Královéhradecku a vyberte si pro sebe to pravé!

Hronov je město plné podnětů. Stal se rodištěm Josefa Čapka, Aloise Jiráska i Egona Hostovského. Věřte, že vás pobaví a inspiruje. Posilněte se kávou v některé ze zdejších kaváren a prohlédněte si expozici v rodném domku Aloise Jiráska a určitě ochutnejte minerální prameny Hronovku a Regnerku v parku. Až opustíte Hronov, podívejte se do Běloveského pevnostního skanzenu.

Zamilujte si krajku i sgrafitovou výzdobu

Muzeum krajky Vamberk vás ohromí křehkou nádherou krajek, závojů, ozdob a prostírání. V expozici muzea se dozvíte, jak vypadalo ruční paličkování krajek před několika set lety a jak je to s dnešním krajkářstvím. Výlet doplňte návštěvou zámku Doudleby a obdivujte subtilní sgrafitovou výzdobu fasád.

Zámek Rychnov nad Kněžnou nabízí jedinečnou sbírku obrazů, vějířů a ceremoniálních mečů. Po prohlídce si dopřejte relaxaci v zámecké kavárně Portuši. Návštěvu zámku doplňte výletem na hrad Potštejn v přibližné vzdálenosti 10 km od Rychnova nad Kněžnou.

Výlety pro seniory do muzea či mlýna

Větrný mlýn Borovice na Trutnovsku vám připomene slavný Cervantesův román Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha. Poznáte, jak se mlela mouka, a zjistíte, čemu se říkalo tatík a matka. Mlýn je současně rozhlednou, a proto se těšte na výhled na Krkonošské podhůří. Poté si udělejte osvěžující zastávku u přehrady Les Království.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Čtyři historické domky najdete přímo na vrchlabském náměstí. Pokochejte se krásou dřevěných domů a jejich úchvatnými interiéry plnými malovaného nábytku a ukázek řemesel. Nespoutanou přírodu Krkonoš očekávejte při návštěvě Černohorského rašeliniště.

Víte, kde najdete největší barokní lékárnu v Čechách?

Hospitál Kuks je jedinečný barokní komplex, plný sochařského mistrovství z dílny M. B. Brauna. Uvidíte v něm největší barokní lékárnu v Čechách. Po prohlídce Kuksu a jeho okolí zajeďte do Safari parku Dvůr Králové. Z Kuksu je to tam jen kousek.

Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem zaujme nejen milovníky Vánoc. Spatříte sbírku foukaného skla. Zjistíte, jak se vyrábí vánoční ozdoby a podíváte se do perlařské dílničky. Když už se v letních měsících zabýváte vánočními ozdobami, rozšiřte fajn výlet o návštěvu sochařského skvostu – Braunova Betlému v lese u Kuksu.

Vodopády Bílého Labe jsou příjemným cílem procházky v okolí Špindlerova Mlýna. Lze ji absolvovat i s holemi. Dojdete k Velkému vodopádu, Velkému skoku, Balvanovému vodopádu, Dlouhému vodopádu a Plotnovému vodopádu. Navštivte i Špindlerův Mlýn, který sice vyniká svou největší sáňkařskou dráhou a je vyhlášeným střediskem zimních sportů, ale vězte, že je tam hezky i v létě.

Turistická chata Hvězda je dobře dostupná dřevěná chata u Broumovských stěn, kde se můžete ubytovat nebo se jen tak zastavit v restauraci. Neopomeňte navštívit celodřevěný Hřbitovní kostel Broumov.

Nebojte se lanovek! Ulehčí vám cestování

Lanová dráha na Sněžku, to je nejsnazší způsob, jak zdolat nejvyšší vrchol Česka. A věřte, že i tento cíl patří mezi výlety pro seniory! Teple se oblečte a neváhejte vyrazit! Vyjeďte z Pece pod Sněžkou. Čekají vás neopakovatelné výhledy do kraje. Za pěkného počasí uvidíte část Čech a Polska jako na dlani! Dokonce můžete z vrcholu Sněžky odeslat i pohled. Cestu si ulehčete také z Jánských Lázní na Černohorské rašeliniště, kde také využijte lanovku. Nebudete litovat!