Poznejte tradiční oděvní dědictví: Výstava Jihočeských krojů

Výstava Jihočeských krojů. Ilustrační foto. Autor: Atillak/https://commons.wikimedia.org/
Výstava Jihočeských krojů. Ilustrační foto. Autor: Atillak/https://commons.wikimedia.org/

Vkročte do světa Jihočeských lidových tradic a prožijte jedinečné spojení minulosti a současnosti. Výstava Jihočeských krojů v Regionálním Muzeu vám odkryje bohatou historii a význam těchto tradičních oděvů. Od slavnostních okamžiků po rodinné oslavy. Lidové kroje jsou živým svědectvím naší kultury a společenství. Přijďte a objevte, jak se minulost mísí s dneškem skrze tuto poutavou výstavu.

Poznejte historii a kulturu lidových krojů

Prozkoumejte bohatou historii a kulturu této oblasti skrze lidový šatník našich předků. Sváteční lidový oděv představoval v rolnických rodinách velké bohatství, a proto se věnovala velká pozornost jeho údržbě a skladování. Sváteční oděv se používal sporadicky, pouze o významné dnech či svátcích, a proto bylo třeba vytvořit úložné prostory, které zajistí jeho neporušení, respektive nejmenší opotřebení. Lidový oděv představoval i určitý druh vazby s daným prostředím obce či lokality, což taktéž umocňovalo potřebu zvýšené péče o oděv.

Odhalte lidový šatník našich předků

Přijďte zažít neopakovatelný zážitek na výstavu Jihočeských krojů, která oživuje slavnostní i každodenní oděvy obyvatel venkova z 19. a počátku 20. století. Otevřou se vám dveře do bohaté historie a kultury této oblasti skrze lidový šatník našich předků. Nechte se unést jedinečnými kroji z regionu Český Krumlov, Blat, Prácheňska, Kozácka a Prachaticka. A to ještě není všechno! Překvapí vás i nově zrekonstruovaný originální lidový kroj známého spisovatele Jakuba Arbesa. Přijďte a prožijte nezapomenutelný zážitek spojený s historií a kulturou Jihočeského kraje.

Tradiční oděvní dědictví: Kroje, doplňky a černobílé fotografie

Kromě kompletních krojů lze zhlédnout i různé části oděvů a doplňky, jako jsou čepce, vínky, pleny, šátky a opasky. Tyto artefakty rozšiřují celkový kontext a umožňují vám podrobněji nahlédnout do tradičního oděvního dědictví Jižních Čech. Černobílé fotografie autenticky odkazují k minulosti a zachycují život lidí v období, kdy se tato krojovaná tradice udržovala.

Kde se Výstava Jihočeských krojů koná?

Regionální muzeum v Českém Krumlově
Horní 152
381 01
Český Krumlov
Jihočeský kraj

Datum akce a vstupné

Datum akce:

30. května – 22. října 2023
Úterý – neděle

Vstupné:

Plné vstupné: 60,-Kč
Slevy: 30,-Kč
Školní výpravy: 30,-Kč
Rodinné vstupné: 100,-Kč

Kontakt

Tel.: +420 380 711 674
E-mail: info@muzeumck.cz
www.muzeumck.cz