Vydejte se na průzkumnou výpravu a objevte větrný mlýn Příčovy

Torzo větrného mlýna Příčovy. Zdroj foto: Turistické informační centrum Sedlčany 
Torzo větrného mlýna Příčovy. Zdroj foto: Turistické informační centrum Sedlčany 

Pokud chcete spatřit největší větrný mlýn holandského typu, nemusíte cestovat až do Nizozemska. U obce Příčovy na Sedlčansku dnes uvidíte sice už jen zříceninu větrného mlýna, jehož přesná doba vzniku není známa, ale svojí mohutností patří k největším stavbám tohoto druhu v Evropě. Větrný mlýn Příčovy s tajemnou atmosférou i okolní příroda určitě stojí za návštěvu. 

Větrný mlýn Příčovy je zahalen tajemstvím

Kamenný větrný mlýn se nachází západně od obce Příčovy v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Torzo mohutné technické stavby, která upoutá každého příchozího, najdete na nízkém skalním suku na vrchu Chlumky v nadmořské výšce 400 metrů. Historie vzniku mlýna i jméno stavitele je zahaleno tajemstvím. Jeho založení se předpokládá v 16. či 17. století a je připisováno Jakubu Krčínovi z Jelčan a Sedlčan nebo Lobkowiczům.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Čím je větrný mlýn Příčovy unikátní?

Pozůstatky větrného mlýna nedaleko obce Příčovy dokládají existenci jednoho z nejstarších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Mlýn má kruhový půdorys o průměru více než 13 metrů, ve spodní části je zdivo silné až 1,2 metru. Fakt, že se opravdu jedná o větrný mlýn, býval zpochybňován. Při průzkumu v 90. letech 20. století archeologové potvrdili, že objekt opravdu po určitou dobu sloužil jako větrný mlýn holandského typu.

Torzo větrného mlýna Příčovy. Zdroj foto: Turistické informační centrum Sedlčany 
Torzo větrného mlýna. Zdroj foto: Turistické informační centrum Sedlčany

Kudy vede cesta na větrný mlýn Příčovy?

Větrný mlýn je volně přístupný a jeho torzo se tyčí mezi obcí Příčovy a Dublovice nedaleko rybníka Musík. Stojí na návrší u rozcestí, kterým prochází také červená turistická značka.

Kde leží větrný mlýn Příčovy?

Kraj: Středočeský
Okres: Příbram
Obec: Příčovy

Kde najdete informace?

Turistické informační centrum města Příbram
Pražská 129
261 00 Příbram

tel.: +420 773 747 843
e-mail: info@pribram.eu
web: www.poznejpribram.cz

Tipy na fajn výlety

Jestli jste milovníci přírody a pěších výletů s nádechem horské turistiky, tak to vše vám splní přehrada Slapy. Vydejte se naučnou stezkou do Albertových skalSkanzen Vysoký Chlumec u Příbrami vás vrátí do starých časů. Poznejte, jak se kdysi žilo v hornické oblasti na území středního Povltaví.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.