Vzhůru do středověku! Do dob rytířů a dvorních dam vás zavede hravá výstava v poličském muzeu

Šup na koně a vzhůru do středověku! Začíná středověká výstava v Poličce. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

Drsné podmínky, boj o život, těžká práce, nemoci a brzká smrt. Středověk rozhodně nebyl procházka růžovým sadem, přesto neláká vás zakusit středověký život na vlastní kůži? Žádné strachy a – VZHŮRU DO STŘEDOVĚKU! Tak se totiž nazývá interaktivní výstava, kterou pořádá Městské muzeum v Poličce. Přiblíží vám zábavnou formou každodenní život ve středověku, který měl i své příjemnější stránky. Ocitnete se ve světě rytířů s meči a dvorních dam v krásných šatech. A možná se potkáte i s králem Karlem!

Jak se lidé ve středověku oblékali, stravovali,  jak to měli s hygienou, kde nakupovali i jak trávili svůj volný čas. Tohle vše a nejen to se dozvíte na interaktivní výstavě v poličském muzeu. Prohlédnete si precizně vyhotovené dobové repliky zbraní, zbroje a středověkého vybavení a absolvujete řadu hravých i vzdělávacích aktivit, které vám zprostředkují nespočet zážitků a zajímavostí.

Středověká výstava v Poličce
Výstava skýtá i možnost obléci se dle středověkých zvyků. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

„Obléknete si gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobíte se čelenkou se závojem nebo nasadíte rytířskou přilbu, potěžkáte meče a bijáky, vyskočíte na koně, zažijete rytířský turnaj na koních nebo střelbu z kuše. Můžete postavit hradby nebo naopak obléhat město katapultem. Přičichnete ke středověké uličce a vyrobíte si dobovou voňavku,“ uvádí kurátorka výstavy Simona Valachová.

Středověká výstava v Poličce
Výstava Vzhůru do středověku. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

V poličském muzeu toho zažijete ještě více. Můžete se proměnit ve středověkého písaře a zkusit psát brkem, pasovat se do role iluminátora, který precizně zdobí rukopisy, poměřit se s Karlem IV., otestovat svou řemeslnou zručnost, případně pykat za svoje hříchy na pranýři.

Středověká výstava v Poličce
Okusit můžete i tíhu rytířského brnění. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

Středověká herna

Středověká výstava se v Poličce nekoná poprvé, naposledy tu byla k vidění v roce 2021 u příležitosti výročí 600 let vstupu husitských vojsk do Poličky. Letos ale poličské muzeum přichází s novinkou.

„Výstavu jsme doplnili o téma trávení volného času ve středověku a vznikla herna, kde se pobavíte ryze středověce – roztáčením káči, chozením na chůdách, bořením kuželek, hrou šachy nebo mlýn a brnkáním na citeru. Nemůže chybět ani hazard – hra v kostky, karty a vrhcáby!“ prozrazuje Simona Valachová.

Středověká výstava v Poličce
Ukázka zbraní na výstavě. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

Vernisáž s králem Karlem

Výstavu „Vzhůru do středověku“ zahájí v neděli 4. února 2024 vernisáž, rovněž pojatá ve středověkém stylu. Úderem 16. hodiny vjede za zvuku fanfár král Karel se svojí družinou na koních a pronese slavnostní řeč. Následovat bude bohatá hostina v muzejním vestibulu.  Podávat se bude pečené i uzené maso, zvěřina, ryby, zelňáky, placky s medem, koláče a další středověké pokrmy. Pro žíznivé krky se bude točit i nefiltrované pivo.

Takto občerstvení návštěvníci si budou moci v průběhu hostiny prohlédnout středověkou výstavu ve velkých i malých výstavních sálech.

Středověká výstava v Poličce
Výstava Vzhůru do středověku. Zdroj: Městské muzeum a galerie Polička

Kde se výstava „Vzhůru do středověku“ koná?

Městské muzeum a galerie Polička
Šaffova 112
572 01 Polička

Pardubický kraj

Datum a vstupné

4. únor 2024 – 21. duben 2024

Otevřeno denně kromě pondělí: 9.00–12.00, 12.30–16.00.

Cena: 100 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč

Kontakty

Tel.: +420 461 723 864
E-mail: muzeum@muzeum.policka.org
Web: cbmpolicka.cz/cz