Vystoupejte na vrch Holubník v Jizerských horách

Skalní vyhlídka Holubník
Skalní vyhlídka Holubník na vrcholu. Foto: Hynek Frýdl

Jaro se neúnavně blíží a sluníčko láká všechny nadšené turisty ven, a proto se pořádně oblékněte, nazujte teplé a odolné boty a vyšlápněte si na horu Holubník s krásnou kamennou vyhlídkou, ze které se rozhlédnete do všech směrů.

Holubník (1071 m.n.m.) je hora v Libereckém kraji ve středu Hejnického hřebene a najdete ji v Jizerských horách. Vrchol je přístupný po červeně značené turistické stezce a spojuje vyhlídku Ptačí Kupy a Sedlo Holubníku.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Výhled na Holubník
Výhled z Černé hory na Holubník v Jizerských horách.

Sedlo Holubníku

V sedle s Černou horou, která je vzdálena asi 1,5 km od vrcholu najdete rozcestník Sedlo Holubníku, kde si můžete odpočinou v turistickém přístřešku. Asi 200 metrů od sedla, vlevo u značené stezky uvidíte známý pomníček Bílá smrt, který připomíná pošetilou výpravu tří sáňkařů z roku 1909.

Skalní vyhlídka Holubník

Na vrcholu najdete asi 10 metrů vysokou skálu, která je obtížněji přístupná, ale nabízí kruhový rozhled do dalekého okolí. Směrem na sever se před vámi otevře pohled na Frýdlantsko, směrem na jih zase na část Jizerských hor s Bedřichovskou přehradou.

Ke skále vás dovede turistický chodník, na který vás navede odbočka k Vrcholu. Vrcholové partie jsou značně poznamenány imisemi, které zdevastovaly původní smíšený les. Dodnes zde ale najdete zničené porosty smrku a jeřábu.

Jméno skalní vyhlídky pochází od dnes již dávno zaniklého vyměřovacího geodetického zařízení, které mnoha lidem připomínalo tvar holubníku.

Výhled na Ptačí Kupy-Holubník
Výhled na Ptačí Kupy z vrcholu Holubníku.

Výšlap na Holubník z Bedřichova

Zveme vás na 19,5 km dlouhou túruBedřichova lehčím terénem, po které však zdoláte vcelku velké převýšení. Z Bedřichova se dostanete na Novou louku a Hřebínek, odkud budete pokračovat na rozcestí Pod Ptačími Kupami. Tady odbočíte doprava, čímž se dostanete k prvnímu vrcholku, Ptačím Kupám (1013 m.n.m.).

Od Ptačích Kup cesta postupuje přímo na Holubník, dominantu Hejnického hřebene. Pod sedlem vrchu se nachází pramen říčky Kamenice, Návštěvníci Jizerských hor by však neměli vynechat ani návštěvu Liščí boudy v Kristiánově.

Tip na fajn výlet: Nestačí vám tyto výhledy? Pak je tu nedaleko Skalní vyhlídka jizerskohorských bučin. Krásné výhledy jsou na dosah.

Kde vrch najdete?

Kraj: Liberecký
Okres: Liberec
Město: Hejnice

Kontakt

Turistické informační centrum Hejnice

Klášterní 87
463 62 Hejnice

Tel: +420 482 322 276
Web: www.mestohejnice.cz