Tišnovské betlémské putování: Projděte si v Tišnově nejdelší výstavu betlémů v jeho historii!

Dřevěný betlém z Velešína
Dřevěný betlém z Velešína. Ilustrační foto: Draceane, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Téměř šest kilometrů povede trasa, na níž v Tišnově můžete zhlédnout na devadesát rozmanitých betlémů. Výstavu „Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí“ pořádá Tišnov na počest 800. výročí vystavení jesliček sv. Františkem z Assissi v jeskyni u vsi Greccio. Celá trasa bude slavnostně otevřena na první adventní neděli 3. prosince 2023.

Nejdelší výstava betlémů v historii Tišnovska – tak pořadatelé označují „Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí“. Trasa dlouhá 5 700 metrů bude mít celkem 21 zastavení ve výkladech obchodů a institucí. Vystaveno bude na 90 betlémů, které budou nasvíceny každý den v době od 16 do 21 hodin. Autoři projektu jsou Eva Vávrová a Zdeněk Jílek.

Přehlídka lidského umu

K vidění budou betlémy od různých autorů a vyrobené z rozmanitých materiálů: dřevěné, papírové, perníkové, kovové, skleněné, polyresinové, látkové, keramické, podmalby na skle, obrazy nebo betlémy ze šustí, ze slámy, z lýka, z kůže, z porcelánu, z pískovcového kamene.

Betlém u Muzea Vysočiny v Třebíči
Venkovní betlém. Ilustrační foto: Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Největší pozornost jistě přitáhnou venkovní expozice betlémů v životních velikostech: dřevěné postavy sv. rodiny v předzahrádce na ulici Na Honech, figury ze slámy v Pařezově zahradnictví v Předklášteří, velký dřevěný betlém před obecním úřadem v Předklášteří nebo pískovcové postavy výšky 60 cm ve výloze BAUMATu v Tišnově.

Živá tradice

Tradice betlému či jesliček podle pověsti vznikla v italském středověkém městečku Greccio v roce 1223. V jedné z jeskyní na skalnatém pahorku údajně nechal sv. František z Assissi postavit jesle a pro vesničany z širokého okolí uspořádal první živý betlém – scénu z narození Páně. Letos od této události uplynulo 800 let a výstava „Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí“ chce toto výročí lidem připomenout.

Svatyně Greccio, Betlém
Svatyně Greccio, Betlém. Ilustrační foto: MonDoMD, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Trasa „betlémského putování“ začíná na náměstí Míru v Tišnově a končí na náměstí 5. května v Předklášteří. Výstava potrvá až do 6. ledna 2024.

Kde se akce koná

Tišnov
Náměstí Míru

Jihomoravský kraj

Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí
Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí, mapka trasy. Zdroj: MKS Tišnov

Datum a vstupné

3. prosince 2023 – 6. ledna 2024

Vstupné: dobrovolné
Návštěvníci mohou finančně přispět pomocí QR kódů, které budou umístěny i na jednotlivých výkladech.

Kontakty

Tel: +420 530 334 013
E-mail: muzeum@kulturatisnov.cz
Web: www.mekstisnov.cz