Poznejte českou zemi i sami sebe a vyhrajte!

Cesta Česka vyhlašuje fotografickou soutěž s názvem „Poznej českou zemi a sám sebe.“ Zdroj: Jindřich Chmelař
Cesta Česka vyhlašuje fotografickou soutěž s názvem ,„Poznej českou zemi a sám sebe“

Spolek Cesta Česka vyhlašuje fotografickou soutěž s názvem „Poznej českou zemi a sám sebe.“ Soutěž je určena široké veřejnosti a zúčastnit se může každý, kdo nejpozději do 31. ledna 2024 zašle fotografii s tématem putování po Poutní cestě Blaník–Říp či Poutní cestě Říp–Blaník.

Autoři 13 nejlepších fotografií získají dárkový balíček a vítězné snímky budou otištěny v nástěnném kalendáři Cesta Česka. Křest kalendáře a setkání s autory vybraných fotografií se uskuteční na jednodenní akci Pouť Českého Anděla 2024, 18. května ve Ctiněvsi pod Řípem.

Fotky vybere tříčlenná porota i veřejnost

Celkem 36 snímků, které vybere tříčlenná odborná porota ze zaslaných fotografií, postoupí do dalšího kola. Následně po dobu čtyř týdnů bude hlasovat veřejnost. Ke každému ročnímu období vybere tři vítězné fotografie. Z těchto fotografií vznikne nástěnný kalendář „Poznej českou zemi a sám sebe“ pro rok 2025, jehož titulní stranu zvolí organizátor soutěže. Všechny soutěžní snímky zveřejníme se jménem autora ve fotogalerii na www.cestaceska.cz.

Cesta Česka vyhlašuje fotografickou soutěž s názvem ,„Poznej českou zemi a sám sebe“. Zdroj foto: Cestaceska.cz
Cesta Česka, plakát k soutěži. Zdroj foto: Cestaceska.cz

Výtěžek z prodeje zafinancuje Poutní cesty

Výtěžek z prodeje kalendářů využije spolek na financování projektů poutních cest. „Fotografickou soutěž organizujeme pro širokou veřejnost a zejména pro poutníky, kteří se chtějí podělit o jedinečné momenty ze svého putování,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka.

„Představujeme poutní cesty pohledem poutníků, kteří zachytili neobyčejnou atmosféru místa a konkrétní okamžik na své cestě. Chceme rozšířit povědomí o existenci poutních cest tohoto typu a možnosti putování po naší zemi. Dále podpořit činnost našeho spolku,“ dodává J. Chmelař.

Tipnete si, jak je dlouhá první Poutní cesta?

Cesta Česka otevřela v roce 2019 první Poutní cestu Blaník–Říp. Trasa je dlouhá 200 kilometrů  a vede východně od Prahy. Propojuje dva bájné vrcholy a dělí se do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Mezi hlavní místa patří například Blaník, Český Šternberk, Sázava, Kouřim, Sadská,
Stará Boleslav, Mělník a Říp.

Druhá cesta vede přes Křivoklát, Mníšek pod Brdy i Karlštejn

V září 2022 vznikla druhá trasa Poutní cesta Říp–Blaník, západně od Prahy, která uzavírá pomyslný kruh okolo Prahy. Tato stezka měří necelých 300 kilometrů a dělí se do čtyř etap. Každá má samostatné téma, které doprovází otázky, jež jsou důležité pro každého bez ohledu na náboženství či kulturu. Hlavními poutními místy jsou Libušín, Křivoklát, Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Karlštejn, Mníšek pod Brdy, Kamýk nad Vltavou, Sedlec-Prčice, Miličín a Velký Blaník.

Cesta Česka se věnuje podpoře českých tradic, zřizování poutních stezek, propagaci putování a organizaci mimoškolních aktivit pro děti a mládež, především letních táborů. Víc informací najdete na adrese: www.cestaceska.cz.

Cesta Česka-mapa a deník. Autor fotografie: Jiří Hobel
Cesta Česka-mapa a deník. Autor: Jiří Hobel