Vánoce jsou časem, kdy se vracíme k tradicím, a kde lépe nasát kouzlo starobylých Vánoc než na unikátní výstavě Lidové Vánoce v Polabí? Tato oblíbená výstava se každoročně koná v nejstarším českém skanzenu lidové architektury – Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem. Od poloviny listopadu až do konce prosince zde mohou návštěvníci nahlédnout do toho, jak slavili advent a Vánoce naši předci.
Pokud plánujete výlet za sváteční atmosférou, tahle výstava vás doslova přenese do doby, kdy světla na vánočním stromku nebyla elektrická a vánoční cukroví se peklo s láskou podle starých receptů našich prababiček.
Výlet do minulosti: Devět chalup, devět příběhů
Celá výstava je rozmístěna do devíti historických chalup, které představují různé aspekty vánočních tradic v českých zemích. Každá chalupa nabízí jedinečný pohled na zvyky našich předků, které byly pečlivě zdokumentovány národopisnými sběrateli.
Začátek vaší procházky vás přivítá v první chalupě z Chvalovic. Zde uvidíte starodávné přástky, dračky a podvečerní besedy, které byly nedílnou součástí předvánočního období. Hned v další chalupě z osady Draho se můžete těšit na živé scény tradičních obchůzek barborek, lucek a mikulášského průvodu, které nadchnou nejen děti, ale i dospělé.
Kdo má rád vůni vánočního pečiva, jistě si užije ukázek vánočního pečení s výstavkou starých receptů a cukrářských forem a tvořítek. Výjimečným zážitkem je také návštěva Staročeské chalupy, kde zažijete autentickou atmosféru Štědrého dne se všemi tradičními zvyky a pověrami, včetně věšteb, koledování i vánoční hry. Nechybí slavnostní štědrovečerní tabule s „devaterem jídel“.
Příběh Vánoc napříč stoletími
Další část skanzenu vám přiblíží, jak se slavily Vánoce v různých obdobích české historie – od roku 1860 až do 20. století. Dozvíte se, jak vypadaly svátky v chalupách a na statcích bohatých i chudších rodin. V jedné z nově zpřístupněných chalup z Oskořínky vás čekají ukázky vánočního pečení a tradičních řemesel z druhé poloviny 20. století. Prohlídku zakončíte návštěvou staré školy, kde zhlédnete scénu tříkrálové koledy.
Staré i nové betlémy: Krása českého řemesla
Betlémy tvoří nedílnou součást Vánoc a na výstavě v Přerově nad Labem bude k vidění skutečně bohatá kolekce. Od lidových a kostelních betlémů z 19. století až po moderní vystřihovací betlémy. V kabinetu vedle školy můžete obdivovat rozsáhlou kolekci papírových betlémů od akademického malíře Jiřího Škopka, doplněnou o velký betlém z oblékaných figurek, vytvořený podle jeho vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“. Další velký betlém, který je kopií kostelního betléma z 19. století ze Semic, najdete v kapličce na návsi, a Wenigovy „Pražské jesličky“ v téměř životní velikosti zabírají prostor před studnou z Dobrovice.
Expozici doplňují ukázky historických i současných vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a malých dárků. Výstava obsahuje i jedinečnou sbírku vánočních ozdob a pohlednic, která je umístěna v přísálí a chodbách staré školy.
Výstava v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem je ideální výlet pro všechny, kdo chtějí na chvíli zpomalit a prožít Vánoce tak, jak je znali naši předkové. Ať už vyrazíte s rodinou, přáteli nebo sami, atmosféra starých Vánoc vás jistě pohltí a navodí tu pravou sváteční náladu.
Praktické informace
Místo konání: Polabské národopisné muzeum, Skanzen 19, Přerov nad Labem
Termín: 16. listopadu 2024 – 29. prosince 2024
Otevírací doba: denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin (poslední vstup v 15.00 hodin).
Vstupné: Dospělí: 120,- Kč / Senioři, studenti a školáci: 60,- Kč / Rodina: 300,- Kč (2 dospělé osoby a 2-3 školáci).
Předškoláci zdarma.
Kontakt na pořadatele
Tel.: (+420) 325 565 272 nebo 733 715 342
E-mail: skanzen@polabskemuzeum.cz
Web: www.polabskemuzeum.cz