Podzimní Flora Olomouc: Užijte si jedinečnou atmosféru mezinárodní výstavy s kupou barev a opojné vůně ovoce a zeleniny

Flora Olomouc – Hortikomplex
Flora Olomouc – Hortikomplex. Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Desítky tun lákavé zeleniny a voňavého ovoce. Tisíce barevných květin a desítky stromů. Spousta dobrého jídla i nápojů. Výstaviště Flora Olomouc opět ovládne oblíbená podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex. Velkolepá přehlídka a prezentace českých a moravských pěstitelů ovoce a zeleniny startuje ve čtvrtek 5. října a potrvá čtyři dny.

Hlavním lákadlem výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex bude hlavní expozice v pavilonu A. Ta vznikla u příležitosti 30 let od rozdělení Československa s důrazem na to, že stále trvá ojedinělé spojenectví a vztah mezi Českou a Slovenskou republikou. Nese proto příznačný název Společné kořeny.

Kořeny mají na podzimní výstavě hned několikerou symboliku. Jednak jako základ pro zrození a růst všech rostlin, květin, ovoce a zeleniny, z nichž je sestavena hlavní expozice. A pak i jako vyjádření společného pevného základu obou našich republik z někdejšího Československa. V pavilonu A tak vznikne jedinečný svět plný barev, zeleně i vůní s nezaměnitelným tvarem Československé republiky. Vše doplní bohatá floristická výzdoba.

Zjednodušený plán hlavní expozice na podzimní výstavě Flora Olomouc - Hortikomplex 2023 s podtitulem Společné kořeny
Zjednodušený plán hlavní expozice na podzimní výstavě Flora Olomouc – Hortikomplex 2023 s podtitulem Společné kořeny.  Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc a.s.

Podpora místní produkce

Podzimní výstava nese také silný ekologický aspekt, neboť zviditelnění českých a moravských výpěstků v očích návštěvníků je obecně vnímáno jako podpora odbytu tuzemských výpěstků. A ty jsou – oproti ovoci a zelenině z dovozu – šetrnější k životnímu prostředí, neboť přináší nižší uhlíkovou stopu a také zajištění další péče o krajinu v České republice.

Zeleninu i ovoce si budou moci lidé na výstavišti také zakoupit. Ve foyer pavilonu A budou mít své místo prodejní stánky s výpěstky od tuzemských pěstitelů, kteří se budou podílet na vzniku centrální expozice.

Flora Olomouc – Hortikomplex
Flora Olomouc – Hortikomplex. Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Zahradnické trhy

Návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex se mohou těšit i na velké Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků a zahradnických potřeb. Připravené bude i kvalitní občerstvení, dostatek gastrozón a míst k odpočinku. Nedílnou součástí akce jsou také ochutnávky vína na akci Dny moravských vín, mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela či expozice Českého zahrádkářského svazu s oblíbeným posezením u vína a pěstitelskou poradnou.

Gastronomický festival Olima

Velký prostor na výstavě patří festivalu gastronomie a nápojů Olima. Na něm se lidé mohou těšit jednak na Gastro Olomouc Olima Cup – tradiční kuchařskou soutěž pro talenty ze středních škol a učilišť – a na Moravský cukrářský šampionát – prestižní cukrářskou soutěž za účasti známého cukráře Josefa Maršálka a herečky Terezy Bebarové. Milovníci kvalitní gastronomie si jistě užijí také soutěžní přehlídku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt.

Flora Olomouc – Hortikomplex
Flora Olomouc – Hortikomplex. Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Koření a bylinky

Jedním z velkých lákadel výstavy bude v historické oranžerii expozice věnovaná koření a bylinkám. Zaštiťují ji znalci ze spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO. Přímo na místě bude připraven také prodej bylin a koření.

Babiččin dvoreček

Velké oblibě se především u menších návštěvníků na Flora Olomouc – Hortikomplex těší oblíbená venkovní expozice domácích zvířat nazvaná Babiččin dvoreček. Připravena bude také letos, a to díky spolupráci Výstaviště Flora Olomouc s olomouckou zoo a také s Českým svazem chovatelů – základní organizací Kožušany.

Přehlídka ovoce a zeleniny vás potěší. Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Přehlídka ovoce a zeleniny vás potěší. Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Doprovodný program

K podzimní výstavě pak neodmyslitelně patří i bohatý doprovodný program, na venkovní scéně Samba naproti sbírkovým skleníkům bude připraveno pásmo přednášek a workshopů s tipy pro pěstitele či s návody na netradiční podzimní vazby a dekorace. Workshopy a přednášky pak doplní hudebních vystoupení.

Návštěvníci podzimní výstavy pak mohou počítat i s kvalitní gastronomií a občerstvením, odpočinkovými zónami, floristickými show či se soutěží žáků základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání a zdobení dýní Dýňodlabání.

Kde se Flora Olomouc – Hortikomplex koná?

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Wolkerova 17
771 11 Olomouc
Olomoucký kraj

Datum a vstupné

5. – 8. října 2023

Čtvrtek – sobota: 9:00 – 17:00
Neděle 9:00 – 16:00

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:

Plnoplátci: 190 Kč
Studenti: 120 Kč
Senioři: 110 Kč
Děti 6–15 let: 100 Kč
ZTP: 90 Kč
ZTP/P: 90 Kč – doprovod zdarma
Rodinné: 390 Kč

Kontakty

Tel.: +420 585 726 211; +420 603 881 316
E-mail: info@flora-ol.cz
Web: www.flora-ol.cz