Muzeum lidových staveb: Za tradicí českých Vánoc

Muzeum lidových staveb
Muzeum lidových staveb Kouřim. Zdroj: skanzenkourim.cz

Muzeum lidových staveb, to je adventní a vánoční atmosféra na českém venkově. V Kouřimi bude malým balzámem na duši pro vás procházka mezi roubenými chaloupkami s vánočně vyzdobenými interiéry. Poznáte obyčeje českého venkova od začátku prosince až do svátku Tří králů.

Pohádkové zastavení času v Muzeu lidových staveb

Každoročně v době adventu a vánočních svátků můžete navštívit Muzeum lidových staveb, přenést se do dob našich babiček a dědečků a seznámit se s tím, jaké obyčeje naši prapředci na českém venkově udržovali. V chaloupce z Budče poznáte přástky, což bylo období, kdy se scházely dívky ve světnici, seděly v kruhu u kolovratů a předly len. Ve světnici domku z Krchleb je připravena expozice s tradicí mikulášské nadílky, v rychtě z Bradlecké Lhoty vstoupíte přímo do doby vlastních vánočních svátků. Prohlédnete si svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromečkem, betlémem i svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Nechybí ani připomínka vánočního koledování, se kterou se seznámíte ve světnici statku z Týřovic.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Muzeum lidových staveb
Muzeum lidových staveb Kouřim. Zdroj: skanzenkourim.cz
Muzeum lidových staveb Kouřim. Zdroj: skanzenkourim.cz

Skanzen Kouřim – ráj pro filmaře

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným skanzenem u nás, který shromažďuje stavitelské památky ze středních, východních a severních Čech. Procházkou mezi starobylými chaloupkami poznáte regionální lidovou architekturu z období od 17. do 19. století. Celoročně je skanzen i dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů, které jsou tematicky shodné s cyklem ročních dob a s nimi spojenými zvyky a obyčeji. Toto architektonicky poutavé místo je oblíbenou lokalitou pro natáčení filmů a pohádek. Jako exteriéry sloužily například pro pohádky Nesmrtelná teta, Jak si zasloužit princeznu, Kouzla králů nebo film Hastrman.

Turistické informace

Skanzen najdete na okraji města Kouřim a můžete jej navštívit od dubna do října a v průběhu prosince. Vstup je bezbariérový, avšak interiéry tento přístup bohužel postrádají. Parkovat lze před areálem. S pejskem je vstup do muzea povolen, ale musí být na vodítku a mít náhubek.

Navštívit můžete i starobylé královské město Kouřim s jeho Muzeem Kouřimska, raně gotickým kostelem sv. Štěpána s unikátní středověkou kryptou sv. Kateřiny a zvonicí s obrácenými zvony.

Kde Muzeum lidových staveb najdete? 

Středočeský kraj, okres Kolín, Kouřim

GPS parkoviště skanzen: 49.9977294N, 14.9717703E

Jak má Muzeum lidových staveb otevřeno a jaké je vstupné? 

Bližší informace o otevírací době a vstupném na internetových stránkách – skanzenkourim.cz.
Zvýšené vstupné je při národopisných programech.

Kontakt

Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Ruská ulice, 281 61 Kouřim
tel.: +420 321 783 249
e-mail: 
info@muzeumkolin.cz
www.skanzenkourim.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Lesní lázně Zvánovice
Kádovská 154, 251 65 Zvánovice
tel.: +420 323 649 679
e-mail: 
zvanovice@legner.cz
www.lesnilazne.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.