Potěšte se krásou a vůní rozkvetlých kamélií v kroměřížské Květné zahradě

Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži
Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži. Zdroj: Národní památkový ústav

Schází vám v šedi a jednotvárnosti zimy zářivé barvy květů a bujná zeleň? Pak se vypravte do Květné zahrady v Kroměříži, kterou teď zdobí stovky červeně, růžově i bíle kvetoucích kamélií. Tyto zimní krásky najdete v prostorách Velkého a Palmového skleníku, kde se budete cítit jako v tropické oáze. Každoroční výstavu kamélií jako vždy doprovází zajímavý program, ten letošní se ponese v duchu secese.

Kamélie patří už od minulého století k největším atrakcím kroměřížské Květné zahrady. Dnes je tu k vidění na šedesát dřevin, z nichž některé dosahují výšky pěti metrů a jsou více než sto let staré, což je řadí mezi nejstarší exempláře v republice. Kromě nich začínají ve sklenících rozkvétat také azalky, orchideje, kalina modroplodá či kladivník nádherný.

Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži
Kamélie je označována za královnu zimních zahrad. Zdroj: Národní památkový ústav

Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století, kdy si je s oblibou pořizovala šlechta a jiné majetné vrstvy. Stavěly se pro ně speciální skleníky a sloužily rovněž k výzdobě zimních zahrad i zámeckých interiérů. Byly oblíbenou součástí květinových vazeb.

Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži
Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži. Zdroj: Národní památkový ústav

Křehkými květy živých kamélií si dámy zejména během plesových sezón zdobily své šaty i účesy. Ne nadarmo se kamélii přezdívalo „květina luxusu“. Obzvláštní oblibě se těšily v období secese, kdy byly i častých motivem plakátů Alfonse Muchy. Díky svým léčivým účinkům a jemné, elegantní vůni našly též uplatnění v kosmetice a staly se vyhledávanou ingrediencí luxusních parfémů. A právě k secesní módě, parfémovým esencím a floristickým vazbám se bude vztahovat téma letošní výstavy kamélií, příznačně nazvané KAMÉLIE BELLE ÉLÉGANCE LA PARFUM.

Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži
Květná zahradě v Kroměříži. Zdroj: Národní památkový ústav

Klobouky a bytová kosmetika

Výstavu tradičně doplní doprovodný program, o který se postarali lektoři a specialisté z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži. Každou neděli, vždy v 11 a ve 14 hodin, povedou speciální komentované prohlídky s odborným komentářem. V sobotu 10. února od 10 do 15.30 hodin se uskuteční program pro rodiny s dětmi zaměřený na výrobu klobouků a jejich kaméliových přízdob. V sobotu 24. února v 11 a ve 14 hodin se milovníci vůní, jedinečnosti a originality mohou těšit na prezentaci bytové kosmetiky SABAYA.

Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži
Výstava kamélií v Květné zahradě v Kroměříži. Zdroj: Národní památkový ústav

Kde se výstava kamélií koná?

Květná zahrada Kroměříž
Generála Svobody 1192
767 01 Kroměříž

Zlínský kraj

Květná zahrada v Kroměříži
Květná zahrada v Kroměříži. Zdroj: Národní památkový ústav

Datum a vstupné

3. únor 2024 – 25. únor 2024

Výstava je přístupná denně od 9 do 16 hodin.

Vstupné na výstavu a doprovodný program je v rámci vstupného do Květné zahrady, poslední vstupenky se prodávají v 15 hodin.

Kontakty

Tel. :+420 723 962 891
E-mail: kvetnazahrada@npu.cz
Web: www.kvetnazahrada-kromeriz.cz