Vinobraní jako oslava sklizně a poděkování za úrodu. Oslavujte klidně celé září!

Slavnosti vína a vinobraní si užijte v průběhu celého září. Zdroj: Petr Digrin
Slavnosti vína a vinobraní si užijte v průběhu celého září. Zdroj: Petr Digrin

Od pátku 8. 9. a v průběhu měsíce září si máte šanci užít víno různých kvalit a značek takřka po celém Česku a na mnoha místech v Praze. Vinobraní se koná na Pražském hradě, na Vinohradech, na Grébovce, v Modřanech, Kunraticích, Roudnici, Třebenicích, v Žernosekách, Mělníce, na Pálavě, ve Znojmě, Litoměřicích a dalších místech. Stačí si jen udělat volný víkend, spakovat batoh, přibalit partičku kamarádů a jde se slavit, že země vydala skvělou úrodu.

Podávat se budou místní i přespolní vína a burčáky. Uvidíte lisování hroznů, postup výroby vína a zasoutěžíte si. Někde si víno vychutnáte přímo na vinicích. Zahraje cimbál i dechovka, konají se různé koncerty, tvořivé dílničky pro děti, dobové trhy, historické průvody, šerm i tanec.

Bolevecká náves: Nejen víno, ke slovu se dostane i dobré jídlo a kovář

Plzeňské Severní předměstí zve na Boleveckou náves 9. září na vinobraní. Zahraje cimbálovka, děti si vyzkouší lisování vína a uvidí i mistra kováře. Své chuťové pohárky poškádlete gurmánskými specialitami.

Pálavské vinobraní v Mikulově nadchne průvodem krále a královny

Pálavské vinobraní v Mikulově proběhne 8. – 10. září. Láká na dobré jídlo a pití, koncerty, průvod krále a královny, folklor a cimbál.

Znojemské historické vinobraní začíná 8.–10. 9. V průběhu vinařské akce uvidíte 6 historických a 7 moderních scén. Ulička chudiny patří k nejzajímavějším, pokud se nebojíte potkat kata, věštkyni, žebravé mnichy či šarlatány a lehké děvy. Na Kolbišti se stanete svědky rytířských klání i tanců krásných dívek. Zavdejte si něco dobrého ve Středověké krčmě a děti čeká dobrodružná soutěž i kejklíři. Poznejte i tajemná místa města Znojma.

Vinobraní na Pražském hradě

V Královské zahradě Pražského hradu se o víkendu 9. a 10. září koná vinobraní na Pražském hradě. Ochutnáte čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu a moravský burčák. Hrát, zpívat a tančit budou folklórní soubory z kyjovského regionu a chybět nebude ani šermířský program pro děcka.

Vinobraní Litoměřice: Zahraje Slza i Tublatanka

V Litoměřicích se dobře bavte při vinobraní 16. září. Hrát k dobrému vínu vám bude Cimbálová muzika Milana Broučka, skupina Slza i Tublatanka. Zapojte se do soutěže o nejchutnější burčák a čeká vás i královská audience.

Lednické vinobraní zve na Gulášfest 9. září. Ochutnejte burčáky i soutěžní guláše. Prohlédněte si vinařství, degustujte víno a zatrsejte si na Diskotéce. V Lednicko-valtickém areálu na vás dýchne středověk.

Pokud máte rádi víno a dobrou zábavu není co řešit. Vyberte si z široké nabídky akcí. Zdroj: Petr Digrin
Pokud máte rádi víno a dobrou zábavu není co řešit. Vyberte si z široké nabídky akcí. Zdroj: Petr Digrin

Roudnické vinobraní bude na zámku

Na zámku v Roudnici nad Labem poteče víno i burčák proudem a k tomu se ocitnete na hudebním festivalu. Užijte si prima den s rodinou a přáteli 9. září.

Hlohovecké vinobraní začíná v sobotu 23. září od 15:00 v kulturním domě v Hlohovci u Břeclavi. Těšte se na kapely No Name, Duo Jamaha, The People a Třísesterskou Revival-bandu.

Mělnické vinobraní 15. -17. září slibuje víkend plným dobrot a zábavy, který si nenechá ujít žádný milovník vína a festivalové atmosféry. Chystá se i program pro děti a gastronomické laskominy.

Karel IV. míří na Karlštejn za dobrým vínem

23. 9. – 24. 9. si nesmíte nechat ujít Karlštejnské historické slavnosti vína. Víno ochutná i císař římský a král český Karel IV. a jeho dvůr. Středověký program, rytířské půtky a šarvátky i vystoupení mágů prožijte společně s rodinou a kamarády.