Zažijte víkend plný historie, hudby a dobrodružství, který vás přenese do minulosti! Přijďte si užít jednu z nejstarších lidových slavností v Evropě – Barchan 2024 v Jemnici. Čekají vás historické průvody a scény, historické tržiště, pouťové atrakce, koncerty, ohňová show a spousta další zábavy.
Jednou z nejvýznamnějších a nejstarších lidových slavností ve střední Evropě je Barchan, který se každoročně koná po svátku sv. Víta v Jemnici, historickém městečku na jihozápadě Moravy. Kořeny této místní tradice sahají do doby panování Lucemburků ve 14. století, a patří tak mezi nejstarší v Čechách a na Moravě.
Těžištěm oslavy je běh za královnou
Během staletí prošly slavnosti Barchan změnami, ale jejich jádro zůstalo nedotčené. Tím je běh čtyř poslů, kteří nesou zprávy své královně Elišce Přemyslovně. Od roku 2014 je tento běh zapsán na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Název „Barchan“ není náhodný. Je odvozen od látky zvané barchet, kterou obdrží vítěz v běhu.

Odkud se bere původ slavnosti?
V historických pověstech se vypráví příběh z roku 1312, kdy musel král Jan Lucemburský vojensky zasáhnout proti loupeživým rytířům. Jeho manželka Eliška Přemyslovna zůstala v Jemnici pod ochranou měšťanů. Mohutné hradby města jí poskytovaly bezpečí, zatímco král vedl své vojsko proti nepřátelům. Legenda praví, že Eliška odměnila čtyři posly tím, co zrovna měla u sebe – první dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého chotě, druhý šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec.

Jak Barchan probíhá v současnosti?
Pátek: Průvod měšťanů a otevření historické tržnice
Současný Barchan začíná v pátek večer průvodem měšťanů a vyvěšením barchanického a městského praporu na radnici. Následuje slavnostní otevření tržnice a mazhauzů, které se koná v duchu středověkých tradic. Večer pak patří taneční veselici na zámku, kde se místní i návštěvníci mohou bavit až do pozdních hodin.

Sobota: Běh o barchan a epická scéna před zámkem
Sobotní ráno v Jemnici zahajuje průvod bubenic a trubačů, který předznamenává příchod královského páru. Král Jan Lucemburský vjíždí do města se svým doprovodem a předává svou novomanželku do péče měšťanů, než se vydá na vojenskou výpravu. Odpoledne pak probíhá tradiční běh o barchan, který je neodmyslitelnou součástí této slavnosti. Vyvrcholením sobotního programu je velká scéna před zámkem, kde podle pověsti královna odměňuje posly tradičními dary. Následuje večerní průvod historických postav s pochodněmi.

Poutní mše a odpolední zábava
Nedělní dopoledne je zasvěceno tradiční svatovítské pouťové mši svaté v lipovém háji u kostela sv. Víta, kde se scházejí věřící z celého kraje. Program pokračuje odpoledním programem v areálu jemnického zámku.

Doprovodný program nabízí zábavu a relaxaci pro každého
Během slavností na vás v areálu jemnického zámku čekají další atrakce a vystoupení, s nimiž se ponoříte do atmosféry minulých dob. Na programu budou divadelní pohádky pro děti, show s koňmi nebo dobové tance. Sokolník předvede majestátní dravce, katovna oživí temné časy minulosti, kejklíři budou rozesmívat svými povedenými kousky, na střelnici si každý může vyzkoušet svou střeleckou zručnost a historická tržnice nabídne ukázky řemesel a originální výrobky. Nebudou chybět ukázky středověkého ležení a dobová kuchyně.

Na své si přijdou i milovníci hudby, ať už dobové, nebo moderní. Těšit se můžete na na Davida Kollera s kapelou nebo O5 a RADEČEK.
Kýžený odpočinek a osvěžení poskytnou městské mázhausy a historické krčmy, které najdete v prostorách zámku a zámeckého parku. Tradiční trh a pouťové atrakce přidají slavnosti další rozměr zábavy.

