Slavnosti patrona české země: Modlitby za národ i koncerty

Svatováclavské slavnosti v Napajedlích
Svatováclavské slavnosti v Napajedlích. Zdroj: archiv Klubu kultury Napajedla

Slavnosti navštěvujeme mnozí z nás opravdu moc rádi. Setkání s blízkými, nová přátelství nad dobrým jídlem a pitím, i radostné skotačení dětí nás naplňuje radostí. V září si kromě vinařských slavností máte možnost vybrat z velkého množství akcí na počest sv. Václava.

Podnikněte výlet na hrady a zámky, pivní i vinařské slavnosti, trhy, pochody nebo na soutěže a různé závody. Svatováclavské slavnosti jsou oslavou duchovní i kulturní. Na mnoha místech oslavy trvají až do neděli 1. října. Najděte si v bohatých programech to nejlepší pro vás.

V Napajedlích sv. Václava oslavují jako první už v sobotu 23. září, některé Svatováclavské slavnosti začínají ve středu večer 27. 9., ale většina parádních akcí startuje na státní svátek ve čtvrtek 28. 9. 2023.

Napajedla: Velkolepé slavnosti začínají už v sobotu 23.9.

Připravený je pro vás krásný program, který se koná v sobotu 23. září. v Napajedlích. Součástí programu je také oslava Dnů evropského dědictví. Historický program akce otevírá nosné téma Daru života. Na nádvoří Nového Kláštera vás čekají historická vystoupení, rytíři a šermířské souboje v podání Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka.
Užijte si Farmářský a řemeslný trh, ukázky dravců, ponožkovou bitvu i plavby lodí po řece Moravě. Pro děti je připravený interaktivní „Život ve středověku“. Až se setmí tak za zvuku bubnů do města vstoupí pochodňový průvod v čele s knížetem Václavem, jenž odstartuje ohňovou show.

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi: Kardinál Duka i Pohádky pod Řípem

Ve Staré Boleslavi pro vás připravují bohatý duchovní i kulturní program od středy 27. září. Večer se můžete zúčastnit příjezdu relikvie sv. Václava před baziliku sv. Václava, kde poté proběhne modlitba za národ a Svatováclavský koncert. Ve čtvrtek 28. září začíná bohatý duchovní program už od rána a vy se v 10.00 hodin setkáte s kardinálem Dukou při Poutní Mši svaté na Mariánském náměstí.

Duchovní program je bohatý a potrvá až do 1. října. Kulturní program si nenechte ujít 28. září na Mariánském náměstí od 13.00 se bude hrát a zpívat až do večera. V 17.30 vám Jan Přeučil s Evou Hruškovou sehrají Pohádky pod Řípem. Program pouti je rozložen do více míst i dnů. Nenechejte si ujít Svatováclavské tržiště s průvodem, středověké bojiště, ukázky dravců a dílničky pro děti. Bavte se při hudební náloži v letním kině v Houšťce. Zahraje YO YO Band, Honza Křížek a David Kolier.

Varhany, kostel svatého Václava, Stará Boleslav. Autor: Horakvlado. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0
Varhany, kostel svatého Václava, Stará Boleslav. Autor: Horakvlado. Zdroj: Creative Commons BY-SA 4.0

Český Krumlov láká na Svatováclavské slavnosti i na folklór

Svatováclavské slavnosti 2023 v Českém Krumlově začínají ve čtvrtek 28. 9. a končí v neděli 1. 10. V rámci akce proběhne i Mezinárodní folklórní festival plný hudby, tance a dobrého jídla. Hold vzdají nejen sv. Václavovi, ale také vinařům a pivovarníkům. Proběhne setkání Václavek a Václavů a během Svatováclavského večera se otevřou ve městě muzea a galerie. Ujít si nenechte vyhlídkové plavby centrem Českého Krumlova ani Klášterní laskominy v podobě švestkových knedlíků a obložených chlebů.

Svijany: Uvítají svatého Václava, patrona českého piva!

Svatý Václav přijede na zámek Svijany ve čtvrtek 28. září v 10.00. Na nádvoří se těšte na pivní soutěže, degustace i školu čepování. Projeďte se historickým kočárem i na koni nebo se věnujte lukostřelbě. Ochutnejte limitovanou várku svijanského pivního speciálu DUX a prohlédněte si Pivovar Svijany za zvýhodněné vstupné. Večer vám zpestří koncert kapely Rozumbrothers.

Svatováclavské slavnosti 2023 v Třeboni

Třeboň pořádá Svatováclavské slavnosti v sobotu 30. září. Podnikněte výlet na Masarykovo náměstí, kde si připomenete patrona Země české i pivovarníků a vinařů sv. Václava, ale také oslavíte státní svátek České republiky nad spoustou jídla i pití. Bavit se budete náramně nad ukázkami řemesel, ochutnáte ryby a lahodná piva.

Městské hradby Třeboň. Foto: Alice Suchá
Městské hradby Třeboň. Foto: Alice Suchá

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře zvou 30. 9. na Palackého náměstí na Divadlo Kůzle i na hudební produkci zdarma. Vystoupí třeba Vlasta Horváth a připravená je degustace vín. Dětský program probíhá i v parku U Tří pávů.

Kutná Hora. Foto: Anna Petruželková

Svatováclavské slavnosti v Telči zvou na řemeslný trh 23. 9. na náměstí Zachariáše z Hradce, kterého se zúčastní také průvod sv. Václava.

Břeclavské svatováclavské slavnosti uvítají Lenku Filipovou

Břeclavský tradiční jarmark lidových řemesel, taneční zábava, multižánrová přehlídka kapel, Dětský folklorní festival, slavnostní mše v kostele svatého Václava, krojový průvod centrem města, dechovka i vystoupení zpěvačky Lenky Filipové. To vše vás čeká od 26. 9. do 1. 10. Možná vás potěší, že vstup je zdarma.

Svatováclavská horová pouť ve Štramberku

Oslava svátku národního patrona a poděkování za vše dobré s prosbou o pomoc do následujících let se uskuteční ve Štramberku 28.9. Od kostela sv. Jana Nepomuckého se jde na horu Kotouč k soše sv. Václava.

Svatováclavské slavnosti na Budči

Svatováclavské slavnosti na Budči v Zákolanech se konají tradičně 28. září. Uvidíte průvod sv. Václava s Boleslavem a jejich babičkou Ludmilou, vystoupení šermířů během celého dne, divadelní vystoupení, prohlídky rotundy Budeč, ukázky řemesel, dobové tance. Nevynechejte workshopy pro děti i dospělé, historickou střelnici, dřevěný kolotoč ze Slovenska, atrakce MansterVille, nákupy koření, keramiky i košíků. Okoštujte domácí výrobky, zabíjačku, makrely i koláče. K pití se podává bezová limonáda z Budče, mošt i pivo a víno.