Hrady a zámky otevírají: 9 výletů za historií na Plzeňsku!

Hrad Švihov v noci. Není tam náhodou Popelka? Autor: Jiří Strašek. CC BY-SA 4.0
Hrad Švihov v noci. Není tam náhodou Popelka? Autor: Jiří Strašek. CC BY-SA 4.0

Hrady a zámky v Plzeňském kraji vám představí rokoko, empír i úchvatné baroko. Víte, ve kterém hradě žila a smýčila nejslavnější česká princezna Popelka, nebo který zámek obchází vlkodlak? Vychutnejte si romantické a trochu tajemně historické výlety na Plzeňsku.

Zámek Kozel: Rokoko a napoleonský empír

Zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek a venkovské sídlo šlechty na Plzeňsku. Čtyřkřídlá přízemní budova s vnitřním nádvořím je doplněna o kapli s jízdárnou a na protější straně najdete lokajnu s konírnou. Kolem zámku je velký přírodně krajinářský park. Prohlédnout si můžete zámek, jízdárnu nebo celý zámecký areál. První okruh představuje bydlení od rokoka po napoleonský empír a v jízdárně uvidíte patinované sochy Josefa Václava Myslbeka. 

Zámek Kozel. Průhled mezi jízdárnou a kaplí sv. Kříže. Autor: Vlach Pavel. CC BY-SA 4.0
Zámek Kozel. Průhled mezi jízdárnou a kaplí sv. Kříže. Autor: Vlach Pavel. CC BY-SA 4.0

Zámek Nebílovy: Barokní klenot, skvostný taneční sál a růže

Zámek Nebílovy je klenotem jižního Plzeňska. Zažijte nezapomenutelný den v malebném barokním zámku, který každého očaruje svou elegancí, bohatou historií, útulností aristokratických salónů, unikátní nástěnnou a nástropní malbou v tanečním sále, historickými růžemi a především klidnou a romantickou atmosférou.

Letecký pohled na zámek v Nebílovech poblíž Plzně. Zdroj: Shutterstock.com/Peteri
Letecký pohled na zámek v Nebílovech poblíž Plzně. Zdroj: Shutterstock.com/Peteri

Zámek Manětín: Barokní skvost západních Čech

V lesnaté krajině v malém západočeském městečku Manětín pod Chlumskou horou naleznete perlu baroka, zámek Manětín. Budova s přiléhající zahradou a parkem je architektonický skvost období baroka. Byl vystavěný po požáru renesančního sídla, je spojen se šlechtickým rodem Lažanských. Přeneste se o 300 let nazpět a zažijte jedinečnou zámeckou atmosféru.

Zámek Manětín, Plzeňský kraj. Zdroj: zamek-manetin.cz

Zámek Červené Poříčí čeká na znovuobjevení. Pomozte mu s tím!

Rušný společenský život v jeho zdech již dávno utichl, a přesto jej zaslechnete. Zdevastovaný zámek Červené Poříčí pomalu ožívá do své původní podoby a od roku 2022 nabízí návštěvníkům prohlídku Předzámčí, které prošlo v posledních letech důkladnou rekonstrukcí. Objevte ho s námi.

Zámek Červené Poříčí. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Zámek Červené Poříčí. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Zámek Horšovský Týn: Obchází ho prokletý vlkodlak

Vydejte se s námi na výlet do „Českého Krumlova západu.“ Státní hrad a zámek Horšovský Týn v Plzeňském kraji patří mezi nejvíce zpřístupněné památkové objekty u nás a okouzlí vás gotickým sklepením, jízdárnou, zámeckou kuchyní či expozicí japonské hraběnky Mitsuko. Poznejte tajemné příběhy tohoto zámku!

Zámek Horšovský Týn. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Zámek Horšovský Týn. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Hrad Švihov: Domov pohádkové Popelky

Pokud Vás vždy lákalo nahlédnout do obydlí slavné Popelky, přijměte naše pozvání do Plzeňského kraje na vodní hrad Švihov. Právě v jeho útrobách byly natáčeny scény z naší nejznámější vánoční pohádky a expozicí jí věnovanou vás „osobně“ provede sova Rozárka. Za dobrého počasí vám navíc půjčí pramici, na níž se můžete projet v hradním příkopu.

Hrad Švihov. Foto: Pixabay.com
Hrad Švihov. Foto: Pixabay.com

Hrad Velhartice: Okouzlil i Jana Wericha

Zavítejte na romantický šumavský hrad Velhartice, stojící na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Sídlo Buška z Velhartic proslavil Jan Neruda a malebné údolí okouzlilo i Jana Wericha. Pojďte s námi na poutavý výlet do historie a na procházku po hradním areálu. Dokonce vás zveme i do hradního pivovaru. Velhartice prostě musíte zažít!

Zámecká část hradu Velhartice. Autor: Václav Štorek. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0)
Zámecká část hradu Velhartice. Autor: Václav Štorek. Zdroj: Creative Commons (CC BY-SA 4.0)

Vyšlápněte si na Přimdu, kamenného strážce českých hranic

Pokud patříte mezi milovníky hradních zřícenin, určitě si naplánujte výlet do podhůří Českého lesa. Kdysi majestátní pohraniční pevnost sloužila v dávných dobách jako královské vězení. Dotkněte se historie, kterou dnes píše jeden z nejstarších kamenných hradů v České republice, hrad Přimda. 

Hrad Přimda. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz
Hrad Přimda. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Vezměte hrad Rabí ztečí, pěšky i audiovizuálně

Zavítejte v Pošumaví do malebného městečka Rabí, jehož dominantou je nejrozlehlejší stejnojmenná hradní zřícenina v Čechách. Staňte se na chvíli hradním pánem a prozkoumejte rabský hrad od nejvyššího místa po nejnižší. Skrývá mnohá překvapení, která vám odhalí jeho historii. Hrad Rabí je dokladem jedinečné památky gotického stavitelství, dobyjte jej audiovizuálně!

Ruiny hradu Rabí. Zdroj: Pixabay.com
Zřícenina hradu Rabí. Zdroj: Pixabay.com

Tipy na hrady a zámky nejen v Plzeňském kraji

Podnikněte výlet do středních Čech a inspirujte se v článku Hrady a zámky otevírají: 14 středočeských výletů za historií! Vydat se můžete i na výlet do Zlínského kraje. Více informací hledejte v článku Hrady a zámky otevírají: 5 výletů za historií na Zlínsku! Nebo to máte blíž na Olomoucko? Pak se mrkněte na Hrady a zámky otevírají: 6 výletů za historií na Olomoucku! Ústecko má taky co nabídnout. Více v Hrady a zámky otevírají: 8 výletů za historií na Ústecku!