Pro děti je připravena dětská zóna na nádvoří zámku, kde si mohou užít dětský koutek, dílničky, workshopy a příjemnou atmosféru kavárny.
Po oba dny lze také využít vyhlídkové lety vrtulníkem a pohlédnout na město i jeho okolí z ptačí perspektivy.

Program slavnosti Barchan 2024
Pátek 14. 6. 2024
17.00 Vystoupení Telčské dechovky a jemnických mažoretek před radnicí
17.30 Slavnostní průvod kostýmovaných postav ulicemi města Jemnice a zahájení slavnosti vyvěšením praporu Barchan, otevírání mazhausů
17.45 Koncert Telčské dechovky
19.00 Koncert skupiny Alrox
20.30 Taneční zábava – hraje skupina Kalíšci
21.00 Koncert skupiny Sqost
22.30 Ohňová show – Fakír Dragon
23.00 Koncert skupiny PROTHEUS
00.30 Taneční zábava – hraje skupina The Feet

Sobota 15. 6. 2024
8.30 Slavnostní budíček s trubači a bubenicemi a otevření městských bran
9.00 Otevření historického tržiště s doprovodným programem
9.30 Kejklíř Čabík – kejklířské vystoupení nejen pro děti
9.45 Divadelní pohádka pro děti – Pohádkové hity z televize Věž
10.00 Vystoupení skupiny Jaykey
10.45 Kejklíř Čabík – kejklířské vystoupení nejen pro děti
11.15 Show s koňmi – Štvanci
11.30 Vystoupení skupiny Grál – středověká hudba
12.30 Vystoupení skupiny Zlomci
13.00 Vystoupení skupiny Grál – středověká hudba
13.30 Fakír Dragon – fakírské vystoupení
13.30 Show s koňmi – Štvanci
14.00 Historický běh královských poslů (Tyršova ulice)
cca 14.30 Rozloučení královského páru s opevněnou Jemnicí (scéna v zámeckém parku)
cca 15.00 Slavnostní průvod kostýmovaných postav (ze zámku přes náměstí k sokolovně)
15.30 Divadelní pohádka pro děti – Včelí medvídci zpívají
15.30 Koncert – DAVID KOLLER s kapelou
17.00 Vystoupení dechové hudby MV Aigen (Rakousko)
17.00 Koncert skupiny DIA.
18.00 Show s koňmi – Štvanci
18.20 Koncert – Juřič Pařil – zpívající hasič
18.30 Kejklíř Čabík – kejklířské vystoupení nejen pro děti
19.00 Vystoupení skupiny Grál – středověká hudba
20.00 Koncert skupiny Lady Kate
20.30 Taneční zábava – hraje skupina James Blond
21.30 Večerní historický průvod s pochodněmi ulicemi města
22.00 Vystoupení s koňmi Black Unicorn
22.20 Ohňová show – RockFire
22.30 Koncert skupiny O5 a RADEČEK
00.00 Taneční zábava – hraje skupina Secret

Neděle 16. 6. 2024
9.45 Divadelní pohádka pro děti – Princezna s dlouhým nosem
10.00 Poutní mše u kostela sv. Víta
10.00 Vystoupení s koňmi Black Unicorn
10.30 Kejklíř Čabík – kejklířské vystoupení nejen pro děti
11.00 Kouzelník PET – kouzelnické vystoupení nejen pro děti
13.00 Vystoupení dechové hudby LIBKOVANKA
14.00 Divadelní pohádka pro děti – Sněhurka a sedm trpajzlíků
15.00 Vystoupení s koňmi Black Unicorn
15.30 Vystoupení skupiny Jindřichohradecký Big Band
15.30 Kouzelník PET – kejklířské vystoupení nejen pro děti
Pondělí 17. 6. 2024
16.00 Vysočinka (samostatné vstupné, zámecký park)
18.30 Taneční zábava – VASR BAND (zámecký park)
Praktické informace
Termín: 14. červen 2024 – 17. červen 2024
Místo: Jemnice – zámek a okolí, okres Třebíč
Vstupné: zdarma
Kontakty
Tel.: +420 568 450 221
E-mail: info@mesto-jemnice.cz
Web: barchan.cz
