Švihlý pochod Brnem: Ukažte, že máte smysl pro humor!

Švihlý pochod Brnem
Švihlý pochod Brnem. Foto: Adoskokos, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Máte smysl pro recesi a milujete humor britské komediální skupiny Monty Python? Pak se v přidejte k Švihlému pochodu Brnem a oslavte Mezinárodní den švihlé chůze. Svátek se slaví každoročně 7. ledna a ani letos tomu nebude jinak.

Tradice „švihlých pochodů“ vznikla roku 2012 v Brně a od té doby se rozšířila prakticky do celého světa. Vyznačuje se tím, že se gentlemani v oblecích a cylindrech švihlou chůzí pohybují po městě. Jde o styl chůze, který předvedl britský herec John Cleese v komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus, ve skeči pojednávající o Ministerstvu švihlé chůze.

Zakladatelé této tradice, Adam Jandora (náměstek odboru levé nohy) a Dan Mašek (tajemník vládního výboru pro zešvihlení chůze národa) ji pojali jako manifestaci proti nedostatečnému financování Ministerstva švihlé chůze ze státního rozpočtu.

„Ze státního rozpočtu nedostáváme již žádné příspěvky na kloubní náhrady, a kvůli tomu naši zaměstnanci ze zdravotních důvodů ubývají,“ vysvětlují a dodávají: „Musíme pořádat pochody švihlé chůze, abychom veřejnost na tento problém upozornili. Jinak by v nejhorším případě mohlo dojít i k tomu, že lidstvo bude chodit už jen normálně. A to Ministerstvo švihlé chůze nemůže dopustit! Přijďte pomoci rozšířit fenomén švihlé chůze než zcela vymizí!“

Typická švihlá chůze
Typická švihlá chůze. Zdroj: Jazeen Hollings, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Program XI. ročníku Švihlého pochodu Brnem

Datum: 7. ledna 2024

13:45 – sraz u sochy Spravedlnosti na Moravském náměstí (před Nejvyšším správním soudem), následuje rozcvička (důležité!)
14:00 – výkop do švihlého pochodu a švihlá chůze přes náměstí Svobody, kde také proběhne společné focení.
15:00–15.30 (čas se může lišit v případě, že se chůze více zešvihlí) – ukončení pochodu u obelisku v Denisových sadech

Po akci následuje hospodský kvíz na téma Monty Python, který posledně slavil velký úspěch!

Akce je nezisková a zúčastnit se může každý, kdo má trochu kondici.

Trasa Švihlého pochodu Brnem
Trasa Švihlého pochodu Brnem. Zdroj: Silly Walks – The International March

Kontakty na pořadatele

Tel.: +420 728 362 487
E-mail: sillywalkmarch@gmail.com
Web: www.montypython.com
Facebook