Vydejte se na rodinný výlet s dětmi stezkou hastrmanů v Brništi

Stezka hastrmanů v Brništi, okres Česká Lípa, Liberecký kraj. Zdroj: stezkahastrmanu.cz

Stezka hastrmanů v Brništi na Českolipsku je především zábavnou a také naučnou stezkou pro děti, rodiče i prarodiče, kde všichni prožijete příjemné okamžiky v okolí vod a mokřadů uprostřed krásné přírody podralského regionu. Stezkou vás budou provádět pohádkové bytosti i skuteční obyvatelé vodní říše, o jejichž životě se také více dozvíte.

Kde najdete obec Brniště?

Obec Brniště leží v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, v přírodně zajímavém terénu jižně od Lužických hor, severně od Doks, v blízkosti hory Ralsko. Poblíž vesnice vede železniční trať z Liberce do České Lípy, zastávka vlaku je vzdálená asi 2 km. Přímo obcí projíždí několik autobusových linek a cyklotrasy 3045 a 3007.

Jméno obce Brniště je odvozeno od názvu brn – mokřad, bahnisko.

Stezka hastrmanů

Stezka hastrmanů v Brništi je 6 km dlouhá tematická poznávací trasa v blízkosti Panenského potoka pro pěší a cyklisty s vůní vody, mokřadů, mlýnů, hastrmanů a víl.

Vede obcí s vlastní navigací a turistickým značením. Jedná se o zábavnou a naučnou stezku s 11 tématickými zastaveními, která vám přiblíží život kolem vody, připomene některé druhy rostlin, stromů a živočichů svázaných s tímto prostředím. Nastíní význam mokřadů a lužních lesů i nutnost ochrany vody a vodních ploch.

Dětem jsou na většině zastavení k dispozici zábavné hrací prvky, slouží jim 4 dětská mini hřiště a hrací plocha, na které si můžou malí i velcí zahrát kuličky. Starší děti si prověří své vědomosti pomocí kvízových otázek, mladší děti zvou pohádkové bytosti ke splnění nejrůznějších úkolů.

Stezka hastrmanů v Brništi, okres Česká Lípa, Liberecký kraj. Zdroj: stezkahastrmanu.cz
Stezka hastrmanů v Brništi, okres Česká Lípa, Liberecký kraj. Zdroj: stezkahastrmanu.cz

Stezka pro malé i velké výletníky

Unavené výletníky lákají k odpočinku různá posezení – lavičky či vyhlídkové lávky nad mokřady. Zde můžete nerušeně relaxovat, nechat se unášet krásnými přírodními scenériemi, naslouchat dění v rákosí, či si užívat rozhledů do krajiny. Tématickou podobu stezky dotvářejí krásné sochy a řezbářské výtvory významných umělců jako jsou pan Jiří Genzer, Jan Švadlenka a řada dalších.

Cesta je pohodlná, hravě ji zvládnou i malé děti. Vede po zpevněných komunikacích i lesních pěšinách. Je vhodná i pro kočárky, pouze v lesních úsecích je jízda náročnější.

Jak stezka vznikla?

Stezka hastrmanů v Brništi vznikla ve spolupráci Podralského nadačního fondu ZOD, ZOD Brniště a obce Brniště na podzim roku 2011. Projekt byl financován ze zdrojů EU v rámci Programu rozvoje venkova, Podralského nadačního fondu ZOD a ZOD Brniště.

Zajímavosti v Brništi a okolí

Přímo v obci Brniště zhlédnete nejen kostel sv. Mikuláše, který byl zapsán již v r. 1958 do seznamu kulturních památek, stavby lidové architektury, 2 staré mlýny, sbírku drážních cedulí na nádraží, ale i hornické minimuzeum v blízkosti vsi.

Místo

Liberecký kraj, okres Česká Lípa, Brniště

Kontakt

Podralský nadační fond ZOD
Jáchymov 1, 471 29 Brniště
telefon: +420 733 571 057
e-mail: info@podralsko.cz
www.stezkahastrmanu.cz

Infocentrum Brniště
Obec Brniště 102
471 29 Brniště
telefon: 0420 602 391 245, +420 487 850 193
e-mail: obec@brniste.cz
www.brniste.cz

Mapa, stezka hastrmanů v Brništi, okres Česká Lípa, Liberecký kraj. Zdroj: mapy.cz
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.