Objevte hrad Rokštejn, který měl zmizet na dně přehrady

Hrad Rokštejn
Hrad Rokštejn. Zdroj: Pavel Vlach (CC BY-SA 4.0)

Hrad Rokštejn stojí za návštěvu. Je to jeden z nejstarších moravských hradů, který měl být potopen. V místech hradní zříceniny měla být vybudována vodní nádrž a z těchto důvodu zde probíhaly archeologické průzkumy. Výsledky bádání zříceninu zachránily a výstavba přehrady byla zastavena. Milovníci hradů a zřícenin, neváhejte a navštivte jeden z historických klenotů Vysočiny!

K hradní zřícenině Rokštejn vás povede modrá turistická značka mezi městem Brtnice a Dolní Smrčnou nebo zelená značka z Přímělkova. Již z dálky uvidíte malebnou impozantní siluetu kdysi mohutného hradu. Uvnitř hradních rozvalin můžete volně procházet mezi dochovanými a postupně obnovovanými zbytky zdí obytných paláců a hradebního ochozu. Nad vším se tyčí mohutná hranolová věž.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Původně byl hrad nazýván Ruteštejn podle Rutha z rodu Hrutoviců, který jej pravděpodobně ke konci 13. století založil. Postupně byl hrad přestavován a rozšířen a dle archeologů tu stával takzvaný dvojhrad, kdy jádro hradu tvořila věž, trojpodlažní palác a kaple. Dolní hrad sestával z kuchyně a hospodářských objektů. Ve středověku to byla na našem území ojedinělá stavba. Byť byl hrad na tehdejší dobu dobře postavený i vybavený, přesto byl v 15. století opuštěn a chátral.

Nedobytný Rokštejn

Ruiny kdysi mohutného hradu byly a jsou dodnes pro archeology zajímavým místem bádání. Pozoruhodným nálezem je kostra novorozence uložená do základů věže, která měla zajistit ochranu a bezpečnost hradu. Její objevení je cenným svědectvím o přežívajících pohanských zvycích ve 13. století. Jedním z dalších zajímavých nálezů nejen u nás, ale i ve střední Evropě je největší kolekce kostěných hracích kostek, která svědčí o hrací vášni a krácení dlouhé chvíle hlídky ve strážní bráně.

Kde Rokštejn najdete? 

Zřícenina hradu leží v Přírodní rezervaci údolí Brtnice a vedou k ní dvě turistické značky. Zelená z obce Přímělkov, zde můžete parkovat nebo přijet vlakem a za necelé tři kilometry jste v cíli. Modrá značka je spojnicí obce Dolní Smrčné a města Brtnice. Delší trasa Brtnice-Rokštejn má osm kilometrů, kratší Dolní Smrčné-Rokštejn je dvoukilometrová.

Tip na výlet v okolí: V nedaleké brtnické části Příseka vás čeká neméně zajímavá expozice na zámku Příseka. Vrátíte se v ní do dětství.  

Místo

Kraj Vysočina, okres Jihlava, Brtnice
GPS: 49.3336472N, 15.7262456E

Kontakt

Brtnice – historické město roku 2018
nám. Svobody 379
588 32 Brtnice
tel: +420 567 571 711, +420 567 571 713
e-mail: meu@brtnice.cz

www.brtnice.cz

Provozovatel

Život památkám o.p.s
Široká 376
588 32 Brtnice
tel: +420 724 752 926; +420 606 164 527
e-mail: lukas.kruzik@zivotpamatkam.cz
e-mail: rita.vorlickova@zivotpamatkam.cz
www.zivotpamatkam.cz 

Turistické informace

Hrad Rokštejn je volně přístupný. Informaci o otevírací době komentovaných prohlídek a zpřístupnění věže najdete na stránkách města Brtnice – volný čas a turistika, klikněte zde. Při extrémním počasí je věž uzavřena (velmi silný vítr, bouřky, enormní horka, celodenní déšť). Klíče od věže se veřejnosti nepůjčují.
Komentované prohlídky areálu s výstupem na věž probíhají pouze po objednaní s minimálním počtem 5 osob, prohlídka trvá 50 minut.

Kam se jít najíst nebo ubytovat?

Radniční restaurace
Náměstí Svobody 379
588 32 Brtnice
tel.: +420 776 846 377
www.brtnice.cz/

Penzion Pod Kaplí
nám. Svobody 256, 588 32 Brtnice
tel.: +420 776 712 871, +420 567 274 175
e-mail: prihodova@penzionbrtnice.cz
www.penzionbrtnice.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.