Hradozámecká noc: Velkolepá a okouzlující

Hradozámecká noc. Ilustrační foto. Zdroj: Zámek Mníšek pod Brdy
Hradozámecká noc. Ilustrační foto. Zdroj: Zámek Mníšek pod Brdy

Hradozámecká noc vždy jednou ročně prezentuje památky neobvyklým způsobem a určitě byste si tuto noc plnou čar a kouzel ve zdech hradů, zámků, kostelů i klášterů neměli nechat ujít! Napříč republikou si najde každý to své ve všech krajích naší země a to v sobotu 26. srpna.

Do Hradozámecké noci se nejvíce památek zapojilo ve Středočeském a Ústeckém kraji. Čekají vás opravdu neobvyklé kostýmované prohlídky, zpěvohry, tanec, šerm i středověká hudba. Dech se vám zatají při ohnivé podívané, zasmějete se na divadle a možná vyřešíte nějaký ten mord se slečnou Marplovou. Programy pro děti jsou plné her i workshopů. Už jste někdy stříleli z luku nebo bubnovali na historický buben? Vydejte se do noci a prožijte skutečné dobrodružství!

Středočeský kraj: Detektivní pátrání, výuka bubnování nebo karty ze 16. století

Nevynechejte bohatý program na zámcích Březnice, Konopiště, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Veltrusy, Žleby, Stránov, Zruč nad Sázavou nebo třeba v Mělníku. Pokud dáváte předost hradům jsou tu pro vás tři káčka: Karlštejn, Křivoklát a Krakovec, hrad Točník, Český Šternberk a impozantní klášter Sázava se sv. Prokopem a zábavou pro děcka.

Ústecký kraj: Průvod Leontýnek a rytířů na Krásném Dvoře

Vydejte se na zámek Benešov nad Ploučnicí, Duchcov, Jezeří, Krásný Dvůr, Libochovice, Ploskovice, Stekník, Velké Březno a Šluknovský zámek. Program je připravený i na hradě Házmburk a v kostele Nanebevzetí P. Marie v Mostě.

Praha: Pochodně a lukostřelecká škola pro děti

Vstupte do barokní Zahrady pod Pražským hradem, do Invalidovny i sídla Senátu.

Jihočeský kraj: Děti vyrobte si lampiónek na Červené Lhotě

Zavítejte na zámky Červená Lhota, Dačice, Hluboká nad Vltavou, Kratochvíle a Třeboň nebo hrady Landštejn, Nové Hrady a Rožmberk.

Královehradecký kraj: Na Opočně se chystá veselka

Své brány vám otevřou zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Častolovice i Nový zámek Kostelec nad Orlicí či hrad Potštejn.

Plzeňský kraj: Pozorujte slunce v Kladrubech

Na Plzeňsku se těšte do bran zámků Horšovský Týn, Manětín a Tachovský zámek. Hrady Rabí, Švihov a Velhartice vás večer okouzlí a v klášteře Kladruby se kochejte sluncem a noční oblohou.

Tip pro vás: Než vykročíte do tmy za zábavou na hrady a zámky, určitě se podívejte na jednotlivé weby historických objektů. Některé akce jsou v tuto chvíli vyprodané a jiné téměř. Přehled všech otevřených památek najdete na stránkách NPÚ. Prožijte senzační hradozámeckou noc ve společnosti báječné a hravé historie.