Toulkami Podblanicka nemůžete Ratměřice vynechat. Svojí polohou a dostatkem přírodních a historických zajímavostí vás překvapí. Jak prožíval strasti třicetileté války sedlák Oneš se dozvíte vycházkou po zajímavé naučné stezce a také v ratměřickém parku uvidíte „mamutí stromy”.
Naučná stezka Ratměřice
Sedlák Oneš je hlavním hrdinou vašeho putování po stezce, provede vás krajinou v blízkosti obce a originální formou v podobě komiksu vás seznámí se svým příběhem a nelehkým životem v době třicetileté války. Naučná stezka vznikla prodloužením stezky „Po stopách bitvy u Jankova”. Trasa měří asi tři kilometry, není náročná, takže ji zvládnete na kole nebo s terénním kočárkem.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Stezka začíná u kostela obce
Výchozím bodem putování je náves v Ratměřicích u kostela sv. Havla ze 13. století. Odtud se vydáte dolů ke kašně a úvodním tabulím naučné stezky. Cesta dále pokračuje k obnovené studánce sv. Anny. Ta patřila zřejmě k nejstarším osadním zdrojům vody, o čemž svědčí staročeské místo Lazna, které znamená studánka, tůňka nebo pramen.
Od ratměřické studánky k památníku bitvy u Jankova
Od studánky se kousek vrátíte do vsi, odbočíte vpravo, pozvolna vyjdete ke kříži, u kterého zatočíte vlevo, a dál mírně stoupáte až k památníku bitvy u Jankova. Pomník připomíná jednu z nejkrvavějších bitev třicetileté války na našem území. Pokračujte dále k ratměřickému hřbitovu a výlet můžete zakončit v zámeckém parku.
Ratměřice má své Mamutí stromy
Přírodně krajinářským zámeckým parkem, který vznikl ve druhé polovině 19. století, se můžete procházet a relaxovat ve stínu listnatých a jehličnatých stromů a keřů. Nejvzácnější jsou jednoznačně dva unikátní sekvojovce obrovské, které u nás patří k nejvyšším zástupcům svého druhu. Oba stromy jsou přes 150 let staré a tyčí se do majestátní výšky přesahující 42 m. Tyto překrásné dřeviny výrazně převyšují ostatní stromy v parku a jsou výborným orientačním bodem. Při příjezdu do Ratměřic od východu ční do dálky jako dvě věže. V parku dále rostou např. japonské jedle nikkoská a jedle Veitchova, překrásná jedle kavkazská či zajímavý jinan dvoulaločný, který je jedním z nejstarších rostlinných druhů vůbec. Rostou zde i vzácný smrk východní, pocházející z Malé Asie, a liliovník tulipánokvětý.
Hasičská expozice v Ratměřicích
Sedlák Oneš, hlavní postava muzea a místní Jára Cimrman, který podle legendy probudil svatého Václava a popil s Janem Žižkou, vás také provede historií ratměřického sboru dobrovolných hasičů. Expozice se nachází v přízemí budovy obecního úřadu. Interiér muzea je přístupný po domluvě, ale díky prosklené stěně můžete dovnitř nahlížet z venku, a to celoročně.
Fajn výlet: Putovat po stezce se zajímavými zastaveními můžete i v nedalekých Vrchotových Janovicích.
Kde Ratměřice a naučnou stezku najdete?
Středočeský kraj, okres Benešov, Ratměřice
Kontakt
Ratměřice 72, 25703 Jankov
telefon: +420 317 833 321
e-mail: obec@ratmerice.cz
www.ratmerice.cz
Turistický portál Kraj blanických rytířů, z.s.
tel.: +420 601 584 778
e-mail: spackova@blanik.net
www.blanik.net
Zámecký park v Ratměřicích je otevřen pro veřejnost o svátcích a víkendech 10 – 17 hodin.
Hasičská expozice Ratměřice je celoročně zdarma přístupná.