Stachelberg, jedna z největších tvrzí u nás, vás zavede hluboko do podzemí

dělostřelecká pevnost Stachelberg
Stachelberg u Trutnova. Zdroj: stachelberg.cz

Dělostřelecká tvrz Stachelberg nedaleko Žacléře na Královéhradecku není jen tak nějaký obyčejný bunkr. Měla to být po svém dokončení největší tvrz československého systému pohraničního opevnění. Dnes je tu pro vás otevřeno unikátní vojenskohistorické muzeum.

Betonová pevnost Stachelberg

Vydáte-li se na Trutnovsko, nenechte si ujít návštěvu impozantního technického díla z roku 1938. Je to pěchotní srub T-S 73, který se svými 3177 m³ betonu představuje jeden ze tří největších pěchotních srubů československé pevnostní výstavby. Najdete jej mezi Trutnovem a Žacléři a vede k němu pohodlná asfaltová cesta, od záchytného parkoviště necelý kilometr dlouhá.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Ve vojenském muzeu si můžete prohlédnout expozici zachycující výstavbu československého stálého opevnění z let 1935–1938. Na řadě moderně řešených panelů s bohatou fotografickou a výkresovou dokumentací uvidíte typy budovaných pevnostních objektů a jejich bojové úkoly. Nechybí zde ani modely pevnostních objektů a zbraní. Pozornost přitahuje zejména unikátní stůl s plastickým modelem stachelberské tvrze o rozměrech 8 x 2,5 m.

Stachelberg najdete pod zemí i nad zemí

Podzemí Stachelbergu je svým rozsahem jedinečné – celkem 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 m pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Tady mělo být umístěno veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu a také elektrárna. V rámci 50minutové prohlídky s průvodcem projdete necelý kilometr rozestavěného podzemí.

rozhledna Eliška
Rozhledna Eliška u Trutnova. Zdroj: Stachelberg.cz

Ke Stachelbergu patří i rozhledna Eliška

Pokud se pod zemí necítíte dobře a vyhovují vám otevřené prostory a daleké výhledy, vystoupejte na rozhlednu Elišku postavenou uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg. Z dřevěné stavby mající vzhled vojenské pozorovatelny s ocelovým kruhovým schodištěm se vám přibližně z výšky 20 metrů otevře pohled na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí a Orlické hory a Krkonošské podhůří. Z rozhledny také dobře uvidíte průběh trutnovské linie pohraničního opevnění i rozlehlý areál stachelberské pevnosti. A jak přišla k tomuto křehkému jménu? Rozhledna je odrazem trutnovské historie a její jméno připomíná českou a polskou královnu Elišku, manželku krále Václava II. Ta jako první z českých královen měla již počátkem 14. století svá věnná města, mezi která se později zařadil i Trutnov.

Fajn výlet: Od bojových pozic a betonu se vydejte ke křehké kráse vánočních ozdob a poznejte jejich příběh v Městském muzeu Dvůr Králové nad Labem

Kde Stachelberg najdete?

Královéhradecký kraj, okres Trutnov, Trutnov

GPS parkoviště Stachelberg: 50.6318078N, 15.9049806E

Kontakt

Dělostřelecká tvrz Stachelberg
Pampelišková 505, 541 02 Trutnov 4
tel.: +420 731 629 531, +420 776 172 350
e-mail:
holzknecht@bunkry.cz
www.stachelberg.cz

Otevírací doba Stachelbergu

květen, září: sobota – neděle, svátek 10 – 17 hodin
červen: čtvrtek – neděle 10 – 17 hodin
červenec, srpen: denně 10 – 17 hodin
říjen: sobota, svátek 10 – 17 hodin
listopad, prosinec: sobota ve 13 hodin
25. – 31. prosince: denně ve 13 hodin

Vstupné do tvrze

dospělí 140 Kč, děti (6 – 15 let) 80 Kč, rodinné 360 Kč

Rozhledna Eliška je volně přístupná vždy od 1. dubna do 30. listopadu.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.