Ve světle chanukie i vánočního stromku: Adventní a vánoční prohlídky ve vile Stiassni

Svátky ve vile Stiassni: Ve světle chanukie i vánočního stromku
Svátky ve vile Stiassni: Ve světle chanukie i vánočního stromku. Zdroj: Národní památkový ústav

Přijďte se podívat na adventní a vánoční prohlídky do vily Stiassni. Jak mohly vypadat svátky ve vile původního majitele této brněnské vily? Projděte si svátečně vyzdobené interiéry noblesní prvorepublikové vily, kde nebudou chybět židovský svícen chanukia a vánoční stromeček ozdobený replikami dobových vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí. Ty mimochodem figurují na prestižním seznamu UNESCO! 

Víte, že se klasické Vánoce ve vile Stiassni slavily již za časů první republiky? Je to s podivem, protože si tuto vilu nechala postavit židovská rodina. A víte, co vlastně Vánoce ve 30. letech znamenaly? Navštivte vilu Stiassni v období adventu anebo na konci roku od 27. do 31. prosince a dozvíte se to.

Svícen chanukia
Chanukia je svícen zapalovaný během osmidenního židovského svátku Chanuka. Ilustrační foto: RDNE Stock project / Pexels

Na vlastní oči uvidíte, jak to vypadalo, když se pod jednou střechou potkával vánoční stromeček s chanukovým svícnem a prolínaly se dvě různé kulturní tradice.  Víte, jak se správně zapaluje chanukový svícen? O historii židovského svátku světel, průběhu oslav, zvycích, ale i jiné zajímavosti se dozvíte během prohlídek vily.

Pozvání ke stolu význačných textilních průmyslníků do ikonické vily přijal i rabín brněnské židovské obce Štěpán Menashe Kliment. Podávat se budou tradiční koblihy i latkes, ochutnáte košer víno a zahrajete si drejdl. Těšit se můžete také na hudební doprovod Hany Bednaříkové z kapely Hachucpa.

Svátky světel
Osmidenní židovský svátek zvaný Chanuka se slaví obvykle krátce před Vánocemi. Ilustrační foto: cottonbro studio / Pexels

Kde se Adventní a vánoční prohlídky konají?

Vila Stiassni
Hroznová 14
603 00 Brno-Pisárky

Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

24. listopadu 2023 9.00 – 18. prosince 2023 17.00

Cena: 220 Kč / 180 Kč

Kontakty

Tel.: +420 778 545 993
E-mail: vila@npu.cz
Web: www.vila-stiassni.cz