Jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích? Dozvíte se v muzeu v Poličce a budete překvapeni!

Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce
Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce. Ilustrační foto,: magdusia38 / Pixabay

Nasát atmosféru Vánoc z různých koutů Evropy můžete od 19. listopadu v Městském muzeu a galerii v Poličce. Výstava nazvaná „Vánoce, Christmas, Weihnachten, Noël, Natale, Jul, Boże Narodzenie, Božić, Різдво, Χριστούγεννα…“ vám přiblíží mnohé, pro nás leckdy zvláštní vánoční zvyky a obyčeje, udržované v jiných evropských zemích. Zjistěte, jak se slaví Vánoce v jiných zemích. 

Přemýšleli jste někdy o tom, jak a zdali vůbec slaví Vánoce v jiných zemích? Co mají společného nebo čím se liší od našeho pojetí Vánoc? Myslíte, že mají všichni na Štědrý den ozdobený stromeček a k večeři smaženého kapra s bramborovým salátem? Víte, kdo nosí dárky v Itálii nebo ve Švédsku nebo jak podle pohanských zvyků vyhnat zlé síly z domu? Na to vše a mnoho dalšího naleznete odpověď na výstavě Vánoce, Christmas, Weihnachten, Noël, Natale, Jul, Boże Narodzenie, Božić, Різдво, Χριστούγεννα…, pořádané od 19. listopadu v Městském muzeu a galerii v Poličce

Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce
Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce. Ilustrační foto: monika1607 / Pixabay

Budete mít možnost prohlédnout si tradiční dárkonoše, kteří nosí dárky v sousedních zemích, jako je Father Christmas ve Velké Británii, švédský skřítek Tomte s kozou nebo tradiční holandský Mikuláš Sinterklaas se svým pomocníkem Černým Petrem. Seznámíte se s postavami Tří králů, kteří nadělují dárky ve Španělsku. Zapomenout nesmíme na čarodějnici Befanu, která vhazuje italským dětem dárky komínem. Můžete obdivovat různorodé varianty nazdobených vánočních stromečků nebo propracované vánoční ozdoby himmeli ze severských a pobaltských států.

Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce
Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce. Ilustrační foto: PublicDomainPictures / Pixabay

Program pro děti

Výstava je plná aktivit pro děti, mohou si například vyrobit vánoční přání nebo napsat dopis Ježíškovi. K dispozici jim bude vánoční stromek, který si nazdobí podle svého gusta. Připravena bude i dotyková obrazovka s interaktivní mapou Evropy, kde si vyhledají a prohlédnou řadu zajímavostí. Určitě by také neměly zapomenout postarat se o vánočního strýčka Tia de Nadal, jako to dělají děti po celou dobu adventu ve španělském Katalánsku. Jak vypadá tento poněkud nezvyklý vánoční dárce? Přijďte se s ním osobně seznámit!

Kde se výstava koná?

Městské muzeum a galerie Polička
Tylova 114
572 01 Polička

Pardubický kraj

Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce
Vánoční výstava v Městském muzeu a galerii v Poličce. Ilustrační foto: gabalro / Pixabay

Datum a vstupné

19. listopadu 2023 – 7. ledna 2024

Otevírací doba
Pondělí: zavřeno
Úterý – neděle : 9.00–12.00 / 12.30–17.00

Cena: 100 Kč
Snížená cena: 50 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč

Kontakty

Tel.: +420 461 723 855
E-mail: muzeum@muzeum.policka.org
Web: cbmpolicka.cz