Poznejte NEJ lednové výlety, které nikdy nezklamou

Zasněžené Kokořínsko
Kokořínsko má v zimním období kouzelnou atmosféru. Foto: Pavel Novotný

Znáte ten pocit, když se promrzlí, unavení, ale spokojení zase těšíte domů? Zimní měsíce jsou pro někoho z nás dlouhé a naplánovat si výlet třeba díky našim tipům je prima nápad, nemyslíte? Vybrali jsme jich zatím pět, kam vyrazit na výlet v zimě, protože pak se už člověk špatně rozhoduje. Tak co tady máme…

1. Haló, haló, tady Praděd, slyšíme se?

Výhled na Praděd z dálky
Krásný výhled na Praděd z dálky. Foto: Marika Mejzlíková

Praděd je se svými 1492 m.n.m. nejvyšší horou Hrubého Jeseníku a zároveň nejvyšší horou Moravy. Panuje na něm nejdrsnější podnebí, jelikož průměrná roční teplota nepřekračuje 1 stupeň Celsia. Na severním úbočí najdeme rozsáhlé Tabulové skály s rozmanitou květenou. Vrchol a jeho široké okolí je právem vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd. Její součástí jsou také Petrovy kameny, Bílá Opava, Divoký důl a Velká a Malá kotlina.

Na slezské části vrcholu stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou, který v současnosti měří 146,5 metrů. Jeho plošina je nejvyšším bodem v celém Česku, dokonce výš než vrchol Sněžky. Z veřejně přístupné prosklené vyhlídky ve výšce 73 metrů za dobrého počasí můžete dohlédnout až na Lysou Horu, Radhošť i Sněžku.

2. Lysá hora volá, kdo tam?

Lysá hora a výhledy z ní
Lysá hora – výhledy z ní. Foto: Daniel Kusik

Lysá hora je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Její vrchol se nachází v nadmořské výšce 1324 m. Můžete si na něj udělat výšlap pěšky, na kole či za dobrých sněhových podmínek i na běžkách. Leží na pomezí obcí Malenovice, Ostravice, Staré Hamry a Krásná.

Obyvatelé beskydského regionu považují odjakživa Lysou horu za významný symbol jejich oblasti. A není divu, tento vrchol byl v letech 1939-1945 nejvyšším bodem Protektorátu Čechy a Morava. Na holém hřebenu hory se nachází restaurace, telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

3. Křížový vrch v Adršpachu se hlásí

Křížový vrch
Křížový vrch v Adršpachu. Foto: Radek Drlička

Křížový vrch je nejen krásná přírodní rezervace, ale ještě krásnější vyhlídka. Cíl, kam na výlet v zimě (nejen pro měsíc leden) jako stvořený. Nachází se mezi Dolním Adršpachem a Zdoňovem. Tento strmý kopec se skalisky je také oblíbeným místem milovníků lezení, skály na něm jsou totiž vhodné i pro začátečníky.

Křížový vrch, původním názvem Rozsochatec, leží asi 1 km od obce Adršpach a je částečně tvořený malým skalním městečkem s dvěma pásmy pískovcových věží a stěnou tzv. Štít. Tyčí se do výšky 667 m.n.m. a je z něj opravdu úchvatný výhled do okolí. Prohlédnete si Adršpašské skály a za dobrého počasí můžete zahlédnout i Krkonoše.

4. Tady Klínovec, jdeme na to!

Klínovec - výhled v zimě
Výhledy z Klínovce na zasněžené stromy. Foto: J. Kachna

Vydáte-li se do lázeňského městečka Jáchymov, už z dálky uvidíte plochý, výrazný vrchol Klínovec s hotelem a rozhlednou, který je nejvyšším bodem Krušných hor a celé Krušnohorské soustavy. Nezůstaňte však jen u výhledu na něj, ale vyšlápněte si nahoru, abyste si mohli vychutnat především nádherný výhled z něj.

Klínovec je se svojí výškou 1244 m.n.mnejvyšší horou Krušných hor a okresů Chomutov a Karlovy Vary. Jde také o čtvrtou nejprominentnější horu v ČR a nejvyšší bod Karlovarského a Ústeckého kraje. Tento majestát se tyčí nad hraničním přechodem Boží Dar a lázněmi Jáchymov.

5. Čerchov a Capartice hrdě prosím zde!

Upravená běžecká trasa Čerchov
Upravená běžecká trasa Čerchov. Zdroj: SK Sněhaři Domažlice

Kam ještě na výlet v zimě? Čerchov na Domažlicku nabízí desítky kilometrů běžeckých stop nebo také možnost odpočinku v nově zbudované útulně na Malinovce u Čerchova. V případě dobrých sněhových podmínek si můžete bílé stopy užívat klidně i v centru Domažlic.

Lyžařské trasy v okolí Čerchova a Capartic v celkové délce přes 60 km jsou upravovány dvěma rolbami s cílem maximální kvality. Pro pěší a sáňkaře je upravována cesta „stadionka“ vedoucí až pod vrchol Čerchova. Prosíme proto všechny pěší turisty, cyklisty i jezdce na koních, aby byli ohleduplní a neničili nákladně upravované běžecké trasy.

V areálu bývalé vojenské roty na Malinovce byla v roce 2021 vybudovaná nová útulna pro všechny lyžaře, kde máte možnost se zahřát, odpočinout si a případně se i občerstvit z vlastních zdrojů. Útulna je pro vás otevřená vždy o víkendech a prázdninách od 9 do 16 hodin v období upravených běžeckých stop.