Noc vědců: Odhalte tajemství jezuitského labyrintu v Telči

Jezuitská kolej v Telči
Jezuitská kolej v Telči, dnes sídlo Univerzitního centra. Zdroj: archiv MUNI UC Telč

Letošní Noc vědců má podtitul „Tajemství“. Areál bývalé jezuitské koleje v Telči skrývá nejedno tajemství, které vám vědci poodhalí právě během letošního ročníku. Noc vědců v Telči proběhne v pátek 6. října.

Také letos spojí na Noc vědců své síly vědci i studenti z více telčských institucí a promění bývalou jezuitskou kolej v tajemné centrum vědy a poznávání. Studenti gymnázia předvedou vybrané pokusy v oborech chemie, fyziky či biologie. Máte možnost sledovat pod mikroskopem ukázky trvalých a dočasných mikroskopických preparátů.

Vědci z telčské pobočky Národního památkového ústavu předvedou možnosti využití UV záření při odhalování lidskému oku neviditelných stop, jak je znáte asi z kriminálních filmů, kde jej využívají kriminalisté. S jeho pomocí můžete i vy poznat falešné bankovky, nalézt skvrny, které zanechala na koberci v obýváku vaše kočka či jiné zvířátko. S jeho využitím můžeme rozpoznat a rozlišit provedené povrchové úpravy, odhalit provedené retuše a přemalby, rozpoznat mladší povrchové úpravy od starších. UV záření je proto využíváno i k šetrnému průzkumu uměleckých a uměleckořemeslných děl.

Noc vědců
Noc vědců v Telči. Zdroj: archiv MUNI UC Telč

Pod vedením vědců z telčské pobočky Akademie věd si vyzkoušíte práci s termokamerou, odhalíte tak počty lidí za stěnou, aniž byste je museli vidět, nebo poznat, která káva z univerzitní kavárny má dobrou teplotu, aniž byste ji museli ochutnávat.

Masarykova univerzita letos v Telči otevřela fantastickou expozici malířky Míly Doleželové. V rámci Noci vědců objevíte několik tajemství uměleckého i soukromého života malířky a ve výtvarném ateliéru bude možné i ledacos si prakticky vyzkoušet a namalovat.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci humanitních věd, pro které bude připravena přednáška o tajemstvích hraběnky Františky Slavatové, která před 375 lety do Telče jezuity pozvala a díky které dnes existuje jezuitská kolej. Některá její tajemná zákoutí si můžete prohlédnout při komentované prohlídce, která nekončí jinde než v Haasově univerzitní cukrárně… Prostě Noc vědců, jak se patří!

Kde se Tajemství jezuitského labyrintu v Telči koná

Univerzitní centrum Telč
Aula UCT, expozice M. Doleželové
Nám. Zachariáše z Hradce 2
588 56 Telč
Kraj Vysočina

Datum a vstupné

6. 10. 2023 od 18:00 do 22:00

Vstup zdarma

Kontakty

Tel.: +420 727 971 941
E-mail: koordinator@nocvedcu.cz
Web: www.nocvedcu.cz