Hrady a zámky otevírají: 8 výletů za historií na Ústecku!

Pohled na obě věže Házmburku. Zdroj: VojtaHieke. CC BY-SA 4.0
Pohled na obě věže Házmburku. Zdroj: VojtaHieke. CC BY-SA 4.0

Hrady a zámky v Ústeckém kraji vás potěší svou různorodostí. Jsou to nepřehlédnutelné poklady, které byste měli ulovit při svých výletech. Některé jsou otevřené, jiné otevírají na konci března těsně před letošními Velikonocemi mezi 28. a 30. 3. Máte raději gotiku, renesanci, baroko nebo rokoko? Prozkoumejte naše tipy na výlet v Ústeckém kraji a zjistěte to! Ústecko určitě nevynechejte, protože vás svými jedinečnými památkami může překvapit. 

Hrad Házmburk: Dominanta Českého středohoří

Hrad Házmburk je symbolem dolního Poohří a král Českého středohoří. Tento tip na výlet v Ústeckém kraji je krásnou procházkou za historií. Takovými tituly se honosí zřícenina gotického hradu v Ústeckém kraji. Patří k nezaměnitelným dominantám české krajiny. Jeho siluetu, kterou tvoří dvě charakteristické majestátní věže, spatříte už z velké dálky. Pojďte jej poznat i z blízka a můžete klidně hned, protože má otevřeno od 1. března.

Bílá věž zříceniny hradu Házmburk v Českém středohoří, okres Litoměřice. Foto: Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zříceniny.cz

Benešov na Ploučnicí: Perla saské renesance

Zavítejte do zámeckého komplexu v Benešově nad Ploučnicí a vychutnejte si jedinečnou ukázku architektury z období přerodu vladislavské gotiky a renesance, které se říká saská renesance. Patří mezi nejvýznamnější historickou památku v Čechách. Projděte se hned třemi zámky s bohatě vybavenými interiéry a nahlédněte pod pokličku života šlechty. 

Pohled na severní průčelí Horního zámku v Benešově nad Ploučnicí. Zdroj: AdamCernohouz. CC BY-SA 4.0
Pohled na severní průčelí Horního zámku v Benešově nad Ploučnicí. Zdroj: Adam Cernohouz. CC BY-SA 4.0

Zámek Duchcov: Příběhy Giacoma Casanovy

Světoběžník, kterého zná celý svět, prožil poslední roky svého života na šlechtickém sídle v Ústeckém kraji. Vydejte se spolu s námi po stopách milovníka Casanovy a odhalte i další příběhy. Zámek Duchcov na vás čeká s jedinečnými expozicemi, které jinde neuvidíte. Fajn tip na výlet v Ústeckém kraji!

Zámek Duchcov. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Zámek Duchcov. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Zámek Jezeří: Pozoruhodná památka, která měla být zapomenuta

Vydejte se s námi za poznáním jedné výjimečné památky, která měla zmizet z povrchu země i z map. A přesto žije, pomalu se vzpamatovává z ran osudu a čeká na pomoc. Dnes zámek Jezeří, který už neodmyslitelně patří do krajiny Krušných hor, zcela jistě na mapě najdete. Své místo si uhájil, ale nemuselo tomu tak být. Poznejte příběh zámku na rozhraní dvou světů a jednu z nejzajímavějších památek v České republice.

Exteriér zámku Jezeří. Foto: Hana Ulmová
Exteriér zámku Jezeří. Foto: Hana Ulmová

Zámek Krásný Dvůr: Místo pro milovníky přírody i historie

Vydejte se do Ústeckého kraje a prozkoumejte spolu s námi vášeň a chloubu rodu Černínů. Jedinečný barokní zámek Krásný Dvůr korunuje nejstarší přírodně krajinářský park u nás. Kromě toho na vás čekají zdobné salóny, sbírka psích portrétů či novogotický templ.

Zámek Krásný Dvůr. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views_CC BY-SA 2.0
Zámek Krásný Dvůr. Foto: Flickr.com / János Korom Dr. 19 Million Views_CC BY-SA 2.0

Zámek Libochovice: Okouzlí vás zámecké interiéry i zahrada

V malebné krajině Českého středohoří, na levém břehu řeky Ohře, stojí ve stejnojmenném městečku barokní zámek Libochovice. Pro svoji romantickou polohu je vyhledávaným turistickým cílem. Poznejte i vy Perlu na Ohři, která otevírá v sobotu 30.3. 

Zámek Libochovice v Ústeckém kraji. Zdroj foto Pixabay.com
Zámek Libochovice v Ústeckém kraji. Zdroj foto Pixabay.com

Zámek Stekník: Rokoko a nový okruh

Rokoková stavba mezi chmelnicemi. Zámek Stekník je chmelem doslova pohlcen a „zelené zlato“ na vás čeká venku i uvnitř. Kromě toho však překvapí i přítomností stavby lehkého vojenského opevnění v zahradě či novým doplňujícím okruhem, v jižním křídle zámku, s názvem „Zámecké rozšířené interiéry,“ který bude otevřený o sobotách a státních svátcích. Docela netradiční zámek a tip na výlet v Ústeckém kraji.

Zámek Stekník. Foto: Pixabay.com
Zámek Stekník. Foto: Pixabay.com

Velké Březno: Silné příběhy a půvabné interiéry

Velké Březno je nový zámek, z původně empírové vily, jenž si na penzi nechal postavit nejvyšší purkrabí Českého království hrabě Karel Chotek. Rodové sídlo bylo Chotkovým vnukem později přestavěno v novorenesančním stylu. Zámek nabízí půvabné, do detailu zařízené interiéry se silnými příběhy.

Nový zámek ve Velkém Březně. Zdroj: SchiDD. CC BY 3.0
Nový zámek ve Velkém Březně. Zdroj: SchiDD. CC BY 3.0

Tipy na hrady a zámky v dalších českých krajích

Podnikněte výlet do středních Čech a inspirujte se v článku Hrady a zámky otevírají: 14 středočeských výletů za historií! Vydat se můžete i na výlet do Zlínského kraje. Více informací hledejte v článku Hrady a zámky otevírají: 5 výletů za historií na Zlínsku! Nebo to máte blíž na Olomoucko? Pak se mrkněte na Hrady a zámky otevírají: 6 výletů za historií na Olomoucku!