Láska je věda! V Pevnosti poznání se rozbuší srdce nejen všem zamilovaným

Láska je věda
Láska je věda. Zamilujte se do vědy! Zdroj: Pevnost poznání Olomouc

V olomoucké Pevnosti poznání vás o nadcházejícím víkendu čekají samé láskyplné aktivity. Zjistíte, co se děje v mozku, když jste zamilovaní, a dozvíte se, podle čeho si zvířata vybírají svého partnera. Vyzkoušíte si přístroj na detekci zamilovanosti a pro svoji milovanou polovičku si vyrobíte vlastní tekuté mýdlo. Dejte si rande v science centru v Olomouci a poznejte, že láska je věda!

Dvoudenní program plný lásky se uskuteční v sobotu a neděli 17. a 18. února 2024 v Pevnosti poznání, interaktivním vědeckém centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Akce s názvem Láska je věda nabídne účastníkům řadu aktivit, které pobaví nejen zamilované. Program slibuje zajímavé zážitky spojené s vědeckými poznatky a láskou. Na co se můžete těšit?

Věda s vůní lásky

V kreativní dílně si zahrajete na chemiky a s láskou si vyrobíte vlastní kosmetický přípravek v bio kvalitě, který si odnesete s sebou domů. Originálním tekutým mýdlem pak můžete obdarovat svého blízkého.

A proč si neužít trochy chemie lásky v chemické laboratoři? Naučíte se, jak správně rozproudit lásku a co takový silný cit dokáže udělat s naším srdcem. Ať už jste ve vztahu nebo hledáte svou drahou polovičku, dostanete pár květinových tipů, jak si ji získat a udržet. Možná se nakonec ukáže, že chemie a láska mají společného víc, než byste čekali!

Láska je věda
Láska je věda. Zdroj: Pevnost poznání Olomouc

Přístroj na detekci zamilovanosti

Jiskra lásky je něco, co může být fyzikálně změřeno! Speciální zařízení v expozici Světlo a tma vám umožní vyzkoušet si, jestli to mezi vámi a vaším partnerem skutečně jiskří. Ale buďte opatrní, při testování se může stát, že vám vstanou vlasy hrůzou nebo že pocítíte elektrický náboj. Přesto se nechte překvapit, co všechno může fyzika prozradit o vašem vztahu.

Láska je věda
Láska je věda. Zdroj: Pevnost poznání Olomouc

Hlavolamy, ze kterých se vám zamotá hlava

Láska a logika, jak to jde dohromady? Zkuste a uvidíte! Užijete si spoustu hlavolamů a logických her s láskyplnou tématikou. Zahrajete si s partnerem zamilované piškvorky nebo se pokusíte složit hlavolam ve tvaru srdce, který vám zamotá hlavu.

Láska je věda
Láska je věda. Zdroj: Pevnost poznání Olomouc

Kde vzniká láska a jak ji vnímáme?

Když se podíváte na mozek jako na mapu, můžete zjistit, které části jsou zodpovědné za emocionální projevy včetně lásky. A co se s vámi děje, když se zamilujete? Pokud vám z ničeho nic zčervenají tváře a ruce se vám začnou potit, neděje se to jen tak náhodou – to jen váš mozek promítá svou vlastní show! A co se týče lásky, mozek má také svůj vlastní způsob, jak vidí lásku. Takže jestli se chcete přesvědčit, zda i ostatní vidí lásku stejně jako vy, navštivte expozici Rozum v hrsti.

Láska je věda
Láska je věda. Zdroj: Pevnost poznání Olomouc

Láska mezi hvězdami

Co takhle dát si romantické rande pod nočním nebem v teple a pohodlí planetária? Nezní to lákavě? Můžete se těšit na fascinující pozorování noční oblohy a poutavé vyprávění o mezihvězdné lásce mýtických rozměrů. Lektoři vám odhalí tajemné příběhy skryté v jednotlivých souhvězdích a pomohou vám porozumět tomu, co se skrývá na noční obloze. Přiblíží vám vzájemné vztahy planet a třeba i prozradí, jak Zeus sváděl ženy.

Peripetie zvířecí lásky

Zvířecí svět je plný neuvěřitelných příběhů lásky a vášně, které často překračují lidskou představivost. Věděli jste, že zvířata si vybírají partnera podle zcela odlišných kritérií než lidé? Vzhled a velikost nejsou pro ně tak důležité jako pro nás. Zajímá vás také, která zvířata jsou věrná až za hrob a která se chovají jako nestálí svůdci? A co teprve souboje samců o samice! Zvířecí námluvy jsou plné nečekaných peripetií a tajemství, která dokážou ohromit a překvapit. Prozkoumejte fascinující svět zvířecí lásky v expozici Živá voda.

Podrobné informace o veškerém programu naleznete zde.

Kde můžete program „Láska je věda“ zažít?

Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc

Olomoucký kraj

Datum a vstupné

17. únor 2024 – 18. únor 2024

10.00–17.00

Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Cena zahrnuje: planetárium, vědecké dílny a laboratoř poznání
(Aktivity lze navštívit všechny nebo jen vybrané části)

Kontakty

Tel.: +420 585 634 145
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Web: www.pevnostpoznani.cz