Podzimní příroda valašských kopců a Bílých Karpat vás nabije energií

Rozhledna Velký Lopeník. Zdroj: Petr Digrin
Rozhledna Velký Lopeník. Zdroj: Petr Digrin

Výlety do valašských kopců a Bílých Karpat na Zlínsku jsou inspirativní a pohodové v každé roční době. Pojďte si je užít, ještě než zapadnou sněhem. Podzimní příroda a její kopečky hrají všemi barvami a stále zvou k výšlapu téměř k nebesům. 

Pohraniční pohoří Bílé Karpaty se táhne z území České republiky na Slovensko a jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu najdete ve Velké nad Veličkou. Vyšlápnout si na něj můžete hned z několika značených tras a kochat se výhledy po okolí. Při dobrém počasí uvidíte i vrcholky rakouských Alp. Výlet si protáhněte do Lopeníku a na rozhlednu ve Velkém Lopeníku.

Kešeři! V Leskové na Galiku najděte poklad

Jste příznivci geocachingu? Malí i velcí „kešeři“ a hledači pokladů zbystřete pozornost! V karlovickém údolí Leskové můžete získat poklad. Při jeho hledání si užijete nejen zábavu a dobrodružství, ale v podhůří Javorníků a Beskyd také uvidíte řadu hezkých míst, která nejsou uvedena ani v průvodcích. Takže cíl je jasný – najít poklad na Galiku ve Velkých Karlovicích. Zatoulejte se i k nedalekému Karlovskému jezeru, které prý postavili čerti a žili v něm draci.

Soláň: Bájný vrch s úchvatnou architekturou

Naučná stezka Soláň vede přes vrch Soláň v Hostýnsko-vsetínské hornatině v okrese Vsetín. Oblast je odpradávna považován za jedno z nejkrásnějších míst Valašska, regionu s osobitou kulturou, prastarými tradicemi a úžasnou architekturou. Podlehněte i vy kouzlu malebné krajiny a vykročte do podzimní přírody mystického místa, které opěvovali umělci všech oborů.

Zvonice Soláň. Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy
Zvonice Soláň. Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Podzimní příroda Valašska je spjata s folklórem

V srdci Valašska leží Rožnov pod Radhoštěm, město neodlučitelně spjaté s folklórem a řemeslem, lidovými stavbami a také krásou okolní přírody, si podmaní každého návštěvníka. Vydejte se s námi na toulku za rožnovskými památkami zasazenými do nádherné beskydské přírody.

Jurkovičova rozhledna, Zlínský kraj. Zdroj: Město Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm má většina z nás spojeno s Valašským muzeem v přírodě a horou, která je od roku 1913 součástí názvu města. Obojí jsou silné turistické „magnety“. Pojďte s fajn výlety poznat ještě více rožnovských zajímavostí, a přitom si zanotovat Rožnove, Rožnove, dřevěné městečko…
Nakonec zamiřte do malebného městečka Frenštát pod Radhoštěm, které nabízí historii, památky i zábavu.

Stará radnice Rožnov pod Radhoštěm. Foto: Zdeněk Urbanovský

První silnice sem vedla v roce 1924, elektřina sem dorazila až po 2. světové válce a většina tehdejších obyvatel byla negramotná. Nemluvíme o nějaké malé vesničce v Africe, ale o obci Lopeník v oblasti Moravských Kopanic v Bílých Karpatech. Její krása spočívá v symbióze kopcovité krajiny s malebnými vesnickými usedlostmi.

Zvonice Lopeník
Kamenná zvonice v Lopeníku.

Rozhledna Vartovna vypadá jako kmen stromu

Jestli máte rádi výhledy, tak nevynechte ty, co nabízí rozhledna Vartovna u Seninky. Cesta k ní vede krásnou přírodou. Vydejte se do Vizovických vrchů na kopec jménem Vartovna. Stojí zde stejnojmenná rozhledna tvarem připomínající kmen stromu. Cestou se možná trošku zadýcháte, ale námahu vám vynahradí úžasný výhled na celé Valašsko i slovenskou Malou Fatru.
Vykročte dál do přírody vizovických vrchů přes vrch Šibenici a Ublo.

Ublo u Vizovic, výhled na vrch Vartovna s rozhlednou. Foto poskytl její autor Zdeněk Urbanovský

Naučná stezka Javorníky v okrese Vsetín vás provede po hranicích na hřebenech Javorníků. Čeká vás neopakovatelná výprava po hranicích se Slovenskem s hlubokými sedly i dalekými výhledy. Projděte se také k rozhledně Miloňová na protilehlém kopci u Velkých Karlovic. 

Javorníky. Foto: Alice Suchá
Javorníky. Foto: Alice Suchá