Naučná stezka Šebeň je rájem mravence pospolitého

Naučná stezka Šebeň
Mravenec lesní (Formica polyctena)

Pronikněte do podivuhodného mikrosvěta mravenců na Vysočině. Skýtá jej Naučná stezka Šebeň. Mravenců jsou zde stovky miliónů a hbitě lezou po cestách i po kmeni stromů. Ale pozor, vstoupíte-li do jejich mravenčí říše, budou vás považovat za vetřelce.

Naučná stezka Šebeň se věnuje životu mravenců a z informačních tabulí se dozvíte řadu zajímavostí, třeba čím se živí, jak se rozmnožují anebo také to, jaké jsou jejich vzájemné vztahy v mraveništi. Texty na jednotlivých zastaveních jsou doplněny jedinečnými záběry z jejich života. Ne nadarmo se mraveništím říká hmyzí státy. Jejich pozoruhodný život vás bude fascinovat.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Naučná stezka Šebeň, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Nenáročná naučná stezka je dlouhá 3 km a vede krásnou přírodou, po lesních cestách. Největším kopcovitým mraveništím se cesta záměrně vyhýbá, abyste tak nenarušili jejich pospolitý život. I tak spatříte desítky mravenčích obydlí. Ta postupně zanikají, takže některá hnízda uvidíte opuštěná. Ale budete-li se pozorně rozhlížet, o kousek dál objevíte malou kupku a kolem ní miniaturní pilné tvory v jejich činnosti.

Budete-li sledovat tyto lesní mravence, vězte, že se jedná převážně o jeden druh, a to Formica polyctena – mravenec pospolitý. Proč se právě zde tomuto mravenci tolik daří, je záhadou. Mluví se například o lepších klimatických podmínkách. Pro velkou četnost těchto obdivuhodných hmyzích obyvatel na tomto území byla Šebeň vyhlášena Přírodní památkou.

Naučná stezka Šebeň
Naučná stezka Šebeň, Kraj Vysočina

Kde naučná stezka Šebeň leží? 

Volně přístupná naučná stezka není okružní. Nejlepší výchozí místo je u turistického přístřešku za obcí Jívoví u Křižanova, u silnice směrem na obec Radenice. Čeká vás pohodlná, přibližně dvouhodinová procházka, kdy začátek i konec cesty spojuje lesní silnička, po které se dostanete zpět k výchozímu bodu.

Místo

Kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, obec Dobrá voda

Nejlepší přístup je od obce Jívoví, kde ze silnice I. třídy č. 37 odbočíte vlevo na úzkou cestu. Parkovat můžete u turistického přístřešku naučné stezky, GPS: 49.4126003N, 16.0703522E.

Tip na výlet: Objevte i technicky zajímavou rozhlednu Fajtův kopec ve tvaru šroubovice DNA. Dechberoucí výhledy do okolí vás odmění.  

Kontakt

Český svaz ochránců přírody Bory
Bory 232, 594 61 Bory
tel.: +420 566 535 175
e-mail: obec@bory.cz
www.bory.cz

Turistické informační centrum Velké Meziříčí
Radnická 1, 594 13 Velké Meziříčí
tel.: +420 566 781 047
e-mail: ic@velkemezirici.cz
www.turistikavm.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Chatapenzion Krásněves
594 44 Krásněves 96
tel.: +420 739 831 771, +420 737 654 099
e-mail: info@chatapenzion-krasneves.cz
www.chatapenzion-krasneves.cz
GPS: 49°26’13.923″N, 15°58’54.346″E

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.