Zimní výlety pěšky na Liberecku: Utečte stresu třeba do hor!

Frýdlantské cimbuří - pohled z vyhlídky směrem ke Smrku. Autor: Autor: Prazak (CC BY-SA 3.0)

Výlety pěšky v zimě vás zbaví napětí a stresu. Nechte se zlákat k výletům do hor a skal v Libereckém kraji. Prošlapejte Lužické hory i Jizerské hory a prohlédněte si skalní útvary. Nevynechejte naučné stezky a vyhlídky. Vychutnávejte nádheru horské krajiny všemi smysly. Nechte alespoň na chvilku odplout, všechno co vás tíží! Přeji vám, ať se vám to podaří.  

Vyšlápněte si na skalní útvar Havran za výhledy do Lužických hor

Vydejte se v Libereckém kraji podhůřím Lužických hor na vyhlídkovou skalku Havran a užijte si pěkný den uprostřed přírody. Najdete ji ukrytou v lesích, jak se vypíná nad malebnou, převážně rekreační osadou Polesí. Skalní ostroh nabízí úchvatný výhled na tuto vesničku i na krajinu pohraničního pohoří na severu Čech. Čeká vás nejen krásný zážitek z toulky po naši zemi a trocha fyzické aktivity, ale také relaxace od každodenního shonu.

Pohled na obec Polesí ze skalní vyhlídky Havran. Autor: Vlach Pavel, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Pohled na obec Polesí ze skalní vyhlídky Havran. Autor: Vlach Pavel, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Objevte v Libereckém kraji Heřmanické peklo, Kodešovu skálu a rozhlednu pod Jizerkami

Pojďte s námi na rodinný výlet do krajiny pod Jizerskými horami. Kam vás tentokrát zavedeme? K obdivuhodné přírodní památce Kodešova skála, za výhledy na Jizerské hory z rozhledny Heřmanice, a navíc poznáte i Heřmanické peklo. Pěší výlet zvládnou i děti.

Přírodní památka Kodešova skála v Heřmanicích, v okrese Liberec. Autor: Jan Polák, licence BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Přírodní památka Kodešova skála v Heřmanicích, v okrese Liberec. Autor: Jan Polák, licence BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Oldřichovský Špičák: Za výhledy na Jizerské hory po železných schodech

Vyrazte na výlet na Oldřichovský Špičák, výrazný strmý vrchol, který dominuje západní části Jizerských hor. Krásná krajina, skalnatý terén, naučná stezka a nakonec výstup po železných schůdkách na skalní vyhlídku. To je dobrodružná toulka jizerskohorskou přírodou.

Oldřichovská vrchovina, NPR Jizerskohorské bučiny, pohled ze Skalního hradu na severní úbočí vrcholu Stržový vrch (704 m). Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Oldřichovská vrchovina, NPR Jizerskohorské bučiny, pohled ze Skalního hradu na severní úbočí vrcholu Stržový vrch (704 m). Autor: Daniel Baránek, licence: CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Vyhlídka Ořešník: Vzhůru po kamenných schodech za krásou Jizerských hor

Vyrazte s námi do Jizerských hor za dechberoucími výhledy. Vyhlídka Ořešník vás přivítá teprve tehdy, až zdoláte výstup po schodech vytesaných do skály. Odměna vás nemine. Ze skalní vyhlídky u města Hejnice spatříte půvab jizerskohorské krajiny.

Výhled z Ořešníku na Jizerské hory. Autor: Huhulenik, licence CC BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Výhled z Ořešníku na Jizerské hory. Autor: Huhulenik, licence CC BY-SA 3.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Josefův Důl: Tlukoucí srdce Jizerských hor

Poznejte Josefův Důl, dávného pamětníka Jizerských hor, obec s krásnými a zajímavými výletními cíli v krajině, která svým charakterem připomíná severskou přírodu. Díky své historii, která je spojena se sklářským uměním, a překrásné přírodě by neměla obec chybět ve vašem cestovatelském deníku.

Čertovy kameny u Josefova Dolu. Zdroj foto: informační centrum obce Josefův Důl
Čertovy kameny u Josefova Dolu

Frýdlantské cimbuří: Vyšlápněte si na skalní vyhlídku jizerskohorských bučin

V Libereckém kraji najdete ještě jednu skalní anomálii. Podobá se skalnaté Frýdlantské cimbuří zámku? To poznáte při naší horské túře krajinou fantastických skalních bloků. Zavedeme vás k úžasným vyhlídkovým místům, na horský hřbet Hajní kostel a ke skalnímu útvaru Frýdlantské cimbuří. Pojďte s námi objevit krásu i drsnost přírody Jizerských hor v zalesněných kopcích nad Hejnicemi a Bílým potokem.

Skalní útvar, vyhlídka Hajní kostel. Hejnice – okres Liberec. Autor: Richenzda (CC BY-SA 3.0)

Poznejte pověstmi opředené Svinské kameny!

Vydejte se do Krkonoš ke skalnímu útvaru Svinské kameny, ke kterému se váže mnoho pověstí a legend. Svým tvarem totiž připomínají tři prasátka, a proto si vysloužila jméno Svinské kameny. Tento tip na výlet je vhodný nejen pro zkušené horaly, ale i pro rekreační turisty, kteří mají zkrátka rádi objevování přírodních zajímavostí.

Cesta ke Svinským kamenům
Cesta ke Svinským kamenům v Krkonoších.

Liberecký kraj skrývá jedinečné Kočičí kameny

V malebných Jizerských horách se vám nabízí spoustu možností, kam vyrazit na příjemnou procházku. Jedním prima zajímavým tipem pro rodinný výlet, nebo začínající lezce i ty pokročilé, může být výlet na Kočičí kameny. Za pěkného počasí budete navíc odměněni půvabným výhledem na Bílý Potok a Hejnický hřeben. Ti náročnější z vás se mohou trošku zapotit a vylézt si na vyhlídku po nenáročné, a přesto lákavé ferratě.

Skála Kočičí kameny
Tak co, připomínají vám tyto skály kočičí hlavu? Foto: Jan Polák

Krkonoše: Janova skála jako přírodní prolézačka pro děti

Pohodový výlet na Čertovu horu, ze které se můžete projít ke skalnímu útvaru Janova skála, který je pro děti skvělou prolézačkou. Na Čertovu horu můžete za běžných okolností vyjet také lanovkou, pod kterou jsou krásné atrakce pro vaše ratolesti.

Zalesněný vrchol a Janova skála
Na vrcholu rostou vysoké stromy. I přesto můžete v dáli zahlédnout zalesněný kopec. Foto: Leoš Kuzdas

Vystoupejte na vrch Holubník v Jizerských horách

Sice se blíží zima a sluníčka je málo, ale to vás nesmí odradit. Pořádně se oblékněte, nazujte teplé a odolné boty a vyšlápněte si na horu Holubník s krásnou kamennou vyhlídkou, ze které se rozhlédnete do všech směrů.

Výhled na Holubník
Výhled z Černé hory na Holubník v Jizerských horách.

Skála smrti: Vytesaný reliéf vás vtáhne do světa pověstí a legend

Skála smrti nese děsivý název. Ten se však odvodil z pověsti, která se k ní váže. Dříve byla nazývána také jako „Rytířský skok.“ Tato skála stojí ve stínech stromů na pravém břehu řeky Svitávky, necelý 1,5 km od centra Kunratic u Cvikova poblíž osady, dříve zvané Mlynářská díra.

Reliéf rytíře na koni
Reliéf rytíře na vzpínajícím se koni vytesaný ve skále. Foto: Jiří Siebert