Hrady a zámky otevírají: 8 výletů za historií na Liberecku!

Hrad Bezděz. Zdroj: Jan Sovka aka sovicka. CC BY 2.5
Hrad Bezděz. Zdroj: Jan Sovka aka sovicka. CC BY 2.5

Hrady a zámky v Libereckém kraji udělají z vašich výletů vzrušující zážitek. Odhalte osudy českých panovníků, šlechticů a šlechtičen. Víte například, kdo, kde a proč byl vězněn? Nebo, který hrad a renesanční zámek pozve vaše dětí k hodovnímu stolu? Navštivte je všechny pěšky nebo na kole.

Už víte, jaký hrad a zámek v Libereckém kraji se vám líbí nejvíc, a na kterém jste ještě nikdy nebyli? Obohaťte svoje výlety o střípky z historie a nádheru zámeckých interiérů.

Hrad Bezděz: Políbí vás múzy!

Bezděz je hrad plný múz. Své o tom věděl Karel Hynek Mácha, který okouzlen touto krajinou napsal báseň Večer na Bezdězu. Malebná oblast nese i jméno po tomto českém básníkovi s romantickou duší. Nechejte se i vy očarovat magickým místem, jež se stalo nedobrovolným vězením i klášterem. Tento klenot rané gotiky a dominanta  Máchova kraje z vašeho výletu udělá nevšední zážitek.

Bezděz. Zdroj: Kozuch. CC BY-SA 3.0
Bezděz. Zdroj: Kozuch. CC BY-SA 3.0

Hrad a zámek Frýdlant: To pravé pro malé princezny a rytíře!

Hrad a zámek Frýdlant toto vše dětem splní. A nebojte se, dětská prohlídka zámku není žádná nuda. Uvidíte rozzářené oči vašich dětí, když se posadí na královský trůn nebo k hodovnímu stolu. Malí rytíři si mohou vzít meč do ruky a také si společně zahrát dobové hry. A nakonec vyletí ptáček, to až si je vyfotíte na památku. Renesanční zámek postavili o tři století později než hrad a pokud rádi jezdíte na kole, vychutnejte si cykloprohlídku.

Hrad a renesanční zámek Frýdlant. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0
Hrad a renesanční zámek Frýdlant. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0

Hrad Grabštejn skrývá poklady, které střeží svatá Barbora

Hrad Grabštejn hlídá patronka horníků, sídlící v kapli sv. Barbory z poloviny 16. století. Při návštěvě této unikátní památky zažijete neskutečný pocit pokory k tomuto maličkému prostoru, který je nádhernou renesanční památkou s ojedinělou výmalbou.

Hrad Grabštejn. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0
Hrad Grabštejn hlídá patronka horníků. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0

Zažijte staré časy: Šmejděníčko šmejdění na zámku Hrubý Rohozec

Stůl v jídelně prostřený na nedělní oběd či dětská herna, jak kdyby z ní děti právě odběhly hrát si do parku. Zámek Hrubý Rohozec, bohatě vybavený dobovým mobiliářem, ve vás záměrně vyvolá dojem, že šlechtická rodina odešla z místnosti těsně před vaším příchodem. Vydejte se nasát autentickou atmosféru a posedět do zámecké kavárny. Zámek je již otevřený a nabízí zábavné prohlídky pro děti.

Bělostný zámek Hrubý Rohozec. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0
Bělostný zámek Hrubý Rohozec. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0

Zámek Lemberk: Nahlédněte do světničky svaté Zdislavy

Zavítejte na zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí. Navštívíte místo, které je neodmyslitelně spjaté s životem sv. Zdislavy z Lemberka. Lemberský zámek je perla raně barokní architektury zasazená v krásném podhůří Lužických hor. Poznáte jedinečnou barokní štukovou výzdobu, původní Zdislavinu světničku, rytířský sál, černou kuchyni a clam-gallasovský apartmán, který vám přiblíží bohaté dějiny zámku.

Letecký pohled na lemberský zámek. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk
Letecký pohled na lemberský zámek. Zdroj: NPÚ, Státní zámek Lemberk

Novogotický zámek Sychrov: Pohádkový svět s princeznou

Zámek Sychrov patří k těm nejpohádkovějším zámkům u nás. Je v Českém ráji a budete se zde cítit jako opravdu v pohádce. Odevšad na vás dýchne kouzlo, která vás přenese do světa fantazie. Třeba za Zlatovláskou, která se zde natáčela. I vy můžete kráčet po stejné chodbě jako zlý král a princezna. Děti nadchne prohlídka s princeznou, a protože je už otevřeno, vydejte se na výlet třeba hned příští víkend.

Zámek Sychrov je letos už otevřený. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0
Zámek Sychrov je letos už otevřený. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 4.0

Hrad Trosky: Osmý div světa, čertovy rohy Českého ráje

Symbol Českého ráje a nejznámější česká zřícenina. Vydejte se s námi na hrad Trosky, okouzlující ikonickou památku s bohatou historií. Její jedinečná silueta „čertových rohů“ září i desítky kilometrů daleko a vám nabídne jedinečné výhledy do krajiny a spoustu nádherně stráveného času.

Hrad Trosky vám ukáže osmý div světa. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0
Hrad Trosky vám ukáže osmý div světa. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0

Zámek Zákupy: Kousek císařské Vídně na severu Čech

Navštivte zámek Zákupy, kdysi letní sídlo členů panovnické rodiny Habsburků. Najdete jej v krásné krajině Ralské pahorkatiny. Nahlédněte do luxusně vyzdobených a bohatě zařízených místností zákupského zámku, které v minulosti obývali císař Ferdinand Dobrotivý, císař František Josef I. či korunní princ Rudolf. K vidění je i zámecká kaple, v níž se oženil následník trůnu František Ferdinand d´Este. Zámek má otevřeno celoročně. 

Zámek Zákupy má otevřeno celoročně. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0
Zámek Zákupy má otevřeno celoročně. Autor: Zdeněk Fiedler. CC BY-SA 3.0

Tipy na hrady a zámky nejen v Libereckém kraji

Podnikněte výlet do středních Čech a inspirujte se v článku Hrady a zámky otevírají: 14 středočeských výletů za historií! Vydat se můžete i na výlet do Zlínského kraje. Více informací hledejte v článku Hrady a zámky otevírají: 5 výletů za historií na Zlínsku! Nebo to máte blíž na Olomoucko? Pak se mrkněte na Hrady a zámky otevírají: 6 výletů za historií na Olomoucku! Ústecko má taky co nabídnout. Více v Hrady a zámky otevírají: 8 výletů za historií na Ústecku!