Potěšte návštěvou zachráněná zvířata v Parazoo Vlašim

ParaZOO Vlašim, Středočeský kraj. Zdroj: Kraj blanických rytířů. Foto: Vít Švajcr

V kraji blanických rytířů v jihovýchodní části Středočeského kraje najdete nejen krásnou přírodu, památky a místa, kde se tvořily světové dějiny, ale také unikátní parazoo se zvířaty, která nemohou být kvůli nejrůznějším zraněním vrácena zpět do volné přírody. Pojďte je navštívit osobně a seznamit se s jejich příběhy. 

Unikátní domov zvířat České republiky

Parazoo je ojedinělá expozice, kde svůj domov našla volně žijící zvířata České republiky. Ta pro trvalé následky svých zranění již nemohou být vypuštěna zpět do volné přírody. Poznejte příběh každého konkrétního zvířete, které bylo léčeno v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim. Uvidíte zde vydry, mluvícího krkavce, černého čápa, dravce, sovy a řadu dalších zvířat.
Při procházce expozicí spatříte ptačí budky, uměle vytvořené skrýše pro živočichy i ukázku nástrah číhající na živočichy v přírodě, doplněné o rady, jak předcházet jejich zraňování.
Děti určitě zaujme prosklené vydrárium, dendrofon či hrací koutek. K odpočinku pro návštěvníky slouží podél cest umístěné lavičky.
Užijte si pěknou procházku mezi zvířecími obyvateli. Těší se na vás například kuna lesní Alfréd, liška Eliška, krkavec Bob nebo vydry Fousek a Kapka.

ParaZOO Vlašim, Středočeský kraj. Zdroj: Kraj blanických rytířů. Foto: Vít Švajcr

Zábava v parazoo

Zpestřete si návštěvu parazoo několika zábavnými hrami. Jednou z nich je například hledací a znalostní hra „Sbíráme vydříky”, ke které si v pokladně za mírný poplatek 10 Kč zakoupíte hrací kartu. Každý vydřík má pro Vás trochu jiný úkol. Všechny odpovědi na otázky zjistíte přímo v parazoo, když budete dobře hledat. Splněný úkol přineste ukázat opět do pokladny Parazoo. Za správnou odpověď dostanete odznáček (placku) s obrázkem vydříka do vaší sbírky. Při jedné návštěvě je možno získat jen jednoho vydříka. Vydříky je možno plnit v libovolném pořadí.
V parazoo naleznete i mnoho herních prvků pro děti. Přijďte si je vyzkoušet – třeba pískoviště, kde si můžete vyzkoušet zvířecí stopy, různé druhy motanic, kmen nejen na prolézání, dřevěnou otočnou skládanku a jiné interaktivní prvky.
V prostorách parazoo v Podblanickém ekocentru ČSOP Vlašim se během roku konají různé akce. Aktuální informace najdete na internetových stránkách Akce v paraZOO.

Jak vznikla parazoo?

Parazoo byla otevřena 2. června 2012 v zahradě Podblanického ekocentra Českého svazu ochránců přírody v centru Vlašimi. Zde od roku 1994 sídlila Záchranná stanice pro živočichy. Po dokončení výstavby nového léčebného areálu u obce Pavlovice byla léčebná část stanice oddělena a zahrada byla zrekonstruována výhradně k expozičním a vzdělávacím účelům a přejmenována na paraZOO. 

Turistické informace

Bližší informace o otevírací době a vstupném najdete na internetových stránkách parazoo.

Informace pro pro hendikepované – v blízkosti parazoo se nachází vyhrazené parkovací stání. V přízemí je k dispozici částečně přístupná toaleta. Ekoobchod, kde se kupují vstupenky, je bezbariérový. Parazoo je bezbariérová, cesty jsou zpevněné.

Místo

Kraj: Středočeský kraj
Okres: Benešov
Město: Vlašim
Oblast: Kraj blanických rytířů

Kontakt

Český svaz ochránců přírody Vlašim
Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim

tel.: +420 317 845 169, +420 317 845 965
e-mail:
paraZOO@csop.cz
www.parazoo.cz

Turistický portál Kraj blanických rytířů
www.blanik.net

ParaZOO Vlašim, Středočeský kraj. Zdroj: Kraj blanických rytířů. Foto: Vít Švajcr
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.