Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou: hamernické řemeslo v praxi

Šlakhamr

Šlakhamr je zvláštní slovo. Je to pojmenování hamru u obce Hamry nad Sázavou. A řemeslník, který ke své práci potřeboval vodu i oheň je hamerník. Hamernické řemeslo je spjaté s těžbou železné rudy, dostatkem dřeva na topení a vodním tokem. Přesně takové místo můžete navštívit v údolí řeky Sázavy nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Zdejší Šlakhamr, alias Brdíčkův mlýn (pro místní), je hamr, který v 17. století zanikl a náhon poté využila mlynářská rodina Brdíčků pro obilní mlýn. Ve Šlakhamru je dnes expozice odkazující na bohatou železářskou tradici tohoto regionu. Uvidíte kusy železné rudy, model milíře na dřevěné uhlí i nářadí potřebné k těžbě dřeva. Unikátem je samozřejmě i samotný, a dokonce funkční hamr.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

A co je to vlastně ten hamr? Název pochází z němčiny, kde Hammer je kladivo. Hamr je tedy vlastně kovářská dílna, ve které se zpracovávaly i velké kusy železa pomocí bucharu neboli velkého kladiva, poháněného vodním kolem.

Jelikož posledními majiteli byli mlynáři, můžete se tak v Brdíčkově mlýně seznámit s životem jeho posledních obyvatel, shlédnout výstavu o zemědělství a mlynářství. Zajímavým exponátem je starý katr na řezání dřeva poháněný benzínovým motorem nebo mlátička i žací stroj.

Kulturní památku Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou do své správy získalo Technické muzeum v Brně, které jej zrekonstruovalo a otevřelo muzejní expozici. Několikrát do roka jsou tu i kováři, kteří vám předvedou hamernické řemeslo.

Jak ke Šlakhamru? 

Parkovat můžete v nedaleké obci Hamry nad Sázavou v místní části Najdek nebo v obci Šlakhamry. Z obou míst k památce vede turisticky značený tzv. Hamerský okruh.

Tip na výlet: Trochu jinou historii tak trochu jiného „řemesla“ poznejte v hasičském muzeu v Přibyslavi. Zjistěte, s čím kdysi bojovali hasiči proti ohni! 

Kde se Šlakhamr nachází? 

Kraj Vysočina, okres Žďár nad Sázavou, Hamry nad Sázavou

GPS Šlakhamru (Brdíčkova mlýna): 49.5661408N, 15.8785378E

Kontakt

Obec Hamry nad Sázavou
Hamry nad Sázavou 322, 591 01
tel: +420 566 623 122
e-mail: obec@hamryns.cz
www.hamryns.cz

Adresa hamru

Šlakhamr – kulturní památka
Hamry nad Sázavou 222
591 01 Žďár nad Sázavou
tel: +420 602 225 243
e-mail: slakhamr@tmbrno.cz
www.technicalmuseum.cz/pamatky/slakhamr-v-hamrech-nad-sazavou/

Otevírací doba a vstupné

květen – září: úterý – neděle, svátky∗ 9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.
říjen: soboty, neděle a svátky 9.00–12.00 / 13.00–17.00 hod.
∗Připadne-li svátek na pondělí, zavíracím dnem bude úterý následující po tomto svátku.

Základní vstupné 50 Kč, snížené 25 Kč, rodinný pas 40 Kč.

Bližší informace o otevírací době a vstupném na stránkách Technického muzea v Brně www.technicalmuseum.cz/pamatky/slakhamr-v-hamrech-nad-sazavou/.

Kam se jít najíst a ubytovat?

Penzion Najdek
Hamry nad Sázavou 159, 591 01 Žďár nad Sázavou
tel: +420 732 191 520
e-mail. info@penzionnajdek.eu
www.penzionnajdek.eu

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.