Seznamte se s historií perníkářského řemesla na Valašsku a obdivujte perníkový betlém

Výstava o pernikářství na Valašsku
Výstava o historii perníkářství na Valašsku. Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Jedinečné spojení lidových tradic, řemeslného umu a kouzelné atmosféry adventu nabídne velká dvojvýstava Perníkářství na Valašsku / Dřevěné perníkářské formy, která od soboty 4. listopadu zaplní hned dva výstavní prostory Muzea regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Na dvojvýstavě v zámku Kinských se budete moci blíže seznámit s tradičními postupy přípravy perníkového těsta i historií perníkářského řemesla, jehož historie sahá až do 14. století. „Perníky a marcipány se až do poloviny 19. století tvarovaly v umně vyřezávaných dřevěných formách rozmanitých motivů. Ty jsou dnes jednou z mála hmotných připomínek perníkářství, které od druhé poloviny 19. století postupně zanikalo jako samostatné řemeslo a stalo se součástí řemesla cukrářského,“ uvedla jedna z dvojice kurátorek výstavy Ivana Spitzer Ostřanská.

Výstava o historii perníkářství na Valašsku
Výstava o historii perníkářství na Valašsku. Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Umění našich cukrářů

K vidění budou unikátní a historicky cenné formy ze sbírek Muzea regionu Valašsko a Národního muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vývoj od tlačeného perníku k bílkovou polevou zdobeným perníčkům doloží tvorba současných tvůrkyň Jarmily Zetochové z Valašského Meziříčí a Ivony Žídkové z Kunovic či světově známých cukrářek ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín. K velkým lákadlům bude patřit i perníkový betlém pátera Machače, který speciálně pro tuto výstavu dopekl cukrář Daniel Zítka.

Obě výstavy potrvají až do jara příštího roku.

Dřevěná forma na perníky
Dřevěná forma na perníky. Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

Kde se dvojvýstava Perníkářství na Valašsku/Dřevěné perníkářské formy koná?

Zámek Kinských
Zámecká 3
757 01 Valašské Meziříčí – Krásno nad Bečvou

Zlínský kraj

Datum a vstupné

4. listopadu 2023 – 21. dubna 2024

Cena: zdarma

Kontakty

Tel: +420 734 236 279
E-mail: zamek.kinskych@muzeumvalassko.cz
Web: www.muzeumvalassko.cz