10 tipů k vycházkám po povalových chodnících nad rašeliništi a slatěmi

Rašeliniště a slatě lákají ke zdravým procházkám. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0
Rašeliniště a slatě lákají ke zdravým procházkám. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0

Obdivujete nádheru hlubokých rašelinišť? Pak jsou pro vás následující tipy užitečné. Objevte půvab a tajemnou bohatost národních přírodních rezervací a jejich chráněné rostliny, vodní ptáky s jezírky a další zvířecí obyvatelé.

Oblečte se tepleji i v létě a zavítejte na Šumavu, do Krušných hor, Jizerských hor i Jeseníků. Inspiraci najdou i rodiny s kočárky nebo hendikepovaní. Relaxujte procházkami nad hlubokými rašeliništi a slatěmi.

Víte, kudy procházel Král Šumavy?

Chalupská slať je místo kudy procházel Král Šumavy a vy si sem udělejte pohodový výlet. Dnes je to již trasa bezpečná, pohodlná a bezbariérová. Lze ji absolvovat i s kočárkem. Asfaltová cesta a dřevěné chodníky 30 cm nad slatinným rašeliništěm vám zajistí pevnou půdu pod nohama. Hloubka rašeliny zde dosahuje 1, 9 metrů a v okolí jezírka, ke kterému vás trasa zavede až 7 metrů. Chalupskou slať hledejte nedaleko obce Borová Lada ve směru na Kvildu.

Jezerní slať v národním parku Šumava vás překvapí nejen volně přístupnou sedm metrů vysokou rozhlednou, ale i počasím. Někdy tu bývá opravdu chladno. V roce 1987 zde naměřili -41,6 stupňů celsia. Čeká vás 500 metrů dlouhá procházka po povalových chodnících s výhledem na vrchol Antýglu. Nejlepší přístup k Jezerní slati je od Kvildy.

Cikánská slať patří mezi šumavská vrchovištní rašeliniště. Je mezi Modravou a Březníkem. Při procházce po upravených chodnících vám udělají společnost smrky, kleče, rašeliníky, vřes a další vlhkomilné rostliny. Uvidíte několik jezírek. Rašeliniště je místy hluboké přes šest metrů.

Bojíte se masožravých rostlin?

Tříjezerní slať na Šumavě nese název podle tří jezírek, ke kterým po chodnících dojdete. Čeká vás 250 m dlouhá vycházka a výhledy na hladiny poklidných jezer. Největší z nich má 447 m². Upoutají vás tmavohnědým zbarvením vody i výskytem různě barevných vážek. K vrchovišti Tříjezerní slať se dostanete z Modravy nebo Rokytky.

Soumarské rašeliniště má rozlohu 85 hektarů. Jméno připomíná Soumary, kteří Šumavou procházeli na Zlaté stezce z Pasova do Čech. Rašeliniště leží u obce Volary u Prachatic. Od Soumarského mostu se vydejte 1,5 km dlouhou naučnou stezkou až k devět metrů vysoké vyhlídkové věži.

Novodomské rašeliniště: Chcete vidět netopýry?

Novodomské rašeliniště na Chomutovsku v Krušných horách je přírodní rezervace. Zahrnuje Načetínské rašeliniště a Jezerní rašeliniště. Obě jsou vrchoviště, na kterých roste keřík bříza trpasličí. Za večera uvidíte i netopýry černé. Vrstva rašeliny je tu vysoká až 7,5 metrů a rašeliniště jsou přístupné jen z části. Vypravte se k nim z Bezručova údolí, z Hory sv. Štěpána nebo po Novodomské cestě.

Rašeliniště Jizerky objevte nedaleko Kořenova u osady Jizerka v Jizerských horách. Jedná se národní přírodní rezervaci s množstvím chráněných rostlin, vodních ptáků a dalších živočichů, a tak je pohyb mimo vyhrazené chodníky zakázán. K prozkoumání rašeliniště využijte 2 km dlouhou naučnou stezku „Tři iseriny.“

Věříte, že rašeliniště jsou bezedná?

Rašeliniště Na Čihadle v Jizerských horách je součástí přírodní rezervace Na Čihadle. Na výlet k tomuto vrchovinnému rašeliništi, si vezměte něco teplejšího na sebe, případně něco na zahřátí sebou. Průměrné teploty v červenci tu bývají okolo 13 °C. Z povalového chodníku a vyhlídky uvidíte jezírka. Možná zahlédnete tetřívka obecného nebo vážku lesklici horskou, která je v červeném seznamu ohrožených zvířat. Hloubka rašeliniště dosahuje místy 3 metry, ale podle zdejších pověstí je bezedné. Dostanete se k němu od obce Hejnice.

Rašeliniště: Procházky vhodné i pro kočárky

Rašeliniště Rejvíz je tip na výlet pro celou rodinu v tajuplné krajině Jeseníků. Začněte v osadě Rejvíz, 8 km od obce Jeseník. Dětem se zalíbí ve zdejším penzionu. Opěradla židlí totiž představují různé veselé hosty, takže je u stolů stále plno, i když na židli právě nikdo nesedí. Po dobrém jídle se vydejte do národní přírodní rezervace Rejvíz. Dojdete k Velkému mechovému jezírku. Díky povalovým chodníkům je procházka přístupná i pro kočárky. Možná zahlédnete masožravou rostlinu rosnatku okrouhlolistou.

Malý Jezerník je 1208 m vysoký vrchol v Jeseníkách, ke kterému se dostanete z Červenohorského sedla nebo z Koutů nad Desnou. Vrcholové rašeliniště, které se tu nachází, vás uvítá několika jezírky. Po povalovém chodníku však projdete suchou nohou. Kochejte se příjemnými výhledy na hory Mravenečník, Vřesník, nebo na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně. Nedaleko najdete turistickou chatu Švýcárna.