Zažeňte chmury z konce léta, zámek Lešná u Valašského Meziříčí se rozzáří jiřinami!

Jiřiny, zámek Lešná u Valašského Meziříčí
Jiřiny jsou krásky podzimních záhonů. Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Krása a rozmanitost právě kvetoucích jiřin ovládne o svátkem prodlouženém víkendu prostory zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Muzeum regionu Valašsko zde od čtvrtku 28. září do neděle 1. října pořádá výstavu s názvem Jiřinka. K vidění bude každý den od 9 do 17 hodin.

Jiřiny pochází až z dalekého Mexika, kde je Aztékové podle historických pramenů uctívali jako bohy Slunce a používali v léčitelství i kuchyni. Do Evropy se pak dostaly v 18. století díky zámořským výpravám. „Naše klimatické podnebí jim naprosto vyhovuje, a proto nám mohou dělat na podzim takovou radost,“ uvedla kurátorka výstavy Zdeňka Višinková.

Květům s krásným dívčím jménem Jiřina se u nás velmi dobře daří, o čemž se budou moci přesvědčit i návštěvníci výstavy Jiřinka, kterou pořádá Muzeum regionu Valašsko na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 28. září od 10.15 hodin v Bílém sále. O hudební doprovod se postarají Pavlína Tichá (klavír), Adéla Mitášová (zpěv) a ZUŠ Rožnov p. R. (tanec). Vystoupení se budou během dne v pravidelných intervalech opakovat.

Výstava potrvá do neděle 1. října. „Těšit se můžete na rozmanité druhy jiřin od pěstitelů ze severní Moravy a Polska i úžasná aranžmá naší tradiční spolupracovnice Aleny Hegarové z Lešné,“ přibližuje kurátorka.

V rámci výstavy si můžete projít všechny návštěvnické prostory zámku. V 1. patře narazíte i na koutek s připomínkou narozenin spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbach, ve kterém můžete posedět a prolistovat její knihy.

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí vystavuje jiřiny
Zámek Lešná u Valašského Meziříčí vystavuje jiřiny. Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Kde se výstava Jiřinka koná

Zámek Lešná u Valašského Meziříčí
Lešná 1
756 41 Valašské Meziříčí
Zlínský kraj

Datum a vstupné

28. 9.–1. 10. 2023 9.00–17.00

Vstup: zdarma

Kontakty

Muzeum regionu Valašsko
Tel. +420 571 411 690, 605 509 928
E-mail: konarik@muzeumvalassko.cz
Web: www.muzeumvalassko.cz