Botanické zahrady nenudí: Dobrodružné výpravy, pohádkový ráj a všude vůně

Japonská zahrada Mu-Shin. Zoo Zlín. Foto: Zdeněk Urbanovský

Botanická zahrada a botanický park zvou k výletům za dobrodružstvím i do světa her, atrakcí, soutěží a pohádek. Děti se zamilují do Houbového parku i Otevřené zahrady, která je plná voňavých bylin.

V Zahradě smyslu si odpočinou nejen maminky a děti, ale přístupná je i hůře pohyblivým. Obdivujte Japonské zahrady i zámecký park v Lánech. Kterou zahradu máte nejraději? Nechte se zlákat našimi 10 tipy k výletům do zahrad. 

Teplická botanická zahrada pohladí srdce milovníků flóry

Pod Písečným vrchem nedaleko lázeňského parku v Teplicích najdete velmi hezké místo plné zeleně. Teplická botanická zahrada, jako jediná v Ústeckém kraji, vás svými vnitřními expozicemi ve sklenících a krásně udržovaným parkem zcela nadchne. Pojďte strávit příjemný den mezi záhony květin, keřů a stromů.

Botanická zahrada Teplice. Zdroj foto: Krušné hory – Krušnohorci

Výzkumná expedice v Houbovém parku, to je ráj skřítků a dinosaurů

Že neznáte Houbový park v Jihočeském kraji? Chyba! Pokud máte rádi dobrodružné výpravy za dinosaury, v malebné obci Roseč u Jindřichova Hradce navštivte pohádkový ráj pro děti i dospěláky. Těšit se můžete na spoustu her, atrakcí a soutěží. Dobrodruhy za úspěšnou výpravu čeká odměna.

Botanický park Ostrava: Klid uprostřed zeleně

Součástí zoologické zahrady severomoravské metropole je také botanický park Ostrava, ve kterém se můžete projít po 6 km naučných stezek a objevit nespočet vzácných rostlin nebo třeba unikátní největší sbírku rododendronů a azalek u nás a na Slovensku. Zajímavá je také jedinečná stezka mokřadním ekosystémem, na které najdete obří modely našich plazů a obojživelníků.

Rododendrony
Rododendrony v ZOO Ostrava. Foto: Pavel Vlček, Zdroj: Botanický park Ostrava

Otevřená zahrada: Poučení jako zábavu i den plný her

Otevřená zahrada v Brně, to je možnost dozvědět se obyčejně neobyčejné věci. Třeba proč je voda nejcennější tekutinou? Jak vzniká vítr? A jak voní bylinky? Odpovědi na tyto a další otázky o přírodě se dozvíte vy i vaše děti v interaktivní Otevřené zahradě pod hradem Špilberk. Ideální místo pro odpočinek, příjemně strávený čas s rodinou i přáteli, ale i vzdělání o přírodě najdete v samém centru Brna.

Japonská zahrada Mu-Shin v Zoo Zlín

Navštivte Zoo Zlín a nebudete litovat. Kromě rozlehlé přírodní expozice se společným chovem více druhů zvířat, zámku Lešná a krásného parku se můžete také projít největší japonskou zahradou v České republice. Japonská zahrada Mu-Shin neboli „bez myšlenky“ patří k oblíbeným a vyhledávaným místům, kde si odpočinete a načerpáte energii. Darujte si nezapomenutelné zážitky a celodenní zábavu pro celou rodinu.

Japonská zahrada Mu-Shin. Zoo Zlín. Foto: Zdeněk Urbanovský

Sněžné: Kousek Japonska v krásné a drsné Vysočině

Vycházka do přírody v okolí obce Sněžné vás nejen oprostí od starostí všedního dne, ale také vás nabije novou energií. A spojíte-li ji s návštěvou japonské zahrady ve jmenované obci nedaleko Nového Města na Moravě, bude to výlet pro potěchu i harmonizaci ducha a těla.

Japonská kamenná zahrada, Sněžné, Kraj Vysočina. Foto: Jiří Petruželka

Flóra Olomouc: Vnímejte krásu květin všemi smysly

Výstaviště Flóra Olomouc je každoročně dějištěm několika výstav. Nejčastěji zde uvidíte tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků či ovoce a zeleniny. Velkou zajímavostí botanické zahrady je Zahrada smyslů. Je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup do zahrady je ale bezbariérový, je tedy vhodná i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Záhon s květinami
Poznejte nejrůznější druhy bylin nejen zrakem, ale i ostatními smysly.

Zámecký park Lány: Zahrada odpočinku v krásné přírodě Křivoklátska

Na okraji středočeské obce Lány, obklopené nádhernými lesy Křivoklátské vrchoviny, stojí barokní zámek, který je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky, a proto je veřejnosti nepřístupný. Můžete ale navštívit zámecký park Lány, krásný a rozlehlý zámecký park, kde nechybí místa jako stvořená k odpočinku a relaxaci.

Zámecký park Lány v okrese Kladno. Foto: Antonín Skryja

Botanická zahrada Bečov: Kouzlo krásných rostlin

Botanická zahrada Bečov leží v půvabném údolí řeky Teplé, naproti nádraží. Dojdete k ní po zhruba 1 kilometru od centra města Bečov nad Teplou. A můžete ji navštívit po celý rok, přičemž každé roční období pro vás chystá něco jiného a zajímavého. Pokud i vy patříte mezi obdivovatele rostlinstva, neváhejte a navštivte toto kouzelné místo.

Zdroj fotografie: Bečovská botanická zahrada

Botanická zahrada Dubiny skýtá krásu pro oko i duši

Botanická zahrada Dubiny se nachází ve stejnojmenné vísce u Velkých Popovic. Je chráněná jako významný krajinný prvek. Udělejte si procházku v příjemném prostředí zeleně a pokochejte se pohledem na keře, stromy a květiny. Příroda umí okouzlit, fascinovat i vzbuzovat respekt.

Soukromá botanická zahrada Dubiny. Zdroj: Botanická zahrada Dubiny