Na Klatovsku nedaleko Švihova se ukrývají zbytky hrádku Kokšín u stejnojmenné vsi. Jeho rozvaliny jsou skryty očím kolemjdoucích hustým zalesněním kopce, na němž kdysi hrádek stával. A víte, co má společného s pastuší tobolkou?
Zříceninu hrádku alias tvrze Kokšín najdete 1,5 km od města Švihov, proslulého legendárním vodním hradem, kde se natáčela filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku. Hrádek je téměř neviditelný, ale když vystoupáte po strmém kopci bývalého lomu k jeho ruinám, obklopí vás hustá, krásná zeleň a nebývalý klid místa. Snoubí se zde historie hrádku s okolní přírodou a třešničkou na dortu je nedaleká vyhlídka u mohutného dubu, z níž máte krásný výhled na údolní nivu s řekou Úhlavou a Švihovskou vrchovinu.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Historie hrádku
Středověký hrádek má nejasný původ, ale dle odborníků se předpokládá, že býval od 15. století předsunutým opevněním nedalekého hradu Švihov a ostrahou jeho stavidel s vodním opevňovacím systémem. Díky datování je tak zřejmě hrádek starší než hrad Švihov. Ochranný účel hrádku byl velmi krátkodobý, protože již od poloviny nebo konce 16.století byl ponechán svému osudu a chátral.
Víte, že…
… ve stěně lomu byl v roce 1992 nalezen pravěký pazourkovitý úštěp? A že to dokládá osídlení tohoto místa už v prehistorických dobách?
Hrádek nebo tvrz?
Zařazení Kokšína mezi malé hrady alias hrádky je sporné. Svým rozsahem totiž spíše patří mezi středověké tvrzi, čemuž také odpovídá jeho účel – ochrana a předsunuté opevnění. Jako správná tvrz má navíc Kokšín nedaleko stavby rozsáhlé plochy, které bývaly hospodářským zázemím. Ovšem hypotézu o hrádku může zase vyvracet domněnka, dle níž původně předsunuté opevnění využil nějaký méně významný šlechtic k výstavbě svého sídla (hrádku). Ať již tak či onak, na mapách, webech okolních obcí a na informačních tabulích je Kokšín uveden častěji jako hrádek.
Jak vypadal hrádek dříve?
Základna hrádku/tvrze měla rozměry 18 x14 m a byla chráněna příkopem. Ten na jižní straně ale chyběl, a byl nahrazen zřejmě lehkým dřevěným opevněním. Oproti tomu severní a západní část s hradním jádrem obíhal jak příkop, tak ještě val. Na západní straně byl tento příkop zničen těžbou kamene v lomu. Vlastní jádro chránil na jihu a východě ještě další val s příkopem, za kterým je viditelný pahorek se zbytky zdiva obdélné věže.
Víte, že…
…v nedaleké vsi Kokšín se narodil v roce 1857 Josef Voráček, profesor v Sofii? A že byl znalcem bulharského národopisu a z bulharštiny též překládal?
Ves Kokšín a hrádek Kokšín
Hrádek dostal pojmenování po nedaleké vsi Kokšín, která leží po obou březích Točnického potoka. Původní název Kokošín byl postupně zkrácen na Kokšín. Ves patří mezi nejstarší v Plzeňském kraji, protože je doloženo, že ji roku 1186 daroval kníže Fridrich klášteru v Kladrubech. Ves pak připadla Švihovu, k němuž náleží cca od poloviny 15. století.
Proč právě Kokšín?
Jak vzniklo jméno Kokšín nelze s jistotou říci. Traduje se, že když naši předkové stavěli ves a hledali pro ni jméno, uviděli bylinu pastuší tobolka, které Staročeši říkali „kokoška“ a ves pojmenovali Kokošín, později zkráceně Kokšín.
Víte, že…
…v údolí se nachází mezi poli v remízku také unikátní přírodní památka Stará Úhlava, slepé rameno řeky Úhlavy?
Naučná stezka Švihov a okolí – vnější okruh
Hrádek Kokšín je součástí naučné stezky Švihov a okolí – vnější okruh. Trasa stezky čítá 26 kilometrů, má 20 zastavení s informačními tabulemi a Kokšín je třináctým zastavením. Naučná stezka vám ukáže zajímavé lokality, zříceninu hrádku, historii a místopis, přírodu, přírodní památku a přírodní rezervaci. Sama stezka má dva okruhy – vnitřní a vnější. Vnitřní okruh vede pouze městem a kolem hradu Švihov, vnější okruh naopak širším okolím města.
Trasa naučné stezky
Švihov – Kamýcká skála – přírodní památka Stará Úhlava – zřícenina hradu Kokšín – Výrov – Malechov – přírodní rezervace Bělč – Mezihoří – Tuhošť – Lhovice – Červené Poříčí – Švihov
Jak se ke hrádku Kokšín dostanete?
- Po červené turistické značce ze Švihovského nádraží (cca 3 km) směrem do Klatov
- Po červené turistické značce (směr od Výrova) lesem z Výrova (cca 2 km)
- Vnějším okruhem naučné stezky Švihov a okolí, jejíž součástí a 13 zastavením hrádek Kokšín je (tento okruh naučné stezky má 26 km)
- Ze Švihova po ulici Nádražní ve směru do vsi Kokšín, odbočením vpravo po cca 600 metrech za Švihovem a chůzí (nebo na kole) polní cestou podél pole až rozcestníku a poté vzhůru po strmém kopci ke hradu
- Dojetím ze Švihova do vsi Kokšín, zaparkováním a pěší procházkou mezi poli a lesní cestou k rozcestníku a poté nahoru po strmém kopci ke hradu (cca 2,5 km)
Kde hrádek Kokšín najdete?
Kraj: Plzeňský
Okres: Klatovy
Obec: Švihov, Kokšín
Kde získáte informace?
Informační centrum Švihov
Náměstí Dr. E. Beneše 38
340 12 Švihov
Tel: 376 383 348
E-mail: infosvihov@seznam.cz
Web: https://www.svihov.cz/svihov/infocentrum.asp
Tip na výlet v okolí
Objevte v údolní nivě pod hrádkem Kokšín mezi poli přírodní památku Stará Úhlava. Navštivte hrad Švihov, domov pohádkové Popelky. Objevte skalní útvar Čertův náramek.
Kde se ještě můžete informovat?
Informační centrum Klatovy
Vídeňská 66
Vchod z náměstí
339 01 Klatovy
Telefon: 376 347 240;376 347 250
E-mail: icklatovy@mukt.cz
Web: https://www.klatovy.cz/klatovy/infocentrum.asp