Doupovské hory v zimě: Zimní výlety za nádherou spící přírody

Doupovské hory. Pustý zámek. Autor: Jiří Příplata • CC BY-SA 3.0
Doupovské hory. Pustý zámek. Autor: Jiří Příplata • CC BY-SA 3.0

Doupovské hory zvou na zimní výlety na běžkařské trasy, ale taky do kouzelných a tajemných míst se zvláštní energií. Pěšky se vydejte k romantické zřícenině, na středověký hrad nebo k historickému hraničnímu patníku s erby.

Rašeliniště Boží Dar: Po stopách vzácných rostlin a živočichů

Vyjeďte si v zimě za zážitky a poznáním do Krušných hor, kde si v městečku Boží Dar nenechte ujít rašeliniště Boží Dar. Region nabízí několik kilometrů tras pro běžky, zajímavé památky i Ježíškovu cestu pro děti. Vydejte se do národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště.

Mostek
Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

Hrad Andělská Hora: Kouzelné a tajemné místo se zvláštní energií

Zřícenina hradu Andělská Hora. Foto: Anna Petruželková
Zřícenina hradu Andělská Hora. Foto: Anna Petruželková

Pokud jste milovníci romantických zřícenin, atmosféry dávných časů a nádherných výhledů, pak rozhodně navštivte hrad Andělská Hora. Je dominantou stejnojmenné vesničky v Karlovarském kraji a říká se o ní, že vás nabije pozitivní energií. Možná potkáte i anděla! Hrad je i v zimě tajemně krásný.

Šemnická skála: Výhledy na Doupovské hory i údolí

Šemnická skála splní vaši turistickou touhu po toulkách přírodou s úžasnými výhledy na Karlovarsku. Skalisko sopečného původu na úpatí Doupovských hor se vypíná vysoko nad údolím Ohře, a kromě nádherné přírody nabízí překrásné výhledy do okolí. Skále se říkalo Panenský skok.

Výhled ze Šemnické skály. Foto: Anna Petruželková
Výhled ze Šemnické skály. Foto: Anna Petruželková

Najděte čtvrt tisíciletí starý hraniční kámen v Krušných horách

Když pojedete v Krušných horách z Božího Daru na Klínovec, po cestě za kruhovým objezdem uvidíte na levé straně větrné elektrárny a u nich historický hraniční kámen. V nadmořské výšce 1165 metrů se dochoval historický hraniční patník s erby, který pochází z doby před Marií Terezií. Tehdy stál na trojmezí mezi Českými zeměmi (Rakousko-Uherskem), Saskem a panstvím pánů z Tetova.

Příroda kolem kamene
Příroda kolem hraničního kamene je kouzelná. Zdroj: Infocentrum Boží Dar

Středověký hrad Hauenstein: Zimní výhledy do Doupovských hor

Přijeďte si prohlédnout hrad Hauenstein. Vystoupejte na Bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, sestupte do hradní hodovny v gotickém sklepení nebo zažijte chvíli ticha v zámecké kapli. Hrad je dnes veřejnosti přístupný a nabízí vám toho ještě mnohem více.

Zdroj: Horní hrad
Zdroj: Horní hrad