Michalův statek: Nahlédněte do staročeského života lidí

Michalův statek
Michalův statek, Kraj Vysočina

Zavítáte-li na Vysočinu do malebné oblasti Posázaví, nenechte si ujít návštěvu selského skanzenu Michalův statek. Přiblíží vám život ve vesnické usedlosti v období mezi koncem třicetileté války a zrušením roboty v roce 1848. Jaký byl tehdejší život v tomto drsném kraji s tuhými a dlouhými zimami?

Skanzen Michalův statek najdete na návsi v Pohledi. Je ukázkou lidové architektury selských stavení a vesnického života. Správce statku a zároveň průvodce, Jindřich Holub vás zasvětí nejen do života v tomto stavení, ale i například do tajemství výroby šindelů, vysvětlí, co je to kamnovec, a ukáže, kam se ukládal upečený chléb.

Selské muzeum Michalův statek

Za vstupní branou se ocitnete na travnatém dvoře, kolem něhož stojí několik budov. Vlevo od brány je obytná část, kde je síň s černou kuchyní, světnice, která byla jedinou vytápěnou místností, a komora. A aby byl obraz života na českém venkově co nejautentičtější, před hospodářskou budovou stojí na stejném místě jako kdysi i hnojiště. Na protější straně dvora je postavený špejchar, sklep a kolny na uskladnění dřeva a nářadí.

Michalův statek – hospodářské budovy
Michalův statek – světnice

Součástí každého statku byla i stodola, ta je zde největší stavbou, a hned vedle ní uvidíte nejmladší budovu – vejminek, z roku 1922. K usedlosti patřily pozemky o rozloze jednoho lánu, což je asi osmnáct a půl hektaru polí a luk. Celkový obraz staročeského života na statku dotváří a oživuje chov hospodářských zvířat původních českých plemen, takže se děti mohou těšit, že uvidí pasoucí se kozy i stádo ovcí. Michalův statek je zkrátka místem, kde se na chvíli stanete sedlákem, panímámou, děvečkou či čeledínem.

Historie Michalova statku

První písemná zmínka o rodu Michalů na tomto statku je už od roku 1591. Další záznamy jsou po sčítání obyvatel po třicetileté válce z roku 1651, z Berní ruly z roku 1654 a následujících zápisů v průběhu dalších let. V 50. a 60. letech 20. století celou hospodářskou část statku užívalo místní zemědělské družstvo a celý areál začal chátrat. Vlastníkem usedlosti byl rod Michalů až do roku 1997. Zchátralý objekt v roce 2000 koupila obec Pohleď a začala jej rekonstruovat. Jejich snaha byla oceněna v roce 2003, kdy byl celý soubor Michalova statku i s přilehlými pozemky prohlášen za kulturní památku.

Obec Pohleď najdete mezi městy Havlíčkův Brod a Světlá na Sázavou. Tato nenápadná vesnička si do dnešních dnů zachovala typický venkovský ráz. Tradiční venkovský život z našich vesnic mizí, a tak poděkujme těm, kteří si váží tradic našich předků a dělají něco pro jejich záchranu. Michalův statek je toho důkazem.

Jak se Šťastný smolař seznámil s panem Kdokoliv

Lidovou architekturu a autentické prostředí skanzenu si také vybrali filmaři k natáčení vánoční pohádky Šťastný smolař. Právě na Michalově statku se seznámí kominický synek Filip s dobrodruhem, který si říká Kdokoliv, s nímž se vydává do světa. Vydejte se i vy do časů našich prarodičů. A pak zamiřte do dětství a kouzelného světa železnic

Kde se Michalův statek nachází?

Kraj Vysočina, okres Havlíčkův Brod, obec Pohleď (obec leží necelých pět kilometrů jihovýchodně od Světlé nad Sázavou)

GPS obce Pohleď: 49.6589200N, 15.4522361E
Parkovat můžete přímo na návsi u pomníku Františka Josefa I.

Kontakt

Selské muzeum Michalův statek
Jindřich Holub – správce muzea
Pohleď 16, 582 91 Světlá nad Sázavou
tel.: +420 776 771 203
e-mail: JindrichzPohledi@seznam.cz
www.michaluvstatek.cz

Otevírací doba

duben, květen, září, říjen: sobota, neděle 10 – 17 hodin
červen, červenec, srpen: denně kromě pondělí 10 – 17 hodin
Doba prohlídky je asi 45 minut.

Vstupné

dospělí 50 Kč​, studenti a důchodci 30 Kč, děti 10 Kč, děti do 6 let zdarma

Kde se najíst a ubytovat?

Barbora – hotel & restaurace
náměstí Trčků z Lípy 1045
582 91 Světlá nad Sázavou
tel.: +420 608 915 081

e-mail: hotelbarbora@centrum.cz
www.hotelbarbora.eu

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.