Už jste byli v Rumburku? Malebné město na severu České republiky nabízí mnoho pokladů! Nádherné náměstí s podloubími i krásnými vilami nebo kavárnami, hory, rozhlednu i významné památky naší lidové architektury. Ty najdete hlavně v ulici Šmilovského, které se přezdívá Ulička zvědavých. Vypravte se spolu s námi do Rumburku a zjistěte, co nesmíte minout!
Malá Paříž severu stojí za návštěvu
Město Rumburk, přirozené centrum nejsevernějšího výběžku české země se stoletou tradicí obchodu s textilními výrobky, rozhodně stojí za návštěvu. Říká se mu malá Paříž severu, a není divu! Rumburk se pyšní jedinečnými stavbami moderní předválečné architektury i s významnými stavbami naší lidové architektury. Díky celoročně přístupným prohlídkám s průvodcem se turistickému zájmu se těší zejména barokní loretánská kaple Panny Marie s nepřehlédnutelnou sochařskou výzdobou Franze Bienerta. My se však v tomto článku zaměříme na vesnickou památkovou rezervaci ve Šmilovského ulici, kde uvidíte jedinečný soubor přízemních tkalcovských roubenek z 18. a 19. století.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Šmilovského ulička vás uchvátí!
Šmilovského ulice začala růst na bývalém rumburském předměstí zvaném Neusorge již v 18. století. A ač je jen na pár kroků vzdálená centru města, opravdu se při procházce ocitnete na venkově našich prababiček. Dnes se ulici přezdívá Zvědavá ulička nebo také Ulička zvědavých. A víte proč? Je to proto, že domy jsou postaveny tak, že každý domek vykukuje zpoza toho předcházejícího. Uvidíte hned osmnáct zachovalých podstávkových roubenek, jejichž architektura je typická pro oblast Horní Lužice.
Soubor roubenek je pozůstatkem většího celku staveb, který vznikl na základě rozhodnutí Aloise Josefa I. knížete z Liechtensteinu z roku 1785. Kníže stavbu tkalcovských domů nařídil kvůli rozmachu textilní výroby mezi roky 1786 až 1805. Od roku 1995 je vesnická památková rezervace v Rumburku jedinou vesnickou památkovou rezervaci na Děčínsku. Je zajímavé, že v mnohých tkalcovských domech jejich majitelé stále bydlí. Okouzlí vás bohatá zdobnost domovních fasád, rafinovaně vyřezávané trámy i domovní štíty zdobené ornamenty z břidlice nebo tradiční šindelové střechy. Po roce 1945 získala ulice zvaná Scheibe svůj český název podle spisovatele a středoškolského pedagoga Aloise Vojtěcha Šmilovského, ale není jasné proč. Nemáme doklady o tom, že by tento mladoboleslavský rodák Rumburk někdy navštívil.
Vyrazte sáňkovat na Strážný vrch
Další zajímavou architekturu v Rumburku představuje kostel sv. Jana Křtitele na Strážném vrchu, což je místní kopec a oblíbený cíl procházek či sáňkování. Roku 1642 na kopci postavili dřevěnou kapličku, která měla připomínat bratrovraždu z nešťastné lásky. Základní kámen kamenné kaple sv. Jana Křtitele položila prý sama kněžna Kristina Terezie z Liechtensteinu roku 1722. Po odsvěcení kapli přestavěli na větrný mlýn, ale až do druhé světové války zůstala výletním a poutním místem, a to i z toho důvodu, že kapli doplňuje křížová cesta z roku 1900, jíž navrhnul i postavil rumburský stavitel Josef Hampel. Ojedinělé terakotové reliéfy, původně polychromované, pocházejí z proslulého Mayerova uměleckého ústavu v bavorském Mnichově. Od roku 1957 je majitelem této jedinečné památky Pravoslavná církevní obec a kostelík opět složí svému účelu. Místo má opravdu magickou atmosféru a zaručujeme vám, že na takový zimní výlet budete dlouho vzpomínat!
Kde Šmilovského ulici najdete?
Kraj: Ústecký kraj
Okres: Děčín
Město: Rumburk
Kde se dozvíte více informací?
Městské informační centrum, Lužické náměstí 103, 408 01 Rumburk
Tel.: 412 331 171, 727 812 919
E-mail: info@icrumburk.cz
Web: https://ic.rumburk.cz/
Tip na výlet v okolí
Nedaleký Dymník, to není jen čedičový kopec a rozhledna, ale také restaurace, lanový park a zábava pro děti. Prodlužte si výlet menším výšlapem!