V nenápadném a jakoby zapomenutém místě Plzeňského kraje, na Rokycansku, v katastru obcí Břasy, Kříše a Stupno, najdete přírodní památku Bašta. Je mlčenlivou připomínkou těžby černého uhlí. A překvapivě povrchové těžby tohoto černého zlata.
Ano, je neobvyklé nejen v Česku, ale i ve světě, že některá ložiska černého uhlí byla uložena mělce, a to jen několik metrů pod povrchem. A právě území zmíněných obcí (nyní patří Stupno a Kříše k Břasům jako její obecní části) je místem, kde se černé karbonské uhlí dolovalo hlavně povrchově. Nejsou to tudíž doly, ale de facto lomy, nebo ještě lépe oprámy.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Důl Kliment
Oprámy najdete po celé krajině mezi Břasy, Kříšemi a Stupnem. Připomínají je však již jen prohlubně, a jsou zarostlé hojnou zelení a dřevinami. Výjimku tvoří právě Přírodní památka Bašta, která v pěkném porostu zeleně a stromů ukrývá zastřešený profil povrchové vrstvy kamenouhelné sloje dolu Kliment. Můžete po schůdkách sejít ke stěně uhelného profilu, kde odkrytá část dosahuje mocnosti vrstvy necelých 5 metrů, může však místy dosáhnout až 14 metrů. Uhlí je proloženo světlejšími vrstvami tzv. proplástky (alias kanafasy), které havíři nazývali deky. Celý odkryv uhlí PP Bašta podléhal vlivu času, vlhkosti a proudění vzduchu a drolil se, tudíž byl zakonzervován syntetickou pryskyřicí. Ta vytvořila tenkou vrstvu, která uhelnou stěnu dobře chrání.
Víte, že…
…oblast náleží do radnické kamenouhelné pánve v západočeském karbonu, přičemž patří ke kladenskému souvrství?
Přírodní památka Bašta
Jako přírodní památka byla Bašta zapsána někdy v 80.letech minulého století, díky mapování historie těžby uhlí v západních Čechách a na Břasku. Po zajímavé prohlídce odkryté sloje můžete absolvovat rovněž příjemnou procházku vzrostlým a bujným lesním porostem, která ji obklopuje.
Bašta je opatřena rozcestníkem a informačními tabulemi, na nichž najdete mnoho podnětných a zajímavých informací o místě i samotné těžbě v oblasti. Jedna z informačních tabulí je opatřena číslovkou 1 a je součástí (a první info tabulí) naučné stezky Po stopách důlní činnosti na Břasku, která zde začíná.
Víte, že…
…okolo přírodní památky Bašta vede mimoto také modrá turistická značka?
Naučná stezka Po stopách důlní činnosti
Okružní naučná stezka čítá 5,5 kilometru, sestává z osmi zastavení a je značena zelenou turistickou značkou. Seznámí vás s geologicky pozoruhodnými lokalitami, historii a místopisem, přírodou a krajinou, přírodními památkami, těžbou surovin a hornictvím v jednom zajímavém celku. Skýtá tak parádní procházkou po Břasku. A naučná stezka je vhodná i pro děti, protože je provází po trase permoník světlonoš Uhlík.
Trasa okružní naučné stezky
Přírodní památka Bašta – Doubravka – zámek Hochperk – bývalý důl Terezie – Amerika – Leiwald – Marylda IV – Florentina – výchozí místo PP Bašta.
Kde Přírodní památku Bašta najdete?
Kraj: Plzeňský
Okres: Rokycany
Obec: Břasy, Kříše, Stupno
Kontakt
Obec Břasy
Břasy 350
338 24 Břasy
Tel.: +420 371 791 094
Email: posta@obecbrasy.cz
Web: www.obecbrasy.cz
Pod Břasy spadá i obec Kříše a Stupno jako její části.
Kde ještě získáte informace?
Infocentrum náměstí Republiky
nám. Republiky 41
301 00 Plzeň
telefon: +420 378 035 330
e-mail: info@visitplzen.eu
web: https://www.visitplzen.eu/
Tip na výlet
V Břasích můžete vystoupat k rozhledně Na Vrchách, nebo se vydat k nedaleké Šternberské hrobce, podívat se do přírody Kokotska, nebo s dětmi navštívit Pohádkový statek u Rokycan. Vydejte se za unikátní technickou památku na okraj Břas v části Darová, k přívozu Darová. Nechte se převést technickou památkou suchou nohou přes řeku Berounku.
Kde se dobře najíst a ubytovat?
Resort Darovanský dvůr
Darová 3
338 24 Břasy
tel.: + 420 371 740 711
e-mail: hotel@darovanskydvur.cz
web: https://www.darovanskydvur.cz/
Pivovar pod lípou
Náves 20
330 01 Kyšice
tel.penzion: +420 731 643 393
tel.hostinec: +420 602 739 354
e-mail penzion: tomasmaur@seznam.cz
e-mail: hostinec: podlipoukysice@seznam.cz
web: https://www.pivovarpodlipou.com/