Via ferrata vybízí k náročnému výkonu. Některou zvládnou i děti.

Vea ferrata je určena dětem i náročnějším sportovcům. Zdroj: Petr Digrin
Vea ferrata je určena dětem i náročnějším sportovcům. Zdroj: Petr Digrin

Zbožňujete lezení? Fajnvylety.cz pro vás připravily tipy na výpravy pro zkušené i nováčky. Užijete si adrenalinová dobrodružství nad řekami Vltava a Lužnice. Vydejte se do kamenolomu i do skal s pokladem. Na některé ferraty se nebojte vzít i děti.

Zašplhejte si ve Slaném, Hluboké nad Vltavou, Bechyni, Nových Hamrech, Děčíně, Ústí nad Labem, Povrlech, Liberci, Bílém Potoku nebo v přírodním areálu Velká Dohoda.

Tipnete si, která ferrata je v Čechách nejdelší?

Via ferraty Slánská hora hledejte kousek od Prahy ve Slaném. Nabízí ferraty nazvané Slánská promenáda, Enšpígl, Masochyst, Cesta přátelství, Richtovka a Spirála. Řadí se mezi náročnější a vyžadují zkušenost a fyzickou zdatnost. Pěkně se zapotíte a stoupne vám adrenalin. Pokud se chcete zdokonalit, využijte kurzy, které se tu pořádají.

Via ferrata Hluboká v Hluboké nad Vltavou měří 550 metrů. Je nejdelší nejen v Jihočeském kraji, ale v celé České republice. Užijí si ji dospělí i děti. Patří k oblíbeným, především v letních dnech. Čeká na vás příjemné adrenalinové dobrodružství místy jen metr nad hladinou Vltavy. K ferratě se dostanete buď z lesní cesty, nebo pokud přijedete člunem, přímo z mola.

Láká vás lezení nad hladinami řek?

Ferrata Bechyně v Jihočeském kraji, dlouhá 300 m, bývá řazena mezi nejtěžší. Troufnete si absolvovat lezení nad hladinou řeky Lužnice? V jednom z nejnáročnějších míst budete na skalním převisu viset za jednu ruku a současně se přecvakávat. Ovšem čím složitější ferrata, tím větší radost z jejího zdolání si odnesete! Máte lezecké zkušenosti? Pak si vyzkoušejte právě tuto trasu.

Seifertova ferrata u kempu v Nových Hamrech v Karlovarském kraji pamatuje na zkušené i nováčky. Při lezení si zvolte jednu ze čtyř tras podle jejich náročnosti. V souladu s tím jsou rovněž pojmenovány – Trasa A, Trasa B, Trasa C, Trasa D. V rámci osobního tréninku postupně absolvujte všechny čtyři. Nemáte s sebou vybavení? Nevadí. Zapůjčte si ho v hotelu Seifert u parkoviště.

Via ferrata Pastýřská stěna Děčín zajišťuje v Ústeckém kraji lezení pro celou rodinu. Tyčí se nad Labským nábřežím přímo v centru města. Zvládnou ji i sportovně nadané děti bez horolezeckých zkušeností. Je tu 16 různě obtížných cest. Mezi nejlehčí z nich se řadí ferraty Vzpomínka mezi nejtěžší Stříbrná vůle. Vyzkoušejte také trasy Hladový poutník, Tichá tolerance, Vzdušný balet, Cesta do nebíčka.

Ferrata Kolem jalovce: Vyšplhejte po skále

Areál Poustevna v Ústí nad Labem v lese u Mirkova vám nabídne jedenáct tras. Nejsnazší z nich je Honzíkova cesta. Mezi nejtěžšími najdete třeba trasu s názvem Krátká. Nejdelší z nich, 50 metrová, vede lomem. Během lezení v Poustevnách se podívejte na pozůstatky bývalé kaple Navštívení Panny Marie vytesané v jeskyni.

Via ferrata Povrly má dvě cesty a je jen kousek od Ústí nad Labem. Ocení je začátečníci a děti. Jsou dlouhé 30 metrů. Ta snazší se jmenuje Kovářská, o něco málo náročnější Kovadlina. Vyzkoušejte také ferratu Kolem jalovce Povrly. Při ní vyšplháte na skálu pod vrcholem kopce Bradlo a užijete si příjemný výhled. Cestování spojte s návštěvou přírodní rezervace Kozí vrch.

Horolezecká aréna Liberec obepíná příjemně upravené prostředí bývalého kamenolomu. Vyberte si mezi dvěma trasami. Dětská má nižší obtížnost a délku 30 metrů. To Koupelna už vyžaduje větší výkon na 100 metrové trase.

Kočičí kameny: Ukrývají poklady? Zkuste je najít!

Kočičí kameny v Libereckém kraji u obce Bílý Potok, nedaleko Lázní Libverda, jsou ferratou, středně těžkou. Během lezení 70 metrů dlouhou ferratou si odpočinete ve skalní rozsedlině a odměnou vám pak bude vyhlídka z vrcholu skály. Při lezení buďte pozorní, a to ne pouze kvůli bezpečnosti! Podle pověstí se ve skalách Kočičí kameny nalézají poklady.

Ferratový park Velká Dohoda je součástí přírodního areálu Velká Dohoda v Jihomoravském kraji. Cesty různých obtížností vás nadchnou. Na své si tu přijdou jak začátečníci, tak zkušení lezci vyhledávající ty nejnáročnější trasy. Vyzkoušejte si lanové mostky. Jeden z nich je 60 metrů dlouhý. Kromě Ferratového parku je v areálu Lanový park, lanovka, na které se proletíte nad areálem pod vámi. Nechybí lezecká stěna, hřiště pro děti a dokonce i jeskyně.