Prostějov ožije současným uměním. Nabídne i fotbalovou taškařici

Projekt Fair Play na Festivalu současného umění v Prostějově
Projekt Fair Play na Festivalu současného umění v Prostějově. Zdroj: FSUP23

Na úspěch předchozích dvou ročníků navazuje letos třetím ročníkem Festival současného umění Prostějov. Čtyřdenní akce nabídne během čtyř festivalových dní pestrý průřez tvorbou soudobých českých i zahraničních umělců různých generací.

Letošní Festival současného umění Prostějov se koná od čtvrtka 5. do neděle 8. října. V prostorách Galerie současného umění, Muzea a galerie v Prostějově, prostějovského zámku, kina Metro 70, Střední školy designu a módy nebo i netradičně kláštera Milosrdných bratří či botanické zahrady a na dalších místech budou k vidění umělecká díla z oblasti malby, grafiky, fotografie, sochařství, ale i videoartu či performance.

Festival současného umění v Prostějově.
Festival současného umění v Prostějově. Zdroj: Míra Macík / Galerie současného umění Prostějov

Když se prolne historie s modernou

Letošní ročník návštěvníkům představí českého umělce a laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Marka Thera, který ve spolupráci s kurátorem Mirou Macíkem v rámci svojí výstavy s názvem V hedvábí v Muzeu a galerii v Prostějově nabídne reinterpretaci zdejší umělecké sbírky. Mezi umělecká díla ze sbírky bude vkládat vlastní díla a artefakty a historii města Prostějova divákům předloží v nových a nečekaných situacích.

Fotbal a umění

Festival představí ještě dalšího laureáta ocenění pro mladé umělce a umělkyně Michala Pěchoučka. Ten společně s Rudy Kovalem v Galerii současného umění připraví výstavu věnovanou tématu fotbalu, kterou jako happening oživí i fotbalové utkání.

Mezi umělci bude zastoupena i mezinárodní scéna, polská umělkyně Marta Pogorzelec představí výstavu vzniklou v kurátorské spolupráci s bývalým děkanem Fakulty umění v Ostravě Zbyňkem Janáčkem.

Autorky podcastu Zkoušky, vazby, bubliny se představí na Festivalu současného umění v Prostějově
Autorky podcastu Zkoušky, vazby, bubliny se představí na Festivalu současného umění v Prostějově. Zdroj: FSUP23

Brány kláštera dokořán

Návštěvníci letos budou mít také jedinečnou šanci se podívat do nádherných prostor kláštera Milosrdných bratří, který je běžně veřejnosti dlouhodobě uzavřen. K vidění tam bude například výstava malíře Oskara Hořánka.

Hudba nemůže chybět

Umění na festivalu doprovodí hudební program, ve foyer Kina Metra 70 nabídnou po tři festivalové večery hudební produkci pražští i prostějovští DJs. Mezi festivalové prostory se zapojí i Bar 12 opic a kavárna Canall.

Kde se Festival současného umění koná?

Prostějov – různá místa:
DUHA – Kulturní klub u hradeb Prostějov
Muzeum a galerie v Prostějově
Kino Metro 70
Střední škola designu a módy, Prostějov
Olomoucký kraj

Datum a vstupné

5. říjen 2023 – 8. říjen 2023

Cena zdarma jen pro akreditované
Vstupenky lze zakoupit zde.

Kontakty

Tel.: +420 728 341 231
E-mail: info.fsup@gmail.com
Web: fsup.art