Údolí na Moravě vybízí ke zdravým pěším výletům

Údolí Bílé Opavy je skvělý cíl pěších výletů. Zdroj: Kateřina Nečasová
Údolí Bílé Opavy je skvělý cíl pěších výletů. Zdroj: Kateřina Nečasová

Údolí na Moravě umožňují parádní putování kaňony kolem divokých peřejí, k vodopádům, jeskyním i zříceninám hradů. Vydejte se pěšky do lesů a objevujte kouzelné výhledy na skalách. 

Výlet si naplánujte do Údolí Doubravy, Josefovského údolí, Údolí strašné žízně i do Údolí Bílé Opavy.

Vysočina zve do Údolí Doubravy

Údolí Doubravy v Železných Horách je přírodní rezervace. Těšte se na putování kaňonem kolem divokých peřejí, k vodopádu u zříceniny hradu Sokolov. V okolí se podívejte do Muzea v přírodě Vysočina nebo zavzpomínejte ve Stodole krásných krámů ve Vepříkově.

Stodola krásných krámů. Zdroj: stodolakrasnychkramu.webnode.cz

Údolí strašné žízně na řece Oslavě

Výlet do přírodní rezervace údolím řeky Oslavy vás povede kolem peřejí a zřícenin na hranici Jihomoravského kraje a Vysočiny. Začněte na zámku v Náměšti nad Oslavou. Poté vyrazte po červené značce do údolí řeky plné meandrů, kamenů a divokých zákrut.

Uvidíte pozůstatky Sedleckého hradu, který byl nejspíš zničen při česko-uherských válkách v patnáctém století. Na druhém břehu údolí řeky Oslavy stojí zřícenina hradu Lamberk, kde se dochovaly zbytky hradních zdí a příkopy.

"<yoastmark

Jihomoravský kraj: Prozkoumejte jeskyni Jáchymka i hrad Hardegg

Josefovské údolí projdete se zatajeným dechem. Vtáhne vás do lesů, ke kouzelným výhledům a do skal. Prozkoumáte  jeskyni Jáchymku, minete  tajuplnou Býčí skálu a zastavíte se v lesním baru. Nechcete, aby vám zde něco uteklo? Vyjděte po stejnojmenné naučné stezce a potom navštivte nedaleký Vranovský betlém či zříceninu Nového hradu.

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu. Foto: Jiří Novotný
Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu. Foto: Jiří Novotný

Výlety okolo řeky Dyje vás opravdu nezklamou. Začněte na hraničním přechodu s Rakouskem v Hardeggu, kde navštivte hrad Hardegg. Odtud můžete kolem malých řopíků vyrazit podél Dyje až k lávce Poustevna. Nedaleko lávky žil v blízké jeskyni poustevník. Cestou po druhém břehu projdete kolem celé řady vyhlídek, které vám odhalí nádheru v okolí řeky Dyje.

Hrad Hardegg v údolí řeky Dyje. Zdroj: Petr Digrin
Hrad Hardegg v údolí řeky Dyje. Zdroj: Petr Digrin

Moravskoslezský kraj: Bílou Opavu si zamilujete

Údolí řeky Bílé Opavy vás uhrane malebnou přírodou, protože je plná polštářů z mechu i vodopádů s hlubokými tůněmi. Šplhejte po dřevěných žebřících s lávkami. Zvolte si náročnější nebo méně náročnou trasu. Obě začínají v lázních Karlova Studánka, kde načerpáte energii k výletu. Vypravte se rovněž k Jelení studánce nebo k Petrovým kamenům.

Stezka okolo Bílé Opavy. Foto: Anna Petruželková
Stezka okolo Bílé Opavy. Foto: Anna Petruželková