Živé Skoky 2023: Pro nemocného kamaráda zahraje kytarový virtuos Štěpán Rak

Štěpán Rak a Alfréd Strejček
Štěpán Rak a Alfréd Strejček. Foto: Wikimedia Commons,/ Svajcr - vlastní dílo/ CC BY-SA 3.0

Poutní místo Skoky u Žlutic oživí další kulturní akce. V pátek 21. července zde bude koncertovat kytarový virtuos, skladatel a profesor pražské AMU Štěpán Rak. Představí se v koncertním recitálu, ve kterém uvede svoje skladby. Koncert bude zároveň beneficí pro jeho dlouhodobě nemocného kamaráda, herce a recitátora, znalce poezie Alfréda Strejčka.

Na koncertě mimo jiné zazní šestidílná svita Znovu, kterou Štěpán Rak věnoval právě Alfredu Strejčkovi k jeho předloňským osmdesátinám. „Mým životním krédem je „KDYBY NENÍ“, ale díky tvé neutuchající energii bojovat s problémy znovu a znovu své moto měním – KDYBY NENÍ, ALE JE ZNOVU!“ uvedl hudebník své věnování.

Štěpán Rak a Alfréd Strejček mají za sebou 1648 společných vystoupení ve 33 zemích čtyř kontinentů. Díky tomu se dobře poznali a vytvořili si přátelské pouto. Herec o svém souputníkovi napsal:

„Nelze postihnout všechny tváře a podoby Štěpánovy. Mnohé jsou překvapivé, ale všechny spojuje hudba a láska. Jen přes tyto dva fenomény se lze dobrat k jeho nitru. Štěpána nelze přehlédnout. Lze ho mít rád (a hodně!), nebo i naopak. Nikdy nestojí v závětří. K životu přistupuje vášnivě. Pere se s časem i sám se sebou (někdy i se světem kolem), dívá se a zachycuje okem objektivu poezii, která nám často uniká – a miluje. Vždy celým srdcem. V tom je žhavé magma jeho tvorby. Když hraje na kytaru, sám se stává hudbou. U nikoho jiného jsem to dosud neviděl. Závidí i přeje. Umí být opatrný na korunu, ale věnuje často velkoryse celý výtěžek koncertu včetně honoráře na pomoc potřebným. Jeho hudba nemá ohraničení ani respekt k ustáleným formám. Respektuje ale vždy své posluchače, ať už sedí v nejslavnějších koncertních síních světových metropolí nebo u táboráku na Medenici. Tam všude je jeden Štěpán a jedna hudba. A ta se dotýká všech.“

Koncert Štěpána Raka začíná v 19:30, vstupné je jako vždy dobrovolné a poslouží k obnově a provozu poutního místa Skoky. Je součástí projektu Živé Skoky, který směřuje k návratu života do areálu bývalé obce Skoky, a především k oživení poutního chrámu Navštívení Panny Marie jako místa setkávání.

Místo konání koncertu

Kraj: Karlovarský
Okres: Karlovy Vary
Obec: Žlutice
Lokalita: Skoky

Pořadatel akce

Spolek Pod střechou, z. s.
Skoky 21, 364 71 Žlutice
Tel.: +420 776 359 319
E-mail: linhart@centrum.cz
Web: www.skoky.eu