Romantická tvrz Nové Hrady je jako z pohádky

Nové Hrady. Foto: Pixabay.com
Nové Hrady. Foto: Pixabay.com

Na úpatí Novohradských hor na vás čeká gotická pevnost, která na první pohled zaujme mohutným hradním příkopem, vstupní branou i šindelovou střechou. Vydejte se do Jižních Čech na Nové Hrady a odhalte tajemství tohoto pověstmi opředeného místa.

Nové Hrady čelily nástrahám osudu

Stejně tak jako mnoho jiných prošly si i Nové Hrady v průběhu staletí množstvím pohrom a proměn. Přestály zásah bleskem s následným výbuchem střelného prachu, zemětřesení, obléhání císařskými generály či pobyt rudé armády. Původní gotická tvrz na skalním ostrohu se od 13. století stala stavbou s perfektně rekonstruovanými interiéry i udržovaným okolím a svým vzhledem vám bude připomínat typický pohádkový hrad.

Jeden z nejmohutnějších příkopů v české hradní architektuře navíc pravděpodobně do dnešních dní ukrývá mnohá tajemství. Po staletí byl totiž využíván jako úložiště odpadu, jehož mocnost se odhaduje až dva metry pod zem. Z procházky po jeho dně však nemusíte mít obavy, příkop je dávno zarostlý travou a pečlivě udržovaný. Jaké poklady se asi pod zemí nacházejí, se lze jen dohadovat.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Nové Hrady. Foto: Pixabay.com
Nové Hrady. Foto: Pixabay.com

Prohlídkové okruhy hradem i příkopem

Vystoupat do podkroví věže s vyhlídkou či sestoupit na dno hradního příkopu, kde se dříve pásli jeleni a daňci. To, a mnohem více na vás čeká na Nových Hradech v Jižních Čechách.

  • Hrad je I. základní prohlídkový okruh, který vám představí historii rodu Buquoyů v nejrozsáhlejší portrétní galerii tohoto rodu u nás. Čekají vás také rekonstruované interiéry novohradského zámku či rodová knihovna. Prohlídka trvá cca 50 minut a není nutná její předchozí rezervace.
  • Za časů pana správce je II. základní prohlídkový okruh, jenž návštěvníkům představuje byty panského úředníka a dalších zaměstnanců z počátku 20. století. Zakončen je unikátním výhledem na nádvoří ze zachovalých dřevěných pavlačí. Prohlídka trvá cca 45 minut a není nutná její předchozí rezervace.
  • Příkop, jak název napovídá, vás během dvacet minut dlouhé okružní procházky provede po dně dech beroucího hradního příkopu. Okruh je individuální bez průvodce a není nutná předchozí rezervace.
  • Celým hradem je výběrový okruh, který vás za zvýhodněné vstupné provede všemi třemi základními prohlídkovými okruhy.

Při mimořádných příležitostech je navíc zpřístupněna i věž, která je nejvyšší přístupnou věží v Nových Hradech. Po překonání 82 schodů se vám naskytne neopakovatelný výhled na Novohradské hory a Třeboňskou pánev.

Nové Hrady. Foto: Pixabay.com
Nové Hrady. Foto: Pixabay.com

Turistické informace

Hrad je pro vás přístupný během hlavní návštěvnické sezóny od dubna do konce října v rámci otevírací doby pro jednotlivé prohlídkové okruhy. Některé prohlídkové okruhy jsou však otevřené také v mimořádných termínech i mimo sezónu během zimních měsíců.

Bližší informace o otevírací době, vstupném a přístup do rezervačního systému najdete na webových stránkách státního hradu Nové Hrady.

Nové Hrady. Foto: Pixabay.com
Nové Hrady. Foto: Pixabay.com

Kde se Nové Hrady nachází?

Kraj: Jihočeský
Okres: České Budějovice
Město: Nové Hrady

Kontakt na provozovatele

Státní hrad Nové Hrady
Komenského 33
373 33 Nové Hrady

Tel: +420 386 362 135
E-mail: novehrady@npu.cz
Web: www.hrad-novehrady.cz

Kam pro další informace?

Turistické informační centrum České Budějovice
náměstí Přemysla Otakara II. 1/1
370 92 České Budějovice

Tel: +420 386 801 413
E-mail: infocb@c-budejovice.cz
Web: https://www.budejce.cz/informacni-centrum

Tip na fajn výlet

Viděli jste někdy na vlastní oči funkční buchar? Za pozoruhodnou kovárnou na vodní pohon Buškův Hamr se můžete vypravit do nedalekých Trhových Svinů.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.