Po stopách vzácných rostlin a živočichů do Božídarského rašeliniště

Cesta rašeliništěm
Projděte se po národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

Vyjeďte si za zážitky a poznáním do Krušných hor. Městečko Boží Dar a jeho okolí vám nabídne několik kilometrů tras pro běžky, zajímavé památky i Ježíškovu cestu pro děti. Dnes si ale povíme o národní přírodní rezervaci Božídarské rašeliniště.

Boží Dar je město v Krušných horách nedaleko hranice s Německem, kam se lze dostat přes hraniční přechod nebo některý z turistických přechodů. Městečko je významným turistickým cílem především v zimě, jelikož nabízí řadu možností pro sjezdové i běžecké lyže. I mimo zimní období se ale vyplatí sem zavítat. Uvidíte mnoho zajímavých památek, přírodních krás a budete mít možnost projet se po desítkách kilometrů cyklostezek na kole.

Božídarské rašeliniště je národní přírodní rezervace západním směrem od města Boží Dar v okresu Karlovy vary. Rozkládá se v náhorní plošině v nadmořské výšce přes 1000 metrů mezi Božím Darem a Ryžovnou. Důvodem její ochrany jsou vrchovištní rašeliniště se smrčinami, klečí, porosty borovice blatky a břízy trpasličí. Roste zde také pro rašeliniště typická masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá.

Květiny
Přírodní rezervace je chráněná z důvodu vzácných druhů rostlin. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

Její rozloha činí více než 1000 ha a tím se rezervace stala největším rašeliništěm v Krušných horách. Nejvyšším bodem oblasti je významný vrch Božídarský Špičák

Od roku 1977 územím prochází stejnojmenná naučná stezka, která má 12 zastávek a je dlouhá přes 3 kilometry.  Díky ní se můžete seznámit s lokalitou i samotným územím rašeliniště. Stezka vás povede skrz nejbohatší části rezervace, a proto je nutné respektovat přírodní hodnoty. K tomu je na místě zřízený dřevěný chodník, který vás zavede na všechna zajímavá místa. Takže nikdo nebude o nic připraven. Na poslední zastávce se můžete napojit na další naučnou stezku, která vás zavede k Blatenskému příkopu.

Naučná stezka
Rozlehlým rašeliništěm vás provede více než 3 km dlouhá naučná stezka. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

Další naučná stezka vede okolo celé národní přírodní rezervace a je nazvána Ježíškova cesta. Můžete si zvolit mezi dvěma okruhy a pokud máte děti, vyzvedněte si v turistickém centru v Božím Daru notýsky, do kterých budete zapisovat splněné úkoly.

Pokud si troufáte na delší a náročnější trasu, vyražte na stezku, která vede skrz Boží Dar a Hřebečnou až do Horní Blatné. Můžete jít cestou se 23 zastávkami, na které je hlavní atrakcí a motivací Blatenský příkop, který byl v roce 2007 vyhlášen jako národní kulturní památka.

Upozorňujeme, že v národní přírodní rezervaci je ze zákona zakázaný přístup k místům ležícím mimo turisticky značené cesty.

Mostek
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

 

Místo:

Kraj: Karlovarský
Okres: Karlovy Vary
Město: Boží Dar

Kontakt:

Město Boží Dar

E-mail: info@bozidar.cz
Web: http://www.bozi-dar.eu

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